REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustalenie wartości zamówienia publicznego

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Ustalenie wartości zamówienia ma istotne znaczenie dla zapewnienia prawidłowości postępowania w sprawie udzielenia zamówienia publicznego. W następstwie ustalenia wartości zamówienia następuje określenie wymagań ustawowych Prawa zamówień publicznych, które będą miały zastosowanie w przygotowywanym postępowaniu.

Podstawą ustalenia wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy, bez podatku od towarów i usług, ustalone przez zamawiającego z należytą starannością.

REKLAMA

Wartość przedmiotu zamówienia określa bowiem, czy w związku z planowanym udzieleniem zamówienia zachodzić będzie w ogóle obowiązek zastosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. A jeżeli tak, to czy zamówienie zostanie udzielone zgodnie z szybszymi i prostszymi krajowymi procedurami udzielania zamówień poniżej tzw. „progów unijnych”, czy też charakteryzującymi się większym rygoryzmem procedurami unijnymi, które znajdują zastosowanie do udzielania zamówień o wartościach równych lub wyższych od tych progów.

Od ustalenia wartości przedmiotu zamówienia jest uzależnione przede wszystkim miejsce publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych albo w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Ustalenie wartości zamówienia z należytą starannością

Na zamawiającym spoczywa obowiązek dołożenia należytej staranności przy oszacowaniu wartości zamówienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ustalenie wartości przedmiotu zamówienia z „należytą starannością” to nic innego, jak dochowanie staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju z uwzględnieniem profesjonalnego charakteru działalności prowadzonej przez zamawiającego.

Zamawiający powinien więc podjąć starania pozostające w zakresie jego możliwości w celu prawidłowego ustalenia wartości ewentualnego wynagrodzenia netto wykonawcy za wykonanie przedmiotu zamówienia.

Zobacz serwis: Zamówienia publiczne

W ramach tych starań mieści się:
• przeanalizowanie cenników, propozycji i folderów cenowych dotyczących analogicznych dostaw i usług,
• zwrócenie się z zapytaniem cenowym do wykonawców prowadzących działalność w branży planowanego zamówienia,
• dokonanie szacunku w ramach dialogu technicznego z potencjalnymi wykonawcami, jak również
• powołanie biegłego w celu zlecenia mu sporządzenia stosownej ekspertyzy służącej określeniu wartości przedmiotu zamówienia.

REKLAMA

Najczęściej w wyniku powyższych czynności, zamawiający nie otrzyma konkretnej wartości, lecz pewien przedział wartości dotyczących ewentualnego wynagrodzenia wykonawcy zamówienia. Posłużenie się takim zakresem wartości szacunkowej zamówienia nie może być kwestionowane, jeżeli skrajne wartości mieszczą się w całości w ramach określonych w ustawie progów, np. powyżej 14 000 euro i jednocześnie poniżej tzw. „progów unijnych”.

Jeżeli jednak ustalone wartości lokują się jednocześnie poniżej i powyżej progów przewidzianych w ustawie (14 000 euro, progów unijnych), zamawiający powinien rozstrzygnąć, czy wartość szacunkowa jest większa lub mniejsza od analizowanego progu.

Masz problem? Podyskutuj na Forum.

Oszacowanie w takich okolicznościach wartości poniżej progu powinno być powiązane z silną argumentacją, iż szacunek powyżej progu nie miałby żadnego uzasadnienia. Z uwagi na konsekwencję niezastosowania prawidłowych przepisów przy udzieleniu zamówienia publicznego w związku z niedoszacowaniem wartości zamówienia, wszelkie wątpliwości co do szacunku powinny być rozstrzygane przez zamawiającego na korzyść zastosowania procedur udzielania zamówień przekraczających określone progi ustawowe.

Podstawa prawna:
• Ustawa z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2007 nr 223 poz. 1655).

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA