REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kosztorys ofertowy - jak ocenić wartość 0 zł?

 Blog Prawa Zamówień Publicznych
Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych
Małgorzata Pętela
Kosztorys ofertowy w zamówieniach publicznych
Kosztorys ofertowy w zamówieniach publicznych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wartość 0 zł w kosztorysie ofertowym należy oceniać w konkretnych okolicznościach sprawy, mając na uwadze treść postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz charakter zamówienia. Tak wskazała Krajowa Izba Odwoławcza w jednym ze swoich wyroków.

„0 zł” w kosztorysie ofertowym

REKLAMA

Podanie w kosztorysie ofertowym wartości 0 zł w jednej pozycji nie świadczy o tym, że wykonawca nie wywiąże się z realizacji zamówienia. Nie stanowi również przesłanki odrzucenia oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt: 2 ustawy Prawo Zamówień Publicznych (treść oferty nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia). Dopuszczalność wyceny przez wykonawcę pewnego elementu zamówienia (pozycji kosztorysowej) za 0 zł, należy oceniać w konkretnych okolicznościach sprawy, mając na uwadze treść postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia (dalej: SIWZ) oraz charakter zamówienia- tak orzekła Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 21.08.2013r.; sygn. akt: KIO 1902/13.

REKLAMA

Zamawiający prowadził postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem była przebudowa i termomodernizacja budynku. Warunkiem koniecznym złożenia poprawnej oferty przetargowej było załączenie kosztorysu ofertowego w wersji drukowanej i elektronicznej z wykazem materiałów, sprzętu, robocizny sporządzonego na podstawie przedmiaru. Zamówienie miało zostać rozliczone obmiarowo, co oznaczało, że wynagrodzenie wykonawcy powinno być obliczane jako iloczyn cen jednostkowych zaoferowanych przez wykonawcę i obmiaru faktycznie wykonanych robót potwierdzonego przez inspektora nadzoru. Wybór oferty najkorzystniejszej stał się przedmiotem odwołania.

Oferent, który znajdował się na pozycji drugiej w rankingu wniósł odwołanie powołując się na fakt, iż wybrana oferta zawiera istotny błąd, polegający na wykazaniu w kosztorysie ofertowym w poz. 319 oraz poz. 270 zestawienia materiałów wartości 0 zł za indywidualne programatory naścienne oraz serwer webowy. Zdaniem odwołującego taki zapis w kosztorysie oznaczał, że oferta była niezgodna z treścią SIWZ. Należało zatem odrzucić ofertę na podstawie art. 89 ust. 1 pkt: 2 ustawy.

Krajowa Izba Odwoławcza przed wydaniem orzeczenia wskazała, że dopuszczalność wyceny pozycji kosztorysowej na poziomie „0 zł” należy rozpatrywać w konkretnych okolicznościach sprawy.

REKLAMA

Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia to dokument, który pełni niezwykle ważną rolę w postępowaniu o zamówienie publiczne. W szczególności określa warunki udziału w postępowaniu oraz sposób ich oceny jakie wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia są zobowiązani spełnić. Dokument ten wyznacza również granice prawne, jakich zamawiający musi przestrzegać oceniając złożone oferty oraz analizując stopień spełniania przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji, kiedy zamawiający określił postanowienia SIWZ w zakresie ceny w taki sposób, iż nie ograniczył możliwości określenia cen jednostkowych wyłącznie do wartości dodatnich i nie zastrzegł w SIWZ skutku negatywnego w postaci odrzucenia oferty z powodu podania wartości 0 zł, oferta taka jest ważna i nie może ulec odrzuceniu przez zamawiającego – podkreśla KIO w omawianym wyroku.

Uzasadniając wyrok Izba przyjęła, iż nie można podzielić stanowiska zaprezentowanego przez odwołującego, polegającego na stwierdzeniu że przez podanie wartości 0zł doszło do niezgodności treści oferty z treścią siwz. Podniesiony przez odwołującego przepis art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp odnosi się wyłącznie do merytorycznego aspektu zaoferowanego świadczenia i merytorycznych wymagań postawionych przez zamawiającego.

Izba podkreśliła również że wybrana oferta jest ofertą odpłatną, a cena podana przez wygranego wykonawcę w ofercie odpowiada rozumieniu pojęcia ceny określonemu w art. 2 pkt 1 ustawy Pzp i art.3 ust.1 pkt. 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz.U. Nr 97, poz. 1050 ze zm.).

KIO wskazuje, iż o niezgodności treści oferty z treścią SIWZ możemy mówić tylko wówczas, gdy oferta nie odpowiada w pełni przedmiotowi zamówienia. Konsekwencją takiej niezgodności jest brak zapewnienia całościowej realizacji zamówienia, zgodnej z wymaganiami zamawiającego- co zostało to potwierdzone wyrokiem Sądu Okręgowego w Kielcach z dnia 19 grudnia 2008 r. (VII Ga 147/08).

Odrzucenie oferty, która w jednej z pozycji kosztorysowej zawiera cenę 0 zł, będzie możliwie tylko w takich sytuacjach, kiedy zamawiający wyraźnie zastrzeże w SIWZ skutek w postaci odrzucenia oferty z powodu podania wartości 0 zł.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

  Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

  Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

  Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

  Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

  MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

  REKLAMA

  Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

  Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

  D.Tusk o zmianach w traktatach UE: nic o was bez was; polska suwerenność nie jest zagrożona przez Brukselę czy Unię Europejską

  Między innymi po to starałem się o zwycięstwo w wyborach, żeby znowu Polska wpływała na decyzje Europy, a nie odwrotnie. To my będziemy rozstrzygać o tym, jakie będą kierunki zmian w Unii Europejskiej - powiedział lider KO Donald Tusk, pytany o zmiany w traktatach UE. Na pewno nic o was bez was - dodał.

  Zimno? Oto 5 sposobów na rozgrzanie organizmu

  Obecna aura i prognozy pogody coraz bardziej przypominają, że już za chwilę nadejdzie zima. Niskie temperatury będą towarzyszyć nam przez kilka najbliższych miesięcy i na pewno nieraz porządnie zmarzniemy. Warto poznać sprawdzone sposoby na rozgrzanie organizmu. 

  TSUE: zakaz noszenia symboli religijnych przez wszystkich pracowników administracji publicznej jest zgodny z prawem UE

  W dniu 28 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym uznał za zgodny z prawem Unii Europejskiej zakaz noszenia w miejscu pracy wszelkich widocznych symboli ujawniających przekonania światopoglądowe lub religijne, wydany przez administrację publiczną. Zdaniem TSUE taki zakaz nie jest dyskryminujący, jeżeli jest stosowany w sposób ogólny i bez rozróżnienia względem wszystkich pracowników tej administracji i ogranicza się do tego, co ściśle konieczne.

  REKLAMA

  Twój numer PESEL mógł zostać upubliczniony? Teraz możesz to bezpiecznie sprawdzić

  Obawiasz się, że Twoje dane mogły zostać upublicznione w związku z wyciekiem danych z systemu laboratoriów diagnostycznych ALAB? Możesz to sprawdzić na rządowej stronie "Bezpieczne dane". Najlepiej robić to regularnie. 

  W Polsce stosujemy 30 razy więcej antybiotyków niż innych krajach UE. Bakterie uodparniają się na antybiotyki. Naukowcy: infekcje bakteryjne będą zabijać więcej ludzi niż na nowotwory

  Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, rosnąca oporność na antybiotyki będzie powodować 10 mln zgonów rocznie - ostrzegają eksperci. Polska jest jednym z krajów, które przodują w stosowaniu antybiotyków, w 2022 r. wykupiono w naszym kraju 45 mln opakowań tych leków – alarmują.

  REKLAMA