reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Na jakie kwoty i kiedy wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż lokalu komunalnego przez gminę

Na jakie kwoty i kiedy wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż lokalu komunalnego przez gminę

Gmina sprzedała lokal 28 września 2010 r. (data sporządzenia aktu notarialnego) za cenę 4311,95 zł. Zgodnie z zapisem w akcie notarialnym: „cena sprzedaży lokalu, pomniejszona o kwotę 73,20 zł, stanowiącą 25% należności za opinię szacunkową (czyli kwota 4238,75 zł), została zapłacona przez kupującego 13 września 2010 r.”. Kwota należna za operat szacunkowy (tj. 292,80 zł) została zapłacona 3 listopada 2009 r. przez najemcę mieszkania. Usługi wyceny nie są refakturowane przez gminę na rzeczywistego nabywcę. Na jakie kwoty i z jaką datą najemcy powinna zostać wystawiona faktura VAT za sprzedaż komunalnego lokalu mieszkalnego przez gminę?

Faktury zawsze wystawia się z datą ich faktycznego wystawienia. W przedstawionej sytuacji najpóźniej 13 września 2010 r. powinna była zostać wystawiona faktura na kwotę 4238,75 zł. Ponadto najpóźniej 28 września 2010 r. należało wystawić fakturę na kwotę 73,20 zł. Dopuszczalne było również wystawienie od razu 13 września 2010 r. (lub kilka dni wcześniej) faktury na kwotę 4311,95 zł.

Obowiązkowym elementem faktury jest m.in. dzień, miesiąc i rok jej wystawienia (§ 5 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług; dalej: rozporządzenie o fakturach). Przy tym jedyną dopuszczalną datą – wskazywaną na fakturach jako data wystawienia – jest faktyczna data wystawienia faktury. W każdym przypadku wystawianie faktur z wsteczną lub przyszłą datą stanowi naruszenie przepisów (bez znaczenia są przyczyny i okoliczności takiego postępowania).

Prawdopodobnie jednak pytanie nie miało dotyczyć daty wystawienia faktury, lecz terminu jej wystawienia. Jeśli tak, tofaktury dokumentujące dostawy lokali należą do faktur wystawianych nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, nie później zaś niż z chwilą powstania tego obowiązku (§ 11 ust. 1 i 2 rozporządzenia o fakturach w zw. z art. 19 ust. 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). Obowiązek podatkowy z tytułu dostaw lokali powstaje zaś z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty – nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wydania (art. 19 ust. 10 ustawy o VAT).

W tej sytuacji najpóźniej 13 września 2010 r. należało wystawić fakturę na kwotę 4238,75 zł. a najpóźniej 28 września 2010 r. trzeba było wystawić fakturę na kwotę 73,20 zł (w tym bowiem dniu kwota ta została zaliczona na poczet ceny za sprzedaż lokalu).

Dopuszczalne również było (zważywszy, że faktury dokumentujące dostawy lokali mogą być wystawiane do 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego) wystawienie od razu 13 września 2010 r. (lub kilka dni wcześniej) faktury na kwotę 4311,95 zł.

Jeżeli gmina nie wystawiła faktur we wskazanych terminach, pozostaje jej wystawić te faktury z naruszeniem terminu ich wystawienia (co jednak w żadnym razie nie uprawnia gminy do wskazania na tych fakturach innej daty wystawienia niż rzeczywista). W takim przypadku nie jest konieczne wystawianie dwóch faktur – wystarczy wystawienie jednej faktury na kwotę 4311,95 zł (nie zmniejszy to ani nie zwiększy naruszenia przepisów).

PODSTAWY PRAWNE

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1337; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 222, poz. 1760)

• Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 107, poz. 679)

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Krywan

Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama