REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obligacje komunalne nadal atrakcyjne dla samorządów

Mariusz Jendra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Po pierwszym półroczu wzrost na rynku obligacji komunalnych wyniósł 0,5 proc. Zadłużenie samorządów z tytułu własnych papierów dłużnych osiągnęło już 3,85 mld zł - wynika z raportu „Podsumowanie II kwartału 2007 roku na rynku nieskarbowych instrumentów dłużnych w Polsce” przygotowanegoprzez agencję Fitch Polska.

Pierwsze sześć miesięcy roku jest mniej aktywnym okresem, jeśli chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych przez samorządy. Zwykle największe zapotrzebowanie na gotówkę odnotowywane jest pod koniec roku. Do końca czerwca br. rynek obligacji komunalnych wzrósł o ok. 0,5 proc., jednak w ujęciu rocznym (tzn. czerwiec 2006 do czerwca 2007) wzrost ten wyniósł już 12,6 proc. Obecny stan zadłużenia samorządów w emitowanych przez nie papierach wartościowych wynosi już 3,851 mld zł.

Kolejne gminy na rynku

Drugi kwartał roku (kwiecień-czerwiec) przyniósł kilkadziesiąt nowych emisji, których łączna wartość zamknęła się w kwocie 77,02 mln zł. W tym okresie swoje obligacje wypuściło 21 gmin: Chocianów, Choszczno, Cieszanów, Czarne, Głuszyca, Jaktorów, Krośnice, Milówka, Nowa Ruda, Olszanka, Oława, Piekary Śląskie, Radzionków, Rydzyna, Solec Kujawski, Świerzawa, Trzebiatów, Twardogóra, Więcbork, Wołów, Żmigród.

Środki z oferty publicznej postanowiły też pozyskać powiaty: Człuchów, Jawor, Kartuzy, Kluczbork, Kościerzyna, Milicz, Myślibórz, Puck, Pyrzyce, Stalowa Wola, Zduńska Wola. Łącznie więc aż 11 starostw powiatowych zaistniało na rynku papierów dłużnych.

Banki klientami samorządów

Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że kupującymi samorządowe papiery wartościowe są z reguły banki. Mają one w swoich zasobach łącznie ponad 76 proc. wszystkich emisji komunalnych. Drugim klientem samorządowym są podmioty zagraniczne (16 proc.), a dalej fundusze inwestycyjne, przedsiębiorstwa prywatne i towarzystwa ubezpieczeniowe.

Ostatni kwartał dowiódł, że największy portfel obligacji objął bank BISE (40,18 proc.), na drugim miejscu znalazł się Nordea Bank Polska (32,07 proc.), a na trzecim PKO Bank Polski (21,99 proc.). Pozostali uczestnicy rynku wykupili tylko 5,75 proc. samorządowych emisji.

Skok na koniec roku

Ciekawe wnioski wynikają ze statystyk zadłużania samorządów za pomocą papierów dłużnych. Wynika z nich, że na rynku utrzymuje się równowaga z niewielką tendencją wzrostową. Otóż w I kwartale roku samorządy wypuściły obligacje na kwotę 28,85 mln zł, podczas gdy w tym samym okresie wykupiły swoje stare zobowiązania za 26,87 mln zł. Podobna sytuacja wystąpiła w drugim trymestrze, gdzie odnotowano nowe emisje o wartości 77,02 mln zł, podczas gdy termin zapadalności nadszedł dla obligacji na kwotę 63,62 mln zł.

Oznacza to niewielki, ale jednak stały wzrost zadłużania się samorządów w obligacjach komunalnych.

Jak zwykle największego skoku zadłużenia możemy spodziewać się pod koniec roku. Przypomnijmy, że w IV kwartale roku 2006 wyniósł on aż 12,9 proc., podczas gdy cały ubiegły rok zamknął się wzrostem 16,2 proc. Ostatnie trzy miesiące wypracowały więc główną część zadłużenia.

Fitch o obligacjach przychodowych

Niezbędnym elementem wyemitowania swoich papierów wartościowych jest ocena wiarygodności emisji przez niezależną agencję. Rating taki jest wiarygodną informacją dla inwestorów o bezpieczeństwie inwestycji w obligacje samorządowe. Świadczy też o kondycji finansowej gminy lub powiatu.

