REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Długi placówek zdrowia i kultury zagrażają samorządowym finansom

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mariusz Jendra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Samorządy notują rekordy dochodów. Problemy sprawiają jednak należące do nich bardzo zadłużone instytucje kultury i ośrodki zdrowia - wynika ze sprawozdania z wykonania budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego w 2006 r. przygotowanego przez Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych.


Od uchwalenia ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w 2003 r. nadszedł dobry czas dla finansów samorządowych. - Powiązanie poziomu dochodów samorządowych z koniunkturą gospodarczą powoduje obecnie większe dochody administracji lokalnej - powiedział Tadeusz Dobek, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w Bydgoszczy. W gminach w ubiegłym roku dochody były wyższe aż o 12,9 proc. w stosunku do roku 2005. W powiatach wzrost wyniósł 7,9 proc., a w przypadku województw aż 34,2 proc. (patrz tabela „Wykonanie budżetów przez samorządy w 2006 r.”). Dodatkowo samorządy bardzo zaangażowały się w pozyskiwanie funduszy zewnętrznych. Te dwa czynniki spowodowały, że wydatki majątkowe samorządów wzrosły w ostatnim roku aż o 36 proc. (w stosunku do roku poprzedniego).

Proporcjonalnie zmalał więc udział wydatków bieżących w samorządach. - Tylko 8,8 proc. środków samorządy wydały na administrację i z roku na rok ten wskaźnik maleje. Świadczy to o racjonalnym gospodarowaniu zasobami. Samorządy pozyskują środki i nie przejadają ich - mówi Tadeusz Dobek.

Jak twierdzą specjaliści z regionalnych izb obrachunkowych, zaletą obowiązującej ustawy o dochodach samorządów jest to, iż mobilizuje ona administrację do samodzielnego poszukiwania środków.


Bogatym lepiej, biednym mniej

Nie wszystkie obserwowane zjawiska są tak pozytywne. Zależność dochodów od koniunktury gospodarczej powoduje też, że „bogate” samorządy zyskują na wzroście gospodarczym dużo więcej niż „biedniejsze”. Z zestawień wynika, że najmniej zamożne woj. lubelskie jest również najbardziej poszkodowane, jeśli chodzi o wzrost dochodów.

Prosty wniosek z tych danych wskazywałby, że nie działa system korygujący. Nie jest to jednak tak jednoznaczne. Dane sprawozdawcze dowodzą, że inne mało zamożne regiony, takie jak podkarpackie i kujawsko-pomorskie, osiągają najwyższe poziomy wydatków (w stosunku do przeciętnej). - Oznacza to, że pozyskują środki zewnętrzne, również korzystają z możliwości zadłużania się, ale w bezpiecznych limitach - wyjaśnia Tadeusz Dobek. „Biedne” regiony nadrabiają własną aktywnością.

Jak twierdzą specjaliści z regionalnych izb obrachunkowych, zaletą obowiązującej ustawy o dochodach samorządów jest to, iż mobilizuje ona administrację do samodzielnego poszukiwania środków. Powstaje pytanie, czy wszystkie samorządy stać na taką mobilizację? - Równości nigdy nie będzie. Nie możemy wierzyć, że każdy dostanie tyle samo, trzeba się starać samodzielnie - powiedział Tadeusz Dobek. Jednym słowem, tam gdzie pieniędzy nie zapewnia ustawa, trzeba ich poszukiwać na własną rękę. Na szczęście, oferta grantów europejskich premiuje właśnie takie poszukujące samorządy.

Maleje liczba bankrutów

O tym, że generalna sytuacja finansowa w samorządach znacznie się poprawiła, świadczy choćby niewielka liczba nadmiernie zadłużonych jednostek. W 2003 r. było ich kilkanaście, a w roku ubiegłym liczba takich samorządów (zadłużonych powyżej 60 proc. swoich rocznych budżetów) nie przekroczyła trzech. - Sytuacja finansowa jest znacznie bardziej korzystna, niż było to kilka lat temu - powiedział Tadeusz Dobek.

ZOZ-y i MOK-i pod kreską

W sektorze finansów samorządowych największe problemy mają samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej oraz samorządowe instytucje kultury. O poziomie zagrożenia niech świadczy fakt, iż skumulowany poziom zadłużenia właśnie takich jednostek należących do jednego z większych miast zachodniej Polski wynosi ponad 240 proc. jego rocznych dochodów. Jest to poważny problem, ponieważ w przypadku ich upadłości samorząd jako organ nadzorczy przejmie te zobowiązania.

Sprawozdanie z wykonania budżetów samorządowych za ubiegły rok pokazuje, że zjawisko to obecne jest głównie w powiatach i samorządach województw. Z danych na koniec 2006 r. wynika, że nadmierne zadłużenie jednostek nadzorowanych (wyższe niż 60 proc. rocznych dochodów starostwa) występuje w 44 powiatach.

Sprawozdanie opracowane przez KRRIO pokazuje, iż łączne zadłużenie powiatów wyniosło na koniec ubiegłego roku o 16,8 proc. Jednak jeśli policzymy je łącznie z długami należących do starostów ZOZ-ów i MOK-ów, to wyniesie ono już 32,8 proc. Podobnie z województwami, gdzie łączny dług samorządów regionalnych to 16,6 proc., ale skumulowany wynosi już 46,1 proc.


MARIUSZ JENDRA

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA