REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kosztorys ofertowy - jak ocenić wartość 0 zł?

 Blog Prawa Zamówień Publicznych
Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych
Małgorzata Pętela
Kosztorys ofertowy w zamówieniach publicznych
Kosztorys ofertowy w zamówieniach publicznych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wartość 0 zł w kosztorysie ofertowym należy oceniać w konkretnych okolicznościach sprawy, mając na uwadze treść postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz charakter zamówienia. Tak wskazała Krajowa Izba Odwoławcza w jednym ze swoich wyroków.

„0 zł” w kosztorysie ofertowym

REKLAMA

Podanie w kosztorysie ofertowym wartości 0 zł w jednej pozycji nie świadczy o tym, że wykonawca nie wywiąże się z realizacji zamówienia. Nie stanowi również przesłanki odrzucenia oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt: 2 ustawy Prawo Zamówień Publicznych (treść oferty nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia). Dopuszczalność wyceny przez wykonawcę pewnego elementu zamówienia (pozycji kosztorysowej) za 0 zł, należy oceniać w konkretnych okolicznościach sprawy, mając na uwadze treść postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia (dalej: SIWZ) oraz charakter zamówienia- tak orzekła Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 21.08.2013r.; sygn. akt: KIO 1902/13.

REKLAMA

Zamawiający prowadził postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem była przebudowa i termomodernizacja budynku. Warunkiem koniecznym złożenia poprawnej oferty przetargowej było załączenie kosztorysu ofertowego w wersji drukowanej i elektronicznej z wykazem materiałów, sprzętu, robocizny sporządzonego na podstawie przedmiaru. Zamówienie miało zostać rozliczone obmiarowo, co oznaczało, że wynagrodzenie wykonawcy powinno być obliczane jako iloczyn cen jednostkowych zaoferowanych przez wykonawcę i obmiaru faktycznie wykonanych robót potwierdzonego przez inspektora nadzoru. Wybór oferty najkorzystniejszej stał się przedmiotem odwołania.

Oferent, który znajdował się na pozycji drugiej w rankingu wniósł odwołanie powołując się na fakt, iż wybrana oferta zawiera istotny błąd, polegający na wykazaniu w kosztorysie ofertowym w poz. 319 oraz poz. 270 zestawienia materiałów wartości 0 zł za indywidualne programatory naścienne oraz serwer webowy. Zdaniem odwołującego taki zapis w kosztorysie oznaczał, że oferta była niezgodna z treścią SIWZ. Należało zatem odrzucić ofertę na podstawie art. 89 ust. 1 pkt: 2 ustawy.

Krajowa Izba Odwoławcza przed wydaniem orzeczenia wskazała, że dopuszczalność wyceny pozycji kosztorysowej na poziomie „0 zł” należy rozpatrywać w konkretnych okolicznościach sprawy.

REKLAMA

Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia to dokument, który pełni niezwykle ważną rolę w postępowaniu o zamówienie publiczne. W szczególności określa warunki udziału w postępowaniu oraz sposób ich oceny jakie wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia są zobowiązani spełnić. Dokument ten wyznacza również granice prawne, jakich zamawiający musi przestrzegać oceniając złożone oferty oraz analizując stopień spełniania przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji, kiedy zamawiający określił postanowienia SIWZ w zakresie ceny w taki sposób, iż nie ograniczył możliwości określenia cen jednostkowych wyłącznie do wartości dodatnich i nie zastrzegł w SIWZ skutku negatywnego w postaci odrzucenia oferty z powodu podania wartości 0 zł, oferta taka jest ważna i nie może ulec odrzuceniu przez zamawiającego – podkreśla KIO w omawianym wyroku.

Uzasadniając wyrok Izba przyjęła, iż nie można podzielić stanowiska zaprezentowanego przez odwołującego, polegającego na stwierdzeniu że przez podanie wartości 0zł doszło do niezgodności treści oferty z treścią siwz. Podniesiony przez odwołującego przepis art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp odnosi się wyłącznie do merytorycznego aspektu zaoferowanego świadczenia i merytorycznych wymagań postawionych przez zamawiającego.

Izba podkreśliła również że wybrana oferta jest ofertą odpłatną, a cena podana przez wygranego wykonawcę w ofercie odpowiada rozumieniu pojęcia ceny określonemu w art. 2 pkt 1 ustawy Pzp i art.3 ust.1 pkt. 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz.U. Nr 97, poz. 1050 ze zm.).

KIO wskazuje, iż o niezgodności treści oferty z treścią SIWZ możemy mówić tylko wówczas, gdy oferta nie odpowiada w pełni przedmiotowi zamówienia. Konsekwencją takiej niezgodności jest brak zapewnienia całościowej realizacji zamówienia, zgodnej z wymaganiami zamawiającego- co zostało to potwierdzone wyrokiem Sądu Okręgowego w Kielcach z dnia 19 grudnia 2008 r. (VII Ga 147/08).

Odrzucenie oferty, która w jednej z pozycji kosztorysowej zawiera cenę 0 zł, będzie możliwie tylko w takich sytuacjach, kiedy zamawiający wyraźnie zastrzeże w SIWZ skutek w postaci odrzucenia oferty z powodu podania wartości 0 zł.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

Wciąż są przyznawane dodatki węglowe 3000 zł. W szczególnych sytuacjach [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym]

Nowelizacja: Dodatek węglowy 3000 zł może być przyznany w 2024 r. Jak to możliwe? Dodatek był jednorazowo w 2022 r.

Za 27 dni szkolenia wojskowego cywil dostanie 6 tys. zł. Kto może się zgłosić?

„Wakacje z wojskiem” to nowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest m.in. promocja służby wojskowej. Jest on skierowany głównie do młodzieży szkolnej i studenckiej.

Ważne wieści dotyczące CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) złożyła dzisiaj do Wojewody Mazowieckiego dokumenty potrzebne do wydania decyzji lokalizacyjnej dla obszaru lotniska CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie.

REKLAMA

MEN: Stawia na edukację włączającą. Dla wszystkich uczniów i szkół. Jak przyciągnąć lekarzy do szkół?

Wiceminister edukacji narodowej Izabela Ziętka: Edukacja włączająca dotyczy wszystkich uczniów i każdej placówki. Jest pomocą w szkołach dla dzieci potrzebujących pomocy i wsparcia. 

Wspólny bilet na pociągi i komunikację miejską. Znamy plany resortu infrastruktury

Ogólnopolski Bilet Zintegrowany ma umożliwić zakup jednego biletu łączącego różne rodzaje transportu publicznego, w tym transportu miejskiego i regionalnego organizowanego przez samorządy. Trwają prace nad możliwością jego wprowadzenia. 

10 tys. zł kary za akcję "Stop LGBT"

Prezes UODO nałożył karę na Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop LGBT" za niewłaściwe prowadzenie zbiórki podpisów. Listy z podpisami były niezabezpieczone w kościele.

Jakie zasiłki na dziecko w roku szkolnym 2024/25

Na jakie wsparcie materialne będą mogli liczyć i ich rodzice w nadchodzącym roku szkolnym? Oto zestawienie najważniejszych świadczeń i zasiłków.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Kiedy początek i koniec zajęć? W jakich terminach ferie?

Znamy już kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jakie są najważniejsze terminy w opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dokumencie?

Nawet 30 tys. dofinansowania. Nowy program wsparcia dla przydomowych wiatraków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że planuje uruchomić program "Moja elektrownia wiatrowa" w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku. Program ten ma na celu wsparcie zakupu przydomowych wiatraków, oferując dofinansowanie do 30 tys. zł.

REKLAMA