Zwrot podatku dla rolników
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego przyznaje, na jego wniosek, w drodze decyzji, zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa użytego do produkcji rolnej. Jak to wynika z ustawy z 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz.U. nr 52, poz. 379 z późn. zm.), zwrot podatku przyznaje się za okres sześciu miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o zwrot podatku. Decyzja zawiera limit zwrotu, kwotę zwrotu podatku oraz część limitu pozostałą do wykorzystania. Decyzję wydaje się w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o zwrot podatku.
REKLAMA
Od 14 grudnia br. obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z 22 listopada 2013 r. w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2014 roku (Dz.U. z 2013 r. poz. 1408).
Polecamy serwis: Podatki i opłaty
W przyszłym roku stawkę zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego ustala się w wysokości 0,95 zł na jeden litr oleju. Kwotę zwrotu podatku ustala się jako iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego przez producenta rolnego wynikającej z faktur VAT i stawki zwrotu podatku na litr oleju napędowego, obowiązującej w dniu złożenia wniosku o zwrot podatku, w ramach rocznego limitu. Limit ten ustala się jako kwotę stanowiącą iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 86 oraz powierzchni użytków rolnych, będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, określonej w ewidencji gruntów i budynków, według stanu na dzień 1 lutego danego roku. Przy ustalaniu limitu, o którym mowa, nie uwzględnia się gruntów:
- gospodarstw rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku rolnym,
- zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
Zobacz również: Podatek rolny 2014
REKLAMA
REKLAMA