Faktura VAT marża przy sprzedaży samochodu
REKLAMA
REKLAMA
Czy sprzedając auto można wystawić fakturę vat marża, jeśli: 1. Auto było kupione przez założeniem firmy na umowę kupna sprzedaży?; 2. Auto było kupione przed założeniem firmy na fakturę vat marża?; 3. Auto było kupione przed założeniem firmy, ale klient nie posiada dowodu zakupu i oświadcza, że nie kupił auta na fakturę z 23% podatkiem vat?; 4. Auto było kupione po założeniu firmy na umowę kupna-sprzedaży lub fakturę vat marża? Czy procedurę vat marży można zastosować przy sprzedaży pojazdów, które w prowadzonej działalności były wykorzystywane nawet kilka lat jako środki trwałe? Czy do aut kupionych na umowę lub fakturę vat marża można zastosować procedurę vat marży, jeśli kupiono i odliczono vat od naprawy, zakupu części, opon do auta?
REKLAMA
RADA
Najprawdopodobniej w przypadkach wskazanych w pkt 1-3 nie jest dopuszczalne opodatkowanie dostawy (sprzedaży) samochodu z zastosowaniem procedury opodatkowania marży, a w konsekwencji udokumentowanie tej dostawy tzw. fakturą VAT marża. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Jak stanowi art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Jest to tzw. procedura opodatkowania marży.
Faktura VAT marża przy sprzedaży samochodu
REKLAMA
Zwrócić należy uwagę, że warunkiem stosowania art. 120 ust. 4 ustawy o VAT jest nabycie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków przez podatnika w ramach prowadzonej działalności (w celu odsprzedaży). W przypadku zakupu samochodu przed założeniem firmy warunek ten najczęściej nie jest spełniony. W konsekwencji najprawdopodobniej w przypadkach wskazanych w pkt 1-3 nie jest dopuszczalne opodatkowanie dostawy (sprzedaży) samochodu z zastosowaniem procedury opodatkowania marży, a w konsekwencji udokumentowanie tej dostawy tzw. fakturą VAT marża (tj. fakturą, o której mowa w art. 106e ust. 3 ustawy o VAT).
Wyjątek stanowi sytuacja, w której podatnik zakupu samochodu przed założeniem firmy dokonuje w ramach czynności przygotowawczych do podjęcia działalności gospodarczej (obowiązujące na gruncie VAT pojęcie "działalności gospodarczej" obejmuje działalność przygotowawczą, tj. czynności, w tym zakupy. dokonywane w celu i z zamiarem rozpoczęcia przyszłej działalności gospodarczej - zob. wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 14 lutego 1985 r. w sprawie 268/83). Gdyby chodziło o taką sytuację w przypadkach wskazanych w pkt 1 i 2 możliwe byłoby opodatkowanie dostawy (sprzedaży) samochodu z zastosowaniem procedury opodatkowania marży, o ile samochód został nabyty w celu odsprzedaży (w tym - o czym mowa będzie dalej - w celu odsprzedaży po okresie prowadzenia działalności gospodarczej).
Opodatkowanie dostawy (sprzedaży) towarów używanych (w tym samochodów używanych) z zastosowaniem procedury marży jest natomiast bezwzględnie niemożliwe w przypadku wskazanym w pkt 3. Dla zastosowania procedury marży konieczne jest posiadanie przez podatnika dokumentów potwierdzających, że sprzedawany towar został nabyty w okolicznościach uprawniających do opodatkowania jego dostawy z zastosowaniem procedury opodatkowania marży (sporządzone przez podatnika oświadczenie nie jest takim dokumentem).
(…)
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.