REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych

APEXnet
Zmiany w prawie zamówień publicznych.
Zmiany w prawie zamówień publicznych.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Tylko podpis prezydenta dzieli nas od nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych. To szczególnie wyczekiwana informacja dla podwykonawców i zamawiających, których bezpośrednio dotyczą zmiany.
Pojawia się jednak pytanie, czy nowelizacja realnie wpłynie na efektywność wykonywania zleceń i terminowe płatności dla podwykonawców? Kolejnym drażliwym tematem wynikającym z obowiązującego już prawa jest kwestia wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie. Czy członek konsorcjum może powoływać się na doświadczenie nabyte przez niego w ramach prac wykonywanych wspólnie z innymi podmiotami? Na te tematy dyskutowano podczas pierwszego dnia XI Zjazdu Specjalistów i Ekspertów ds. Zamówień Publicznych w Warszawie.

Potrzeby zmian dla podwykonawców i zamawiających

Nowelizacja ustawy definiuje umowę o podwykonawstwo oraz jej pisemną formę. Ustawodawca określił jasne warunki zapłaty wynagrodzenia podwykonawcom w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia dostarczenia wykonawcy, podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy potwierdzenia wykonania prac w formie faktury lub rachunku. Dopiero, gdy podwykonawca otrzyma zapłatę, należność zostanie wypłacona wykonawcy. W celu ochrony praw zamawiającego nowelizacja mówi, że będzie on mógł określić podział wykonania istotnych części inwestycji lub prac związanych z rozmieszczeniem instalacji, które będzie musiał zrealizować wykonawca, bez korzystania z zasobów podwykonawców. Pojawiają się jednak pytania o realne zastosowanie zmian w nowelizacji i wzrost efektywności zamówień publicznych.

REKLAMA

Zobacz również: Większy próg bagatelności w zamówieniach publicznych

Rozbieżności w interpretacji

REKLAMA

Kolejną kwestią dyskutowaną w czasie wydarzenia w Warszawie, była sprawa wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie. Według Krajowej Izby Odwoławczej członek konsorcjum może powoływać się na doświadczenie nabyte przez niego w ramach prac wykonywanych wspólnie z innymi podmiotami, ale według eksperta firmy szkoleniowej APEXnet Łukasza Czabana – „Przyjęcie stanowiska Krajowej Izby Odwoławczej wiąże się z 4 aspektami: aprobowaniem fikcji faktycznej opartej na założeniu iż pomimo wykonania 1% zamówienia nabywa się doświadczenie odnoszące się do pełnego zakresu, zwielokrotnieniem doświadczenia, ograniczeniem zainteresowania większych wykonawców w tworzeniu konsorcjów z mniejszymi podmiotami i tworzeniem fikcyjnych konsorcjów uiszczanych z mniejszymi wykonawcami w celu uzyskania przez nich doświadczenia przekraczającego ich rzeczywiste możliwości” – komentuje ekspert.

Podczas pierwszego dnia XI Zjazdu Specjalistów i Ekspertów ds. Zamówień Publicznych w Warszawie. Uczestnicy poruszyli tematykę nowelizacji prawa zamówień publicznych, wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie publiczne, a także polegania na zasobach podmiotów trzecich  w przetargu ograniczonym, negocjacjach z ogłoszeniem lub dialogu konkurencyjnym. Wskazane kwestie przysparzają licznych pytań w procesie interpretacji i praktyki. Wydarzenie poprowadzili wybitni znawcy Prawa zamówień publicznych, eksperci APEXnet – Jerzy Czaban, Łukasz Czaban i Grzegorz Czaban.

Infor.pl był patronem medialnym wydarzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

1 czerwca ma ruszyć program in vitro. Ogłoszono wyniki konkursu

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, w piątek poinformowała o wynikach konkursu na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro przez podmioty lecznicze. Program ma zostać uruchomiony już 1 czerwca.

Zasiłki dla poszkodowanych rolników. Zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej?

Sejmik województwa lubelskiego zdecydował o przyznaniu wsparcia finansowego dla trzech gmin: Opole Lubelskie, Chodel, Józefów nad Wisłą. Każda z nich otrzyma po 100 tys. zł na wypłatę zasiłków dla sadowników, którzy doświadczyli strat po ostatnim gradobiciu i przymrozkach.

REKLAMA

Dofinansowanie 2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 m-ce, na 1 pracownika. Program: Odbuduj swoją przyszłość dla pogorzelców z Marywilskiej

W czerwcu 2024 r. powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze centrum przy ul. Marywilskiej. Jak poinformował warszawski ratusz do 30 czerwca br. poszkodowani przedsiębiorcy mogą też składać wnioski o pomoc w postaci pieniędzy na wypłatę bieżących wynagrodzeń.

Płatne praktyki w energetycznym gigancie. Gdzie, dla kogo i do kiedy można aplikować?

Energetyczny gigant ogłosił rekrutację do programu letnich, płatnych praktyk. Program jest skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy rozważają rozpoczęcie kariery w koncernie. W tym roku przygotowano 25 miejsc.

Kolejne alerty RCB o burzach i intensywnych opadach

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia dla 7 województw o burzach i intensywnych opadach. W jakich województwach najlepiej nie wychodzić z domu? 

Bon energetyczny a opłata mocowa. Niepotrzebny jest wniosek. Automatyczna oszczędność od 15,96 do 89,4 zł

Parlament rzutem na taśmę w ustawie wprowadzającej bon energetyczny dodał zwolnienie z opłaty mocowej. To jedna z opłat, jakie widzimy na rachunku za prąd. Do końca 2024 r. będzie wynosiła 0 zł. Czy to jest bonus dla każdego gospodarstwa domowego, czy tylko dla tych osób, które mają prawo do bonu energetycznego?

REKLAMA

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

REKLAMA