Ostatnio Agencja Fitch Polska SA potwierdziła rating pierwszej w Polsce emisji obligacji przychodowych na poziomie „BBB-” (dostatecznie wiarygodna). Emisję przeprowadziło Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy. Wartość programu wyniosła 400 mln zł. Ocena wystawiona przez Agencję potwierdza „niskie ryzyko biznesowe” prowadzonej przez MWiK działalności.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rating jako ocena wiarygodności inwestycji określa też możliwe zagrożenia, które mogą zakłócić pomyślny zwrot środków z inwestycji. Wśród możliwych zagrożeń dla bydgoskiej emisji wymienia się odrzucenie przez radnych nowych (wyższych) taryf za zrzut ścieków i doprowadzenie wody pitnej. Emisja zabezpieczona została jednak specjalnymi gwarancjami ze strony miasta. W przypadku spadku rentowności władze Bydgoszczy zobowiązały się na dokapitalizowanie MWiK-u ze środków budżetowych. Biorąc pod uwagę wszelkie zagrożenia i możliwe zabezpieczenia, Agencja uznała, że inwestycja w bydgoskie obligacje przychodowe jest „dostatecznie wiarygodna”.

MARIUSZ JENDRA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  100 tys. osób na "Marszu Miliona Serc" - policja potwierdza informacje PAP

  "Marsz Miliona Serc" odbył się w Warszawie 1 października 2023 r. Frekwencja tego Marszu z godz. 12, to ok. 60 tys. na rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu - informuje w poniedziałek 2 października stołeczna policja. Tym samym policja potwierdziła nieoficjalne informacje PAP, kwestionowane przez KO w tej sprawie.

  Uczniowie będą ćwiczyć na symulatorach strzeleckich. "Broń jak prawdziwa"

  Symulatory ćwiczeń strzeleckich trafią do dwóch szkół ponadpodstawowych. Na czym będzie polegało strzelanie? Ile szkołę będzie kosztował symulator? 

  Nobel z medycyny 2023 za odkrycia, które dały szczepionkę na covid

  Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali w 2023 roku Katalin Karikó i Drew Weissman "za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID -19". Nagrodą Nobla, wynoszącą 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł), laureaci podzielą się po połowie.

  Wzór wniosku o bon 2500 zł na laptop dla nauczyciela. Podaj email i numer telefonu. Przyjdą na nie kody [10 października 2023 r.]

  Nauczyciele muszą złożyć wniosek o przyznanie bonu 2500 zł. W artykule wzór wniosku. Można go składać w okresie od 10-13 października w zależności od grupy uprawnionych. Jest krótki okres składania wniosków - przez 30 dni.

  REKLAMA

  Nowe standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Co się zmieni w 2024/2025? [Rozporządzenie]

  Minister Edukacji i Nauki, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w części dotyczącej zawodu lekarza i lekarza dentysty. 

  Starsze małżeństwo zaufało nawigacji, ugrzęźli w błocie w środku lasu

  Nawigacja samochodowa w tym przypadku nie okazała się pomocna. Starsze małżeństwo wracające z sanatorium zostało pokierowane przez GPS do lasu, gdzie ich samochód ugrzązł w błocie. Na pomoc przybyli policjanci z Lubaczowa. 

  Pieszy przegrywa z samochodem. Jak poprawić infrastrukturę dla pieszych?

  Pieszy na drodze. Chociaż każdy z nas jest pieszym, to jednak priorytet na drodze mają potrzeby kierowców. Z czym na co dzień mierzy się piechur. Jak można poprawić przestrzeń spacerową? 

  Rok akademicki 2023/24 - jaki będzie, co się zmienia, dla kogo stypendia?

  W dniu 2 października 2023 r. większość szkół wyższych w Polsce rozpoczyna nowy rok akademicki 2023/24. W tym roku ponad 1,2 mln studentów będzie uczyć się na ponad 350 uczelniach. MEiN planuje m.in. zasilić dodatkowymi środkami subwencję dla uczelni, rozwijać Branżowe Centra Umiejętności i dążyć do umiędzynarodowienia polskiej nauki.

  REKLAMA

  Od 10 X 2023 r. składasz wniosek o bon 2500 zł na laptop. Tylko dla nauczycieli z klas IV-VIII. Cztery terminy. Tylko 30 dni na złożenie wniosku

  Minister Cyfryzacji wyznaczy w tym tygodniu 10-13 października 2023 r. jako początkowe daty składania wniosków o bon 2500 zł dla nauczycieli.

  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  REKLAMA