Nieprecyzyjne zapisy SIWZ - konsekwencje dla wykonawcy
REKLAMA
REKLAMA
Wielokrotnie zapisy SIWZ są formułowane przez zamawiającego w sposób niejasny, a nawet sprzeczny ze sobą. Dla przykładu w SIWZ wskazywane jest, iż wynagrodzenie wykonawcy przy wykonywaniu robót budowlanych będzie miało charakter wynagrodzenia kosztorysowego ustalonego na podstawie kosztorysu przedłożonego w ofercie przez wykonawcę. Natomiast w samej ofercie jest już wskazane, iż wynagrodzenie wykonawcy ma charakter ryczałtowy. Pomyłki takie, umożliwiają zamawiającemu dowolną ocenę ofert wykonawcy. Skoro w jednym miejscu wskazywany jeden rodzaj wynagrodzenia, zaś w innym miejscu drugi, wykonawca wybierający jedno z rozwiązań, zazwyczaj obawia się odrzucenia przez zamawiającego jego oferty, gdyż jego oferta nie wskazuje właściwego wynagrodzenia.
REKLAMA
Zobacz również: Przedłożenie przez wykonawcę nieprawdziwych informacji - skutek
REKLAMA
Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych wyroku z dnia 11 grudnia 2014 r., sygn. akt: KIO 2493/14 (LEX nr 1645318) ostatecznie rozstrzygnął ten problem. Na mocy tego orzeczenia „wszelkie niejasne, nieprecyzyjne wymogi SIWZ nie mogą wpływać negatywnie na sytuację wykonawcy w postępowaniu, a więc przede wszystkim nie mogą prowadzić do odrzucenia oferty, czy wykluczenia wykonawcy z postępowania.”
Wynika z powyższego, iż wykonawca nie może ponosić żadnych negatywnych konsekwencji błędów zamawiającego. Jeżeli zamawiający nie dochował należytej staranności przy sporządzaniu SIWZ, poprzez wprowadzenie niejasnych zapisów, nie może obarczać jakąkolwiek winą wykonawcy, który w wyniku błędnej interpretacji tych zapisów, sporządził ofertę sprzeczną, w ocenie zamawiającego z tymi niejasnymi zapisami.
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.