REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poprawny projekt budżetu samorządowego na 2010 r.

Aneta Pilarska

REKLAMA

REKLAMA

Nie ma jednoznacznej informacji, czy projekt budżetu samorządowego miał być przygotowany na nowych czy na starych zasadach. Opinie Ministerstwa Finansów i przedstawicieli regionalnych izb obrachunkowych w tej sprawie różnią się od siebie całkowicie.

Władze gmin, powiatów i województw miały do 15 listopada 2009 r. czas na przygotowanie i przesłanie do regionalnych izb obrachunkowych (dalej: RIO) ostatecznego projektu budżetu na 2010 r. Niestety, do końca nie było wiadomo, na jakich zasadach powinien być przygotowany.

REKLAMA

 

Czytaj także: Wieloletnia prognoza finansowa w JST >>

 

Opinia Ministerstwa Finansów

REKLAMA

Według Ministerstwa Finansów samorządy powinny przygotować projekt budżetu na 2010 rok według zasad wynikających z ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (dalej: ustawa o finansach publicznych z 2005 r.). Przede wszystkim dlatego, że obowiązuje ona do 31 grudnia 2009 r. Ponadto ustawa z 27 sierpnia 2009 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (dalej: przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych) wprost przewiduje, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• art. 166, art. 166a i art. 184 ust. 1 pkt 10 ustawy o finansach publicznych z 2005 r. mają zastosowanie do samorządowych uchwał budżetowych na rok 2010 (art. 121 ust. 4 przepisów wprowadzających ustawę o finansach publicznych),

• samorządowe uchwały budżetowe na rok 2010 w zakresie dotyczącym samorządowych zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych samorządowych jednostek budżetowych, samorządowych funduszy celowych oraz rachunków dochodów własnych są opracowywane, uchwalane i wykonywane na podstawie przepisów ustawy o finansach publicznych z 2005 r. (art. 121 ust. 5 przepisów wprowadzających ustawę o finansach publicznych).

Opinia RIO

Innego zdania są przedstawiciele RIO. Sądzą, że samorządowe projekty budżetów na 2010 r. powinny być przygotowane na podstawie ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: nowa ustawa o finansach publicznych).

Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie zamieściła nawet na swojej stronie internetowej (http://www.warszawa.rio.gov.pl) propozycję uchwały budżetowej na 2010 r. według nowych zasad. Miała ona posłużyć jako materiał pomocniczy przy opracowywaniu budżetu, choć według samorządowców żadna RIO nie jest w stanie zaproponować uniwersalnego projektu budżetu samorządowego. Przede wszystkim dlatego, że istnieje tradycja „regionalnego” rozumienia przepisów przez różne ośrodki RIO, wynikającego z dotychczasowego orzecznictwa i miejscowej praktyki. Dlatego warszawska propozycja uchwały budżetowej na 2010 r. może być pomocna tylko w ograniczonym zakresie.

 

Czytaj także: Przypisane i nieprzypisane dochody budżetowe >>

 

Konsekwencje dla samorządów

Regionalne izby obrachunkowe opiniują przesłany projekt budżetu samorządowego. Jeżeli więc według nich projekt jest źle przygotowany, mogą wydać negatywną opinię na jego temat. Jednak negatywna opinia nie wstrzymuje prac nad budżetem. Organ wykonawczy jednostki musi tylko odpowiedzieć RIO na zarzuty oraz przedstawić opinię wraz z tą odpowiedzią radzie gminy lub powiatu albo sejmikowi województwa przed uchwaleniem budżetu (art. 21 ust. 1 ustawy z 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych).

Aneta Pilarska

Podstawy prawne:

• Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz.U. nr 157, poz. 1241)

• Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 157, poz. 1240)

• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 79, poz. 666)

• Ustawa z 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (j.t. Dz.U. z 2001 r. nr 55, poz. 577; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. nr 249, poz. 2104)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA