REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktura VAT marża przy sprzedaży samochodu

Subskrybuj nas na Youtube
podatki, VAT
podatki, VAT
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Klienci biur rachunkowych, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą bardzo często wprowadzają do środków trwałych prywatny samochód zakupiony przed założeniem firmy. Pytania dotyczą czynnego płatnika vat.

Czy sprzedając auto można wystawić fakturę vat marża, jeśli: 1. Auto było kupione przez założeniem firmy na umowę kupna sprzedaży?; 2. Auto było kupione przed założeniem firmy na fakturę vat marża?; 3. Auto było kupione przed założeniem firmy, ale klient nie posiada dowodu zakupu i oświadcza, że nie kupił auta na fakturę z 23% podatkiem vat?; 4. Auto było kupione po założeniu firmy na umowę kupna-sprzedaży lub fakturę vat marża? Czy procedurę vat marży można zastosować przy sprzedaży pojazdów, które w prowadzonej działalności były wykorzystywane nawet kilka lat jako środki trwałe? Czy do aut kupionych na umowę lub fakturę vat marża można zastosować procedurę vat marży, jeśli kupiono i odliczono vat od naprawy, zakupu części, opon do auta?

REKLAMA

RADA

Najprawdopodobniej w przypadkach wskazanych w pkt 1-3 nie jest dopuszczalne opodatkowanie dostawy (sprzedaży) samochodu z zastosowaniem procedury opodatkowania marży, a w konsekwencji udokumentowanie tej dostawy tzw. fakturą VAT marża. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Jak stanowi art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Jest to tzw. procedura opodatkowania marży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Faktura VAT marża przy sprzedaży samochodu

REKLAMA

Zwrócić należy uwagę, że warunkiem stosowania art. 120 ust. 4 ustawy o VAT jest nabycie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków przez podatnika w ramach prowadzonej działalności (w celu odsprzedaży). W przypadku zakupu samochodu przed założeniem firmy warunek ten najczęściej nie jest spełniony. W konsekwencji najprawdopodobniej w przypadkach wskazanych w pkt 1-3 nie jest dopuszczalne opodatkowanie dostawy (sprzedaży) samochodu z zastosowaniem procedury opodatkowania marży, a w konsekwencji udokumentowanie tej dostawy tzw. fakturą VAT marża (tj. fakturą, o której mowa w art. 106e ust. 3 ustawy o VAT).

Wyjątek stanowi sytuacja, w której podatnik zakupu samochodu przed założeniem firmy dokonuje w ramach czynności przygotowawczych do podjęcia działalności gospodarczej (obowiązujące na gruncie VAT pojęcie "działalności gospodarczej" obejmuje działalność przygotowawczą, tj. czynności, w tym zakupy. dokonywane w celu i z zamiarem rozpoczęcia przyszłej działalności gospodarczej - zob. wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 14 lutego 1985 r. w sprawie 268/83). Gdyby chodziło o taką sytuację w przypadkach wskazanych w pkt 1 i 2 możliwe byłoby opodatkowanie dostawy (sprzedaży) samochodu z zastosowaniem procedury opodatkowania marży, o ile samochód został nabyty w celu odsprzedaży (w tym - o czym mowa będzie dalej - w celu odsprzedaży po okresie prowadzenia działalności gospodarczej).

Opodatkowanie dostawy (sprzedaży) towarów używanych (w tym samochodów używanych) z zastosowaniem procedury marży jest natomiast bezwzględnie niemożliwe w przypadku wskazanym w pkt 3. Dla zastosowania procedury marży konieczne jest posiadanie przez podatnika dokumentów potwierdzających, że sprzedawany towar został nabyty w okolicznościach uprawniających do opodatkowania jego dostawy z zastosowaniem procedury opodatkowania marży (sporządzone przez podatnika oświadczenie nie jest takim dokumentem).

(…)

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

REKLAMA

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA