REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dodatek inflacyjny jest zwolniony ze składek ZUS

Czy dodatek inflacyjny jest zwolniony ze składek ZUS?
Czy dodatek inflacyjny jest zwolniony ze składek ZUS?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie: Firma wprowadziła tzw. "dodatek inflacyjny" o charakterze rekompensacyjnym dla wszystkich pracowników zatrudnionych na dzień 01.12.2022 r. z wyłączeniem pracowników, którzy w okresie wypłacania dodatku przebywają na: urlopach bezpłatnych, wychowawczych, macierzyńskich, rodzicielskich, świadczeniach rehabilitacyjnych. 

Szczegóły pytania:

REKLAMA

Wysokość dodatku wynosi 10% wynagrodzenia zasadniczego (nie mniej niż 500 zł). Dodatek ten przysługuje niezależnie od absencji pracownika w miesiącu, za który jest wypłacany (z wyłączeniem wymienionych powyżej przypadków). Będzie on wypłacany przez okres 5 miesięcy. Jeżeli pracownik będzie przez część miesiąca (za który jest wypłacany dodatek) przebywał na zwolnieniu lekarskim, to rozumiem że za ten okres ta wyliczona część dodatku inflacyjnego będzie nieoskładkowana (bez składek ZUS i bez składki zdrowotnej 9%). Dodatek inflacyjny na okres 5 miesięcy został wprowadzony na podstawie uchwały Zarządu. W Regulaminie wynagradzania mamy zapis, że "Dopuszcza się możliwość wprowadzenia innych niż wskazane w § 7 form wynagradzania, np. system prowizyjny i ryczałtowy. Decyzję w tym zakresie podejmie każdorazowo pracodawca, określając jednocześnie zakres stosowania tej formy wynagradzania, stosowne stawki oraz zasady ustalenia wynagradzania.". W uchwale Zarządu odnośnie wprowadzenia dodatku inflacyjnego jest zapis, że Zarząd działając na podstawie właśnie tego zapisu w Regulaminie wynagradzania wprowadza okresowo dodatek inflacyjny. Czy wprowadzenie dodatku inflacyjnego poprzez taką uchwałę uprawnia nas do możliwości skorzystania z nieoskładkowania dodatku przysługującego za okres choroby? Czy taki zapis wprowadzony poprzez uchwałę Zarządu uprawnia pracodawcę do możliwości skorzystania z nieoskładkowania dodatku inflacyjnego przysługującego za okres choroby (tak jest też wypłacany)?

RADA

W opinii autora, taka podstawa przyznania dodatku inflacyjnego jest wątpliwa z punktu widzenia możliwości zastosowania zwolnienia składkowego.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawy wymiaru składek nie stanowią składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku.

Czy dodatek inflacyjny jest zwolniony ze składek ZUS?

Zatem, prawo do danego składnika za okres pobierania zasiłków musi wynika z przytoczonych przepisów o wynagradzaniu.

ZUS wypowiadając się na temat rodzaju konkretnych przepisów w tym zakresie odwołuje się do art. 9 Kodeksu pracy, który definiuje źródła prawa pracy. Zgodnie z nim, ilekroć w Kodeksie pracy jest mowa o prawie pracy, rozumie się przez to przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy.

Z orzecznictwa sądowego wynika, że formą prawną "przepisów o wynagradzaniu" mogą być także postanowienia uchwały wspólników (wyrok SN z 6 maja 2010 r., sygn. akt II UK 337/09).

Z kolei z interpretacji ZUS w kwestii prawa do zwolnień składkowych, w których warunkiem jest zawarcie odpowiednich regulacji w przepisach o wynagradzaniu wynika, że przepisami tymi nie są:

- umowy o pracę,

- zarządzenia niebędące integralną częścią układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu,

- obwieszczenia w sprawie zasad premiowania oraz dodatkowych uprawnień pracowników,

- decyzje zarządu.

Dodatek inflacyjny a upoważnienie dla zarządu

W tym ostatnim przypadku stwierdzono w interpretacji indywidualnej z 13 sierpnia 2018 r. (sygn. WPI/200000/43/853/2018), że zawarcie w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub przepisach o wynagradzaniu wyłącznie delegacji dla zarządu do przyznania uprawnienia do uzyskania korzyści materialnej nie jest wypełnieniem dyspozycji § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego. (…)

Podstawa prawna:

art. 9 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.)

§ 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 1949 ze zm.)

Izabela Nowacka

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  REKLAMA