reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Zwrot zawyżonej wysokości trzynastki

Zwrot zawyżonej wysokości trzynastki

W jaki sposób jednostka może „skorygować” trzynastkę wypłaconą pracownikowi w zawyżonej wysokości? Wyższa kwota wynikała z błędu w naliczeniu. Czy możemy dochodzić od pracownika zwrotu różnicy?

Pracodawca, który omyłkowo wypłacił pracownikowi wyższe, niż powinien, wynagrodzenie (w tym również dodatkowe wynagrodzenie roczne), może domagać się jego zwrotu. Pierwszym sposobem na odzyskanie nadpłaconej kwoty jest zawarcie porozumienia z pracownikiem, który zgadza się na oddanie nienależnej mu kwoty nagrody. Drugi sposób polega na potrąceniu nadwyżki trzynastki z wynagrodzenia pracownika – również za jego zgodą. Jeśli pracownik nie zgadza się na potrącenie, pracodawcy pozostaje dochodzenie zwrotu przed sądem cywilnym.

Potrącenie nadpłaty z wynagrodzenia

Potrącenie dopuszczalne jest wyłącznie za zgodą pracownika. Przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.) pozwalają potrącić bez zgody pracownika tylko te należności, które zostały wskazane w art. 87 k.p. (świadczenia alimentacyjne, potrącenia komornicze, zaliczki pieniężne i kary). Na potrącenie innych świadczeń – np. nadpłaty trzynastki – wymagana jest zgoda pracownika wyrażona na piśmie (art. 91 k.p.).

Aby zgoda pracownika na potrącenie nadpłaty była skuteczna, powinna spełniać określone warunki. Musi dotyczyć konkretnej, istniejącej wierzytelności (nie jest skuteczna prawnie zgoda na potrącenia należności przyszłych). Pracownik, wyrażając zgodę na potrącenie nadpłaty trzynastki, może ponadto określić wysokość tego potrącenia – procentowo lub kwotowo (chodzi o to, aby potrącane kwoty nie powodowały znacznego obniżenia należnego pracownikowi wynagrodzenia). Oświadczenie pracownika w tej części jest dla pracodawcy wiążące.

Więcej przeczytasz w Rachunkowości Budżetowej!

Rachunkowość Budżetowa dostępna także w wydaniu elektronicznym!

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PODATKOWA EMPIRIUM

DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama