REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktura VAT marża przy sprzedaży samochodu

podatki, VAT
podatki, VAT
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Klienci biur rachunkowych, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą bardzo często wprowadzają do środków trwałych prywatny samochód zakupiony przed założeniem firmy. Pytania dotyczą czynnego płatnika vat.

Czy sprzedając auto można wystawić fakturę vat marża, jeśli: 1. Auto było kupione przez założeniem firmy na umowę kupna sprzedaży?; 2. Auto było kupione przed założeniem firmy na fakturę vat marża?; 3. Auto było kupione przed założeniem firmy, ale klient nie posiada dowodu zakupu i oświadcza, że nie kupił auta na fakturę z 23% podatkiem vat?; 4. Auto było kupione po założeniu firmy na umowę kupna-sprzedaży lub fakturę vat marża? Czy procedurę vat marży można zastosować przy sprzedaży pojazdów, które w prowadzonej działalności były wykorzystywane nawet kilka lat jako środki trwałe? Czy do aut kupionych na umowę lub fakturę vat marża można zastosować procedurę vat marży, jeśli kupiono i odliczono vat od naprawy, zakupu części, opon do auta?

REKLAMA

RADA

Najprawdopodobniej w przypadkach wskazanych w pkt 1-3 nie jest dopuszczalne opodatkowanie dostawy (sprzedaży) samochodu z zastosowaniem procedury opodatkowania marży, a w konsekwencji udokumentowanie tej dostawy tzw. fakturą VAT marża. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Jak stanowi art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Jest to tzw. procedura opodatkowania marży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Faktura VAT marża przy sprzedaży samochodu

REKLAMA

Zwrócić należy uwagę, że warunkiem stosowania art. 120 ust. 4 ustawy o VAT jest nabycie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków przez podatnika w ramach prowadzonej działalności (w celu odsprzedaży). W przypadku zakupu samochodu przed założeniem firmy warunek ten najczęściej nie jest spełniony. W konsekwencji najprawdopodobniej w przypadkach wskazanych w pkt 1-3 nie jest dopuszczalne opodatkowanie dostawy (sprzedaży) samochodu z zastosowaniem procedury opodatkowania marży, a w konsekwencji udokumentowanie tej dostawy tzw. fakturą VAT marża (tj. fakturą, o której mowa w art. 106e ust. 3 ustawy o VAT).

Wyjątek stanowi sytuacja, w której podatnik zakupu samochodu przed założeniem firmy dokonuje w ramach czynności przygotowawczych do podjęcia działalności gospodarczej (obowiązujące na gruncie VAT pojęcie "działalności gospodarczej" obejmuje działalność przygotowawczą, tj. czynności, w tym zakupy. dokonywane w celu i z zamiarem rozpoczęcia przyszłej działalności gospodarczej - zob. wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 14 lutego 1985 r. w sprawie 268/83). Gdyby chodziło o taką sytuację w przypadkach wskazanych w pkt 1 i 2 możliwe byłoby opodatkowanie dostawy (sprzedaży) samochodu z zastosowaniem procedury opodatkowania marży, o ile samochód został nabyty w celu odsprzedaży (w tym - o czym mowa będzie dalej - w celu odsprzedaży po okresie prowadzenia działalności gospodarczej).

Opodatkowanie dostawy (sprzedaży) towarów używanych (w tym samochodów używanych) z zastosowaniem procedury marży jest natomiast bezwzględnie niemożliwe w przypadku wskazanym w pkt 3. Dla zastosowania procedury marży konieczne jest posiadanie przez podatnika dokumentów potwierdzających, że sprzedawany towar został nabyty w okolicznościach uprawniających do opodatkowania jego dostawy z zastosowaniem procedury opodatkowania marży (sporządzone przez podatnika oświadczenie nie jest takim dokumentem).

(…)

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA