Podniesienie progu stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych
REKLAMA
REKLAMA
Skutki podniesienia progu stosowania ustawy do 30 tys. euro
W sejmie mamy obecnie dwa projekty, które zakładają podniesienie progu stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Jeden (druk 1638) zakłada podniesienie progu do 30 tys. euro (obecnie wynosi on 14 tys. euro) a drugi (druk 1653) podniesienie do 50 tys. euro. Oba pomysły wzbudzają wiele kontrowersji.
REKLAMA
Zobacz również: Podniesienie progu bagatelności i inne zmiany w zamówieniach publicznych
REKLAMA
Z uzasadnienia projektu ustawy podnoszącej próg do 30 tys. euro możemy się dowiedzieć jaki będzie miało to wpływ na rynek zamówień publicznych. Możemy w nim przeczytać, że "podwyższenie progu, od którego stosuje się ustawę PZP do 30 tys. euro spowoduje,iż ok 25% zamówień dotychczas zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych (44 724 zamówień o łącznej wartości ok. 3 583 915 900 zł), nie będzie udzielanych na podstawie zasad i procedur określonych przepisami ustawy –Prawo zamówień publicznych."
Pod względem wartości przetargów nie jest to duża suma (rynek szacowany jest na 130-140 mld zł). Pod względem ilości postępowań przetargowych to już znaczna zmiana, którą odczują przede wszystkim wykonawcy (ci mali), którzy będą mieli utrudnioną konkurencję o kontrakty publiczne.
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA