REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obligacje komunalne nadal atrakcyjne dla samorządów

Mariusz Jendra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Po pierwszym półroczu wzrost na rynku obligacji komunalnych wyniósł 0,5 proc. Zadłużenie samorządów z tytułu własnych papierów dłużnych osiągnęło już 3,85 mld zł - wynika z raportu „Podsumowanie II kwartału 2007 roku na rynku nieskarbowych instrumentów dłużnych w Polsce” przygotowanegoprzez agencję Fitch Polska.

Pierwsze sześć miesięcy roku jest mniej aktywnym okresem, jeśli chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych przez samorządy. Zwykle największe zapotrzebowanie na gotówkę odnotowywane jest pod koniec roku. Do końca czerwca br. rynek obligacji komunalnych wzrósł o ok. 0,5 proc., jednak w ujęciu rocznym (tzn. czerwiec 2006 do czerwca 2007) wzrost ten wyniósł już 12,6 proc. Obecny stan zadłużenia samorządów w emitowanych przez nie papierach wartościowych wynosi już 3,851 mld zł.

Kolejne gminy na rynku

Drugi kwartał roku (kwiecień-czerwiec) przyniósł kilkadziesiąt nowych emisji, których łączna wartość zamknęła się w kwocie 77,02 mln zł. W tym okresie swoje obligacje wypuściło 21 gmin: Chocianów, Choszczno, Cieszanów, Czarne, Głuszyca, Jaktorów, Krośnice, Milówka, Nowa Ruda, Olszanka, Oława, Piekary Śląskie, Radzionków, Rydzyna, Solec Kujawski, Świerzawa, Trzebiatów, Twardogóra, Więcbork, Wołów, Żmigród.

Środki z oferty publicznej postanowiły też pozyskać powiaty: Człuchów, Jawor, Kartuzy, Kluczbork, Kościerzyna, Milicz, Myślibórz, Puck, Pyrzyce, Stalowa Wola, Zduńska Wola. Łącznie więc aż 11 starostw powiatowych zaistniało na rynku papierów dłużnych.

Banki klientami samorządów

Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że kupującymi samorządowe papiery wartościowe są z reguły banki. Mają one w swoich zasobach łącznie ponad 76 proc. wszystkich emisji komunalnych. Drugim klientem samorządowym są podmioty zagraniczne (16 proc.), a dalej fundusze inwestycyjne, przedsiębiorstwa prywatne i towarzystwa ubezpieczeniowe.

Ostatni kwartał dowiódł, że największy portfel obligacji objął bank BISE (40,18 proc.), na drugim miejscu znalazł się Nordea Bank Polska (32,07 proc.), a na trzecim PKO Bank Polski (21,99 proc.). Pozostali uczestnicy rynku wykupili tylko 5,75 proc. samorządowych emisji.

Skok na koniec roku

Ciekawe wnioski wynikają ze statystyk zadłużania samorządów za pomocą papierów dłużnych. Wynika z nich, że na rynku utrzymuje się równowaga z niewielką tendencją wzrostową. Otóż w I kwartale roku samorządy wypuściły obligacje na kwotę 28,85 mln zł, podczas gdy w tym samym okresie wykupiły swoje stare zobowiązania za 26,87 mln zł. Podobna sytuacja wystąpiła w drugim trymestrze, gdzie odnotowano nowe emisje o wartości 77,02 mln zł, podczas gdy termin zapadalności nadszedł dla obligacji na kwotę 63,62 mln zł.

Oznacza to niewielki, ale jednak stały wzrost zadłużania się samorządów w obligacjach komunalnych.

Jak zwykle największego skoku zadłużenia możemy spodziewać się pod koniec roku. Przypomnijmy, że w IV kwartale roku 2006 wyniósł on aż 12,9 proc., podczas gdy cały ubiegły rok zamknął się wzrostem 16,2 proc. Ostatnie trzy miesiące wypracowały więc główną część zadłużenia.

Fitch o obligacjach przychodowych

Niezbędnym elementem wyemitowania swoich papierów wartościowych jest ocena wiarygodności emisji przez niezależną agencję. Rating taki jest wiarygodną informacją dla inwestorów o bezpieczeństwie inwestycji w obligacje samorządowe. Świadczy też o kondycji finansowej gminy lub powiatu.

Ostatnio Agencja Fitch Polska SA potwierdziła rating pierwszej w Polsce emisji obligacji przychodowych na poziomie „BBB-” (dostatecznie wiarygodna). Emisję przeprowadziło Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy. Wartość programu wyniosła 400 mln zł. Ocena wystawiona przez Agencję potwierdza „niskie ryzyko biznesowe” prowadzonej przez MWiK działalności.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rating jako ocena wiarygodności inwestycji określa też możliwe zagrożenia, które mogą zakłócić pomyślny zwrot środków z inwestycji. Wśród możliwych zagrożeń dla bydgoskiej emisji wymienia się odrzucenie przez radnych nowych (wyższych) taryf za zrzut ścieków i doprowadzenie wody pitnej. Emisja zabezpieczona została jednak specjalnymi gwarancjami ze strony miasta. W przypadku spadku rentowności władze Bydgoszczy zobowiązały się na dokapitalizowanie MWiK-u ze środków budżetowych. Biorąc pod uwagę wszelkie zagrożenia i możliwe zabezpieczenia, Agencja uznała, że inwestycja w bydgoskie obligacje przychodowe jest „dostatecznie wiarygodna”.

MARIUSZ JENDRA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

REKLAMA

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

REKLAMA

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

REKLAMA