Kryterium najwyższej korzyści ekonomicznej zastąpi kryterium najniższej ceny
REKLAMA
REKLAMA
Do tej pory naczelnym kryterium stosowanym przy zamówieniach publicznych była zasada najniższej ceny, podmiot zamawiający wybierał wykonawcę, który oferował najniższą cenę realizacji danego przedsięwzięcia. 15 stycznia bieżącego roku Parlament Europejski przyjął nową regulację zastępującą kryterium najniższej ceny kryterium najwyższej korzyści ekonomicznej. Dzięki temu ocena ofert złożonych w przetargu i rozpatrywanych przez zamawiającego będzie odbywać się bardziej elastycznie. Uwzględniając korzyści jakie płyną z realizacji dostaw czy usług przez danego wykonawcę, zamawiający będzie mógł brać pod uwagę przede wszystkim korzyści społeczne czy te związane z wpływem na środowisko, a także rzetelność wykonawcy. Tym samym nie będzie musiał kierować się głównie kryterium najniższej ceny, a bardziej relacją ceny do jakości.
REKLAMA
Zobacz również: Aukcja elektroniczna to nie oferta dodatkowa
Zmiany te, zawarte w unijnej dyrektywie, w Polsce obowiązywać będą najprawdopodobniej wraz z nadejściem roku 2016 ponieważ państwa członkowski mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów do krajowego systemu. Przyjęte zmiany pozytywnie wpłyną na jakość realizowanych ofert. Dzięki nowemu kryterium podniesie się efektywność wydatkowanych środków publicznych. Nowe regulacje mają także wprowadzić ułatwienia dla małych firm w zakresie dostępu do przetargu i uzyskaniu możliwości realizacji poprzez jego podział na części. Celem tutaj jest również szersze umożliwienie małym przedsiębiorcom przystępowania do przetargu drogą elektroniczną.
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.