| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Podniesienie progu stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych

Podniesienie progu stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych

Podniesienie progu stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych wzbudza wiele kontrowersji. Kto odczuje zmiany?

Skutki podniesienia progu stosowania ustawy do 30 tys. euro

W sejmie mamy obecnie dwa projekty, które zakładają podniesienie progu stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Jeden (druk 1638) zakłada podniesienie progu do 30 tys. euro (obecnie wynosi on 14 tys. euro) a drugi (druk 1653) podniesienie do 50 tys. euro. Oba pomysły wzbudzają wiele kontrowersji.

Zobacz również: Podniesienie progu bagatelności i inne zmiany w zamówieniach publicznych

Z uzasadnienia projektu ustawy podnoszącej próg do 30 tys. euro możemy się dowiedzieć jaki będzie miało to wpływ na rynek zamówień publicznych. Możemy w nim przeczytać, że "podwyższenie progu, od którego stosuje się ustawę PZP do 30 tys. euro spowoduje,iż ok 25% zamówień dotychczas zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych (44 724 zamówień o łącznej wartości ok. 3 583 915 900 zł), nie będzie udzielanych na podstawie zasad i procedur określonych przepisami ustawy –Prawo zamówień publicznych."

Pod względem wartości przetargów nie jest to duża suma (rynek szacowany jest na 130-140 mld zł). Pod względem ilości postępowań przetargowych to już znaczna zmiana, którą odczują przede wszystkim wykonawcy (ci mali), którzy będą mieli utrudnioną konkurencję o kontrakty publiczne.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »