Założenia budżetu na 2014 rok
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowym źródłem dochodów budżetu państwa będą w 2014 roku wpływy z podatków pośrednich, czyli VAT i akcyzy, przy czym podatek akcyzowy na papierosy ma kolejny raz wzrosnąć. W związku z wygaśnięciem unijnego zwolnienia na gaz ziemny zużywany do celów opałowych i napędowych zostanie nałożona akcyza. Zwolnione z tego podatku będą tylko gospodarstwa domowe. Mimo pozostawienia stawki VAT na obecnym poziomie (23%), wpływy z tego podatku mają wzrosnąć dzięki:
REKLAMA
● likwidacji tzw. ulgi w VAT, która zakłada zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budową i remontem,
● rozszerzeniu katalogu wyrobów, w stosunku do których stosuje się mechanizm odwrotnego obciążenia,
● zmianom związanym z odliczaniem podatku naliczonego przy zakupie samochodów z kratką oraz paliw do ich napędu.
Zobacz również: Wskaźnik zadłużenia jst - ocena RIO
REKLAMA
Nie będą też waloryzowane progi podatkowe PIT oraz koszty uzyskania przychodów i kwota zmniejszająca ten podatek. W 2014 roku wprowadzone zostanie opodatkowanie spółek komandytowo-akcyjnych. Z prawa do korzystania ze zwolnienia od CIT wyłączone będą dywidendy i inne dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, podlegające odliczeniu w spółce wypłacającej.
Według rządu zaproponowane podwyżki podatków korzystnie wpłyną na budżet państwa i finanse samorządów. Dlatego założono, że inwestycje i zakupy netto sektora rządowego i samorządowego pozostaną w przyszłym roku na stabilnym poziomie i nie będą ujemnie wpływać na wzrost dochodów podatkowych.
W 2014 roku zamrożone pozostaną też pensje w budżetówce. Wyjątkiem będą pracownicy publicznych szkół wyższych.
REKLAMA
REKLAMA