REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady wystawiania faktur od 2014 r.

Matarewicz Jacek
Faktura VAT od 1 stycznia 2014 r.
Faktura VAT od 1 stycznia 2014 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nowe zasady wystawiania faktur będą obowiązywały od  1 stycznia 2014 r. Zmieni się m.in. krąg podmiotów uprawnionych do wystawiania faktur oraz zasady powstawania obowiązku podatkowego.

Nowe zasady wystawiania faktur od 1 stycznia 2014 r.

REKLAMA

Z dniem 1 stycznia 2014 r. uchylony zostanie art. 106 ustawy o VAT, a w jego miejsce wejdą w życie nowe art. 106a-106q. Konsekwencją wprowadzenia przedmiotowych zmian będzie m.in. wciągnięcie do ustawy o VAT większości przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 68 poz. 360 ze zm., dalej: „rozporządzenie o fakturach”) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 1528, dalej: „rozporządzenie w sprawie faktur elektronicznych”).

REKLAMA

Najistotniejszą zmianą, wynikającą również z modyfikacji w zakresie zasad powstawania obowiązku podatkowego, będzie reguła, że wystawienie faktury, co do zasady, nie ma wpływu (nie odracza, jak obecnie) obowiązku podatkowego w VAT. Zasadniczo obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wykonania usługi lub dostawy towarów (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT), bez względu na termin wystawienia faktury. Od zasady tej przewidziane będą jednak wyjątki dotyczące wyłącznie ściśle określonych towarów/usług, dla których wystawienie faktury będzie istotne z punktu widzenia powstania obowiązku podatkowego (m.in. dostawa energii elektrycznej – art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a) ustawy o VAT). 

Zobacz również: Duplikat faktury

Nowe regulacje rozszerzają krąg podmiotów uprawnionych do wystawiania faktur. Nie będą to więc wyłącznie podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, lecz np. podmioty jeszcze niezarejestrowane na VAT.

REKLAMA

Zmianie ulegną również terminy wystawiania faktur. Od 1 stycznia 2014 r. faktury będzie można bowiem wystawiać, co do zasady, nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę (art. 106i ust. 1 ustawy o VAT). Od powyższej zasady wprowadzonych zostanie kilka wyjątków (art. 106i ust. 3 ustawy o VAT). Wprowadzono również terminy najwcześniejszego wystawienia faktury. Faktury będą mogły być wystawione, co do zasady, nie wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy/wykonaniem usługi. Wcześniejsze wystawienie faktury niż 30 dni przed dokonaniem dostawy/wykonaniem usługi będzie możliwe wyłącznie w odniesieniu do czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 3 (usługi ciągłe), ust. 4 (dostawy ciągłe) i ust. 5 pkt 4 (m.in. dostawa energii elektrycznej, usługi najmu, usługi telekomunikacyjne), z zastrzeżeniem że faktura będzie zawierać informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy (art. 106i ust. 8 ustawy o VAT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe przepisy zlikwidują obowiązek dokumentowania fakturą czynności zwolnionych z VAT (art. 106b ust. 2 ustawy o VAT). Obowiązek taki będzie występował wyłącznie, jeżeli nabywca w odpowiednim terminie zgłosi żądanie otrzymania faktury dokumentującej sprzedaż zwolnioną (art. 10b ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT).
Z dniem 1 stycznia 2014 r. uregulowana zostanie wprost w przepisach o VAT kwestia terminu żądania wystawienia faktury zgłaszanego przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Oznacza to, że nie będzie potrzeby stosowania per analogiam przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm., dalej: „Ordynacja podatkowa”) w tym zakresie. Na żądanie wystawienia faktury, konsumenci będą jednak mieli maksymalnie 3 miesiące, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub cześć zapłaty (art. 106b ust. 3 ustawy o VAT).

Nowelizacja zakłada również likwidację faktur wewnętrznych. Niemniej jednak, wystawianie tego rodzaju dokumentów dla potrzeb dokumentacyjno-księgowych nie powinno być uważane za błąd.

Zostanie wprowadzona definicja faktury oraz faktury elektronicznej (art. 2 pkt 31–-32 ustawy o VAT).

Zobacz również: Szkoły i inne gminne jednostki budżetowe a VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA