REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wadium w przypadku składania ofert częściowych

Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.

REKLAMA

Aby wykonawca uniknął zarzutu niewniesienia wadium i wykluczenia na tej podstawie z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, należy pamiętać, że wadium musi zostać prawidłowo wniesione nie tylko w przypadku, gdy dotyczy całego zamówienia, ale też wtedy, gdy ma zabezpieczać poszczególne jego części – w sytuacji gdy zamawiający dopuścił składanie ofert częściowych.

Wadium musi zostać wniesione przez wykonawcę przed upływem terminu składania ofert. Jego wysokość każdorazowo określa zamawiający – nie może być ono jednak wyższe niż 3% wartości zamówienia.

REKLAMA

Z art. 45 ust. 5 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych; dalej: upzp) wynika, że możliwe jest składanie ofert częściowych bądź udzielanie zamówienia w częściach, jeśli zamawiający podejmie taką decyzję. W takich przypadkach zamawiający określa kwotę wadium dla każdej z części. Oznacza to, że wysokość wadium w odniesieniu do każdej części nie może przekraczać ww. górnego progu procentowego. Natomiast jeśli zamawiający przewiduje udzielenie zamówień uzupełniających (w przypadkach przewidzianych przepisami) określa kwotę wadium dla wartości zamówienia podstawowego.

ZAPAMIĘTAJ!

W odniesieniu do wadium nie jest możliwe jego uzupełnianie czy poprawianie.

Popełnienie błędów przy wpłacie wadium w sytuacji składania ofert częściowych może się okazać kosztowne dla wykonawcy. Skutkuje to wykluczeniem wykonawcy z postępowania, a w określonych przepisami sytuacjach – zamawiający może zatrzymać wadium. Zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami nie tylko wtedy, gdy wykonawca z przyczyn zawinionych przez siebie nie zastosuje się do wezwania do uzupełnienia wskazanych przez zamawiającego dokumentów, oświadczeń lub pełnomocnictw, ale też wtedy, gdy wykonawca, którego oferta została wybrana:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● odmówił podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego na warunkach określonych w ofercie,

● nie wniósł wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy,

● nie zawarł umowy w sprawie zamówienia publicznego, gdyż było to niemożliwe z przyczyn leżących po stronie wykonawcy.

Przesłanki wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego określa art. 24 upzp. Najczęstsze przyczyny wykluczenia to:

● niewniesienie wadium do upływu terminu składania ofert, na przedłużony okres związania ofertą lub w terminie określonym przez zamawiającego w przypadku zażądania przez zamawiającego ponownego wniesienia wadium przez wykonawcę, któremu uprzednio zwrócono wadium, gdy w wyniku rozstrzygnięcia odwołania jego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza,

● brak zgody wykonawcy na przedłużenie okresu związania ofertą,

● złożenie nieprawdziwych informacji mających wpływ lub mogących mieć wpływ na wynik prowadzonego postępowania,

● niewykazanie spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Więcej w dwutygodniku Rachunkowość Budżetowa - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bogate złoża ropy naftowej w okolicach Świebodzina. Duży sukces Orlenu

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

REKLAMA

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

Zła kondycja fizyczna uczniów. Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu

Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu – takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego podczas lekcji wychowania fizycznego. Badanie kompetencji ruchowych uczniów będzie robione po raz kolejny.

REKLAMA

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.?

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.? Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Zgodnie z projektem, w przyszłym roku wzrost kwoty bazowej dla wynagrodzeń nauczycieli wyniesie 5 proc.

Wyniki matury 2024. Ilu absolwentów uzyskało świadectwo dojrzałości?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Ten wynik nie różni się od zeszłorocznego – wtedy też maturę zdało 89,3 proc. absolwentów.

REKLAMA