Przedłożenie przez wykonawcę nieprawdziwych informacji - skutek
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z 24 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późń. zm.) z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się również wykonawców, którzy złożyli nieprawdziwe informacje mające wpływ lub mogące mieć wpływ na wynik prowadzonego postępowania.
REKLAMA
REKLAMA
Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 2 grudnia 2014 r., sygn. akt: KIO 2408/14 (LEX nr 1638732) stwierdziła, iż: „złożenie nieprawdziwych informacji, mających lub mogących mieć wpływ na wynik prowadzonego postępowania powinno być udowodnione w sposób nie budzący wątpliwości, w innych wypadkach wykluczenie wykonawcy z postępowania na tej podstawie może doprowadzić do złamania podstawowych zasad zamówień publicznych; t.j. zasady równego traktowania wykonawców oraz zasady uczciwej konkurencji, wynikających z art. 7 ust. 1 ustawy P.z.p.”
Wynika z powyższego, iż samo złożenie przez wykonawcę nieprawdziwych informacji w ofercie, nie skutkuje jego automatycznym wykluczeniem. Wykluczyć jedynie można takiego wykonawcę, któremu zostanie udowodnione, iż w sposób celowy przedłożył te nieprawdziwe informacje, aby wprowadzić w błąd zamawiającego. Jeżeli brak jest takiego dowodu, to nie można wykluczyć wykonawcy, nawet przy założeniu, iż przedstawione przez niego informacje były nieprawdziwe.
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.