REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uchwalić budżet obywatelski

Robert Gawłowski
Budżet obywatelski/ Fot. Fotolia
Budżet obywatelski/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy można przygotować budżet obywatelski, jeśli w gminie nie została podjęta uchwała o konsultacjach społecznych?

Odpowiedź

Tak. Nieprzyjęcie ogólnej uchwały o konsultacjach społecznych nie jest przeszkodą w realizacji projektu budżetu obywatelskiego.

REKLAMA

Uzasadnienie

Realizacja projektu budżetu obywatelskiego (nazywanego także budżetem partycypacyjnym) nie ma precyzyjnie określonej podstawy prawnej w polskim prawie. W związku z tym, na podstawie obowiązujących przepisów, istnieją dwa narzędzia prawne, na podstawie których można uregulować realizację budżetu:

Polecamy: INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy

REKLAMA

1) wydanie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zarządzenia w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych na temat budżetu obywatelskiego – przykładem takiego rozwiązania jest pierwszy projekt budżetu obywatelskiego przeprowadzonego w Polsce, czyli budżet w Sopocie,

2) wydanie uchwały rady gminy (rady miasta), która określa sposób przeprowadzenia konsultacji społecznych w ramach projektu budżetu obywatelskiego – jako przykład można tu podać budżety partycypacyjne w Gdańsku, Koninie i Toruniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w bardzo ogólny sposób określa zasady przeprowadzenia konsultacji społecznych. W art. 5a wskazuje jedynie, że konsultacje przeprowadzane są w przypadkach określonych w ustawie (tzw. konsultacje obligatoryjne) lub innych sprawach ważnych dla gminy (tzw. konsultacje fakultatywne). Zasady i tryb ich przeprowadzenia określać ma uchwała rady gminy. Powoduje to, że ustawodawca pozostawił władzom gminnym dużą swobodę decydowania o sposobie ich przeprowadzenia. Z jednej strony, daje to możliwość dostosowania zasad i formy konsultacji do lokalnej specyfiki i zwyczaju, z drugiej jednak, na co wskazywało wiele organizacji pozarządowych, może spowodować brak należytej staranności i standardu ich przeprowadzenia.

W związku z dużą popularnością budżetu obywatelskiego w jednostkach samorządu terytorialnego, środowiska pozarządowe postulują, aby precyzyjnie uregulować procedurę jego przeprowadzenia, jak ma to miejsce w przypadku ustawy o funduszu sołeckim. Jednak na chwilę obecną sposób przeprowadzenia projektu nie podlega żadnym szczególnym rygorom prawnym.

ROBERT GAWŁOWSKI

specjalista w dziedzinie administracji publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem ustroju metropolitalnego w Europie Zachodniej

Podstawa prawna

  • art. 5a ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 594; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1072)

Polecamy serwis: Finanse

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

    W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw 2024 r. poz. 565]

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    REKLAMA

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    REKLAMA

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

    1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

    REKLAMA