Zakładowy plan kont i wykaz ksiąg rachunkowych
REKLAMA
REKLAMA
Podstawę do opracowania zakładowego planu kont (ZPK) w jednostce budżetowej stanowią plany kont przedstawione w rozporządzeniu w sprawie szczególnych zasad rachunkowości.
Standardy dla kont
Przy ustalaniu ZPK należy pamiętać o następujących zasadach, które obowiązują jednostkę budżetową. Chodzi o to, że:
l podane w planach kont konta traktuje się jako standardową liczbę kont, którą można ograniczyć jedynie do kont służących do księgowania operacji gospodarczych, które nie występują w jednostce albo uzupełnić o konta zgodne co do treści ekonomicznej z odpowiednimi kontami planu kont,
l podstawą prowadzenia rachunkowości może być plan kont, uzupełniony co najmniej o wykaz kont ksiąg pomocniczych, które mają być prowadzone do poszczególnych kont syntetycznych,
l ZPK powinien zapewniać możliwość sporządzenia sprawozdań finansowych, sprawozdań budżetowych lub innych sprawozdań określonych w odrębnych przepisach.
Plan kont jednostki budżetowej powinien uwzględniać zasady określone w przepisach rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad i standardach międzynarodowych.
Należy pamiętać, że ZPK musi zawierać wykaz kont analitycznych, które należy prowadzić do poszczególnych kont syntetycznych, oraz ustalenia wybranych przez kierownika jednostki zasad spośród podanych do wyboru w ustawie o rachunkowości.
Wykaz ksiąg
Przy opisie sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych wymagany jest wykaz ksiąg rachunkowych (zbiorów danych tworzących księgi rachunkowe w przypadku prowadzenia ich za pomocą komputera), który obejmuje: dziennik, księgę główną, księgi pomocnicze, zestawienie obrotów i sald księgi głównej i kont ksiąg pomocniczych, wykaz składników aktywów i pasywów (inwentarz).
Należy pamiętać, że oznakowanie ksiąg, zarówno na wydrukach, jak i zestawieniach generowanych na ekranie, powinno zawierać takie elementy, jak: pełną lub skróconą nazwę jednostki, nazwę danego rodzaju księgi, nazwę programu przetwarzania, oznaczenie roku obrotowego, okresu sprawozdawczego i daty sporządzenia.
Księgi rachunkowe należy drukować nie później niż na koniec roku obrotowego. Za równoważne z wydrukiem uznaje się przeniesienie treści ksiąg na inny komputerowy nośnik danych zapewniający trwałość zapisu informacji i możliwość odtworzenia przez okres nie krótszy od wymaganego dla przechowywania ksiąg rachunkowych.
BEATA KOŁODZIEJ
PODSTAWA PRAWNA
l Ustawa z dnia 29 września1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
l Rozporządzenie ministra finansów z dnia 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego (...) (Dz.U. nr 142, poz. 1020).
REKLAMA
REKLAMA