Kategorie

Obligacje komunalne nadal atrakcyjne dla samorządów

Mariusz Jendra
inforCMS
Po pierwszym półroczu wzrost na rynku obligacji komunalnych wyniósł 0,5 proc. Zadłużenie samorządów z tytułu własnych papierów dłużnych osiągnęło już 3,85 mld zł - wynika z raportu „Podsumowanie II kwartału 2007 roku na rynku nieskarbowych instrumentów dłużnych w Polsce” przygotowanegoprzez agencję Fitch Polska.

Pierwsze sześć miesięcy roku jest mniej aktywnym okresem, jeśli chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych przez samorządy. Zwykle największe zapotrzebowanie na gotówkę odnotowywane jest pod koniec roku. Do końca czerwca br. rynek obligacji komunalnych wzrósł o ok. 0,5 proc., jednak w ujęciu rocznym (tzn. czerwiec 2006 do czerwca 2007) wzrost ten wyniósł już 12,6 proc. Obecny stan zadłużenia samorządów w emitowanych przez nie papierach wartościowych wynosi już 3,851 mld zł.

Kolejne gminy na rynku

Drugi kwartał roku (kwiecień-czerwiec) przyniósł kilkadziesiąt nowych emisji, których łączna wartość zamknęła się w kwocie 77,02 mln zł. W tym okresie swoje obligacje wypuściło 21 gmin: Chocianów, Choszczno, Cieszanów, Czarne, Głuszyca, Jaktorów, Krośnice, Milówka, Nowa Ruda, Olszanka, Oława, Piekary Śląskie, Radzionków, Rydzyna, Solec Kujawski, Świerzawa, Trzebiatów, Twardogóra, Więcbork, Wołów, Żmigród.

Środki z oferty publicznej postanowiły też pozyskać powiaty: Człuchów, Jawor, Kartuzy, Kluczbork, Kościerzyna, Milicz, Myślibórz, Puck, Pyrzyce, Stalowa Wola, Zduńska Wola. Łącznie więc aż 11 starostw powiatowych zaistniało na rynku papierów dłużnych.

Banki klientami samorządów

Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że kupującymi samorządowe papiery wartościowe są z reguły banki. Mają one w swoich zasobach łącznie ponad 76 proc. wszystkich emisji komunalnych. Drugim klientem samorządowym są podmioty zagraniczne (16 proc.), a dalej fundusze inwestycyjne, przedsiębiorstwa prywatne i towarzystwa ubezpieczeniowe.

Ostatni kwartał dowiódł, że największy portfel obligacji objął bank BISE (40,18 proc.), na drugim miejscu znalazł się Nordea Bank Polska (32,07 proc.), a na trzecim PKO Bank Polski (21,99 proc.). Pozostali uczestnicy rynku wykupili tylko 5,75 proc. samorządowych emisji.

Skok na koniec roku

Ciekawe wnioski wynikają ze statystyk zadłużania samorządów za pomocą papierów dłużnych. Wynika z nich, że na rynku utrzymuje się równowaga z niewielką tendencją wzrostową. Otóż w I kwartale roku samorządy wypuściły obligacje na kwotę 28,85 mln zł, podczas gdy w tym samym okresie wykupiły swoje stare zobowiązania za 26,87 mln zł. Podobna sytuacja wystąpiła w drugim trymestrze, gdzie odnotowano nowe emisje o wartości 77,02 mln zł, podczas gdy termin zapadalności nadszedł dla obligacji na kwotę 63,62 mln zł.

Oznacza to niewielki, ale jednak stały wzrost zadłużania się samorządów w obligacjach komunalnych.

Jak zwykle największego skoku zadłużenia możemy spodziewać się pod koniec roku. Przypomnijmy, że w IV kwartale roku 2006 wyniósł on aż 12,9 proc., podczas gdy cały ubiegły rok zamknął się wzrostem 16,2 proc. Ostatnie trzy miesiące wypracowały więc główną część zadłużenia.

Fitch o obligacjach przychodowych

Niezbędnym elementem wyemitowania swoich papierów wartościowych jest ocena wiarygodności emisji przez niezależną agencję. Rating taki jest wiarygodną informacją dla inwestorów o bezpieczeństwie inwestycji w obligacje samorządowe. Świadczy też o kondycji finansowej gminy lub powiatu.

Ostatnio Agencja Fitch Polska SA potwierdziła rating pierwszej w Polsce emisji obligacji przychodowych na poziomie „BBB-” (dostatecznie wiarygodna). Emisję przeprowadziło Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy. Wartość programu wyniosła 400 mln zł. Ocena wystawiona przez Agencję potwierdza „niskie ryzyko biznesowe” prowadzonej przez MWiK działalności.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rating jako ocena wiarygodności inwestycji określa też możliwe zagrożenia, które mogą zakłócić pomyślny zwrot środków z inwestycji. Wśród możliwych zagrożeń dla bydgoskiej emisji wymienia się odrzucenie przez radnych nowych (wyższych) taryf za zrzut ścieków i doprowadzenie wody pitnej. Emisja zabezpieczona została jednak specjalnymi gwarancjami ze strony miasta. W przypadku spadku rentowności władze Bydgoszczy zobowiązały się na dokapitalizowanie MWiK-u ze środków budżetowych. Biorąc pod uwagę wszelkie zagrożenia i możliwe zabezpieczenia, Agencja uznała, że inwestycja w bydgoskie obligacje przychodowe jest „dostatecznie wiarygodna”.

MARIUSZ JENDRA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?