REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia dla nauczycieli i służb mundurowych, zasiłki macierzyńskie [zmiany w PIT]

Świadczenia dla nauczycieli i służb mundurowych, zasiłki macierzyńskie [zmiany w PIT]
Świadczenia dla nauczycieli i służb mundurowych, zasiłki macierzyńskie [zmiany w PIT]

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli i zasiłki macierzyńskie zostaną zwolnione w PIT. Doprecyzowano przepisy o zwolnieniu z PIT dla służb mundurowych

Zwolnienie z opodatkowania świadczeń kompensacyjnych

Zmieniony zostanie art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT. Po nowelizacji przepis będzie brzmiał:

REKLAMA

Zwalnia się świadczenia otrzymywane przez emerytów, rencistów lub osoby pobierające nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 4500 zł.

Mamy tutaj dwie zmiany. Pierwsza polega na rozszerzeniu osób korzystających z przepisu o  osoby pobierające nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Druga zmiana to zwiększenie wartości kwoty wskazanej w przepisie z 3000 zł do 4500 zł.

Zmiany te są realizacją postulatów Związku Nauczycielstwa Polskiego

Co to jest PIT-0

Ustawodawca stworzył w ustawie o PIT katalog zwolnień zwanych „PIT-0”. Są to zwolnienia przedmiotowe dotyczące określonych w art. 21 ust. 1 pkt 148 i pkt 152–154 ustawy o PIT źródeł przychodów do kwoty przychodów wynoszącej 85 528 zł w skali roku podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Są to następujące ulgi potocznie nazywane:

  1. ulgą dla młodych (art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT),
  2. ulgą na powrót (art. 21 ust. 1 pkt 152 ustawy o PIT),
  3. PIT-0 dla rodzin 4+ (art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy o PIT) i
  4. PIT-0 dla pracujących seniorów (art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy PIT).

Zwolnienie z PIT dla zasiłku macierzyńskiego

Planowana nowelizacja przewiduje poszerzenie ww. zwolnień o zasiłki macierzyńskie.

Zwolnienie dla uposażeń macierzyńskich dla funkcjonariuszy

W uzasadnieniu projektu nowelizacji podkreślono, że funkcjonariuszkom uzyskującym przychody ze stosunku służbowego nie przysługuje zasiłek macierzyński, lecz uposażenie wypłacane na podstawie ustaw pragmatycznych. Podstawą prawną jest:

  1. art. 121a ustawy o Policji,
  2. art. 125a ustawy o Straży Granicznej,
  3. art. 105a ustawy o Państwowej Straży Pożarnej,
  4. art. 193 ustawy o Służbie Ochrony Państwa).

Uposażenie to analogicznie do zasiłku macierzyńskiego będzie korzystało ze zwolnienia jako przychód ze stosunku służbowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 i pkt 152–154 ustawy PIT.

Nowa stawka 12% i skala podatkowa

Nowelizacja przewiduje wprowadzenie dla 2022 r. szeregu korzystnych zmian. Nie są one ograniczone do nauczycieli czy służb mundurowych. Może z nich skorzystać każdy Kowalski.

Chodzi tu przede wszystkim o obniżenie niższej stawki podatkowej z 17% do 12%.

Zmianę opisano w uzasadnieniu projektu nowelizacji następująco:

REKLAMA

Nowa, niższa stawka podatkowa dotyczyć będzie każdego podatnika (uzyskującego dochody na skali), bez względu na źródło osiąganych przychodów, wysokość przysługujących kosztów uzyskania przychodu, fakt zatrudnienia u kilku pracodawców czy też równoczesnego pobierania emerytury. Z nowej, niższej stawki podatku skorzystają również przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej."

Rozwiązanie to jest rekompensatą za uchylenie ulgi dla klasy średniej. Przy czym w przypadku podatników, dla których uchylenie ulgi dla klasy średniej powodowałoby niekorzystne skutki, przewidziano uprawnienie do pomniejszenia zobowiązania podatkowego o wysokość straty ubytku, spowodowanego zmianą systemu.

Nowelizacja przewiduje też przywrócenie możliwości preferencyjnego opodatkowania dochodów samotnych rodziców. Do rozliczenia dochodu będzie miała zastosowanie następująca nowa skala podatkowa:

Podstawa obliczenia podatku w złotych

Podatek wynosi

Ponad

do

120 000

12% minus kwota zmniejszająca podatek 3600 zł

120 000

10 800 zł + 32% nadwyżki ponad 120 000 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 120 tys. zł na rozwój małego gospodarstwa. Rusza nabór wniosków

Dofinansowanie na rozwój małych gospodarstw. Rusza nabór wniosków, który potrwa od 25 lipca do 22 sierpnia 2024 r. Uzyskane pieniądze rolnik może przeznaczyć m.in. na inwestycje budowlane czy nabycie niezbędnego wyposażenia, maszyn, urządzeń i sprzętów.

Ferie zimowe 2025 – terminy, województwa [TABELA]

Planujesz ferie zimowe w 2025 roku? Znamy już terminy dla wszystkich 16 województw. Są cztery terminy ferii: 20 stycznia-2 lutego, 27 stycznia – 9 lutego, 3-16 luty i 17 lutego – 2 marca. Zaznacz w swoim kalendarzu już dziś.

Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

REKLAMA

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

REKLAMA

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA