Dotacje w jednostkach sfery budżetowej
REKLAMA
Jednostki sektora finansów publicznych, przekazując środki finansowe, powinny mieć na uwadze, aby były one przekazywane:
REKLAMA
• w sposób celowy i oszczędny z zachowaniem zasady uzyskania najlepszych efektów z danych nakładów,
• w sposób umożliwiający terminową realizację zadań,
• w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań.
REKLAMA
Udzielając dotacji, należy pamiętać, iż najważniejszą ustawą regulującą zasady udzielania, przekazywania i rozliczania dotacji są przede wszystkim przepisy ustawy o finansach publicznych, w szczególności z zakresu gospodarki finansowej. Sięganie po środki publiczne przysługuje bowiem ogółowi podmiotów na realizację odpowiednich zadań w zakresie przewidzianym przepisami prawa.
W Poradniku zaprezentowano formy stosowane przy udzielaniu, przekazywaniu i rozliczaniu dotacji z budżetu (dotacji podmiotowej, przedmiotowej i celowej) oraz wskazano sposób ujęcia dotacji w ewidencji księgowej na praktycznych przykładach. Omówiono także czynności, które powinny być wykonane w jednostce udzielającej, jak też otrzymującej dotację.
Ponieważ środki publiczne można pozyskać także w trybie konkursowym, w Poradniku zawarte są również zasady udzielania dotacji w trybie konkursowym (ogłoszenie o konkursie ofert - treść ogłoszenia, konkurs ofert, zawarcie umowy, kontrola).
Środki z Unii Europejskiej stanowią duże wyzwanie dla sektora finansów publicznych - jednostki sektora finansów publicznych realizują programy i projekty finansowane z udziałem środków funduszy strukturalnych. Dotacje z UE stanowią bezzwrotną pomoc finansową, a w Poradniku wskazano zasady ewidencji tych środków.
Ponadto Poradnik zawiera przykładowe wzory wniosków, umów, rozliczeń związanych z poszczególnym rodzajem dotacji.
REKLAMA
REKLAMA