REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt dla gmin-budownictwo

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na sfinansowanie realizacji przedsięwzięć infrastruktury związanej z budownictwem mieszkaniowym gmina może uzyskać kredyt do wysokości 70 proc. kosztów wykonania tego zadania. Okres spłaty kredytu udzielonego na realizację komunalnej infrastruktury technicznej  nie może przekroczyć 15 lat.

Możliwość ubiegania się o kredyt na realizację komunalnej infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu wprowadziła ustawa z 26 października 1995 r.

REKLAMA

Na udzielanie kredytów na infrastrukturę przeznaczone zostały środki Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. O kredyt może ubiegać się wyłącznie gmina, która zamierza realizować obiekty infrastruktury technicznej, pod warunkiem że towarzyszą one budownictwu mieszkaniowemu prowadzącemu do zwiększenia liczby budynków i lokali mieszkalnych.

Szczegółowe zasady udzielania kredytów na realizację komunalnej infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu określone zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 listopada 2007 r.

Przedmiot kredytowania

Przedmiotem kredytowania mogą być urządzenia i obiekty komunalnej infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, to jest w szczególności:

• sieci rozprowadzające wraz z niezbędnymi urządzeniami: wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, gazowe, elektroenergetyczne, telekomunikacyjne,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków,

• urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w tym drogi, dojścia, dojazdy.

Warunki kredytowania

REKLAMA

Na sfinansowanie realizacji przedsięwzięć infrastruktury gmina może uzyskać kredyt do wysokości 70 proc. kosztów wykonania tego zadania na okres 15 lat. Do kosztów zalicza się koszty wykonania infrastruktury wraz z kosztem pozyskania gruntu pod jej budowę oraz koszty czynności specjalistycznych, wynikających z obowiązków inwestora. Wymagane do zaangażowania w realizację przedsięwzięcia środki własne gminy mogą stanowić zaledwie 30 proc. kosztów.

Zabezpieczeniem spłaty kredytu, wymaganym do przedstawienia przez gminę, może być weksel in blanco z deklaracją wekslową lub hipoteka na nieruchomości stanowiącej własność gminy. Bank Gospodarstwa Krajowego przyjmuje ponadto na zabezpieczenie spłaty udzielonego kredytu cesję praw z polisy ubezpieczenia od ryzyk budowlanych, wykupionej na okres realizacji inwestycji.

Obowiązujące od listopada 2007 r. finansowe warunki kredytowania są wyjątkowo korzystne dla gmin.

REKLAMA

Kredyt oprocentowany jest w całym okresie kredytowania według stałej stopy procentowej, ustalonej w stosunku rocznym w wysokości 1 proc. Przy możliwym do zastosowania maksymalnym okresie spłaty kredytu do 15 lat daje to możliwość ustalenia stałych, nieobciążonych ryzykiem zmiany stopy procentowej, długookresowych wydatków gminy, przeznaczonych na spłatę kredytu. Jest to niewątpliwa korzyść dla stabilności budżetu gminy. Finansowe koszty kredytu poza odsetkami naliczonymi według stałej stopy oprocentowania to prowizja pobierana w wysokości 1 proc. kwoty udzielonego kredytu.

Wymogiem uruchomienia kredytu jest zaangażowanie środków własnych gminy w realizację przedsięwzięcia na poziomie co najmniej 25 proc. planowanego kosztu wykonania komunalnej infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu oraz ustanowienie zabezpieczeń spłaty zaciągniętego kredytu.

Składanie wniosków

Wnioski o kredyt na realizację komunalnej infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu przyjmowane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego, każdego roku w terminie od 1 stycznia do 30 listopada.

Doświadczenia banku

Kredyty na komunalną infrastrukturę techniczną towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu udzielane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego od 1997 roku. Prawie jedenastoletni okres finansowania środkami kredytowymi inwestycji gminnych w zakresie realizowanej infrastruktury pozwolił na udzielenie blisko 100 kredytów, na kwotę przekraczającą 104 mln złotych.

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1070 z późn. zm.).

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 7 listopada 2007 r. w sprawie warunków i trybu udzielania kredytów i pożyczek ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz niektórych wymagań dotyczących lokali i budynków finansowanych przy udziale tych środków (Dz.U. nr 212, poz. 1556).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA