| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Ponowne wezwanie wykonawcy do uzupełnienia braków formalnych

Ponowne wezwanie wykonawcy do uzupełnienia braków formalnych

Ile razy zamawiający może wzywać wykonawcę do uzupełnienia braków formalnych? Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 11 maja 2015 r. stwierdziła, iż: „dopuszczalne jest ponowne wezwanie o uzupełnienie określonego dokumentu, o ile dotyczyć będzie ono innych braków, czy błędów.”

Jeżeli oferta wykonawca nie zawiera wszystkich informacji lub dokumentów, które należy przedłożyć zgodnie z zapisami Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, to zamawiający przed odrzuceniem takiej oferty, zobowiązany jest wezwać wykonawcę do uzupełnienia tych braków formalnych, poprzez przedłożenie brakujących informacji lub dokumentów. Wykonawca ma 7 dni od dnia otrzymania wezwania, do uzupełnienia tych braków. Jeżeli w ogóle nie uzupełni tych braków lub uzupełni je w terminie późniejszym niż wskazany wyżej, to zamawiający winien odrzucić taką ofertę wykonawcy. Jednakże czasami zamawiający pomimo tego, iż wykonawca raz już nie uzupełnił braków formalnych w wyznaczonym terminie, ponownie wzywa wykonawcę do uzupełnienia tych braków. Powstaje w takiej sytuacji wątpliwość, czy taka praktyka zamawiającego jest słuszna oraz ma uzasadnienie prawne.

Zobacz również: Wiedza i doświadczenie wykonawcy zamówienia publicznego

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 11 maja 2015 r., sygn. akt: KIO 863/15 (LEX nr 1746879) stwierdziła, iż: „dopuszczalne jest ponowne wezwanie o uzupełnienie określonego dokumentu, o ile dotyczyć będzie ono innych braków, czy błędów.”

Wynika z powyższego, iż zamawiający może ponownie wezwać wykonawcę do uzupełnienia braków oferty, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na pierwsze wezwanie zamawiającego uzupełni te braki. Natomiast zamawiający po tym uzupełnieniu tych braków przez wykonawcę, dostrzeże, iż przeoczył, niektóre błędy wykonawcy i ponownie wezwie wykonawcę do uzupełnienia braków formalnych. W wezwaniu tym muszą być wskazane inne braki, niż w przypadku pierwszego wezwania. Rozwiązanie takie jest w mojej ocenie bardzo uczciwe. Wykonawca nie może ponosić negatywnych konsekwencji tego, iż zamawiający przeoczył niektóre braki formalne wykonawcy i nie wezwał go w pierwszym piśmie o ich uzupełnienie. Rozwiązanie to jest również dobre pod tym względem, iż dyscyplinuje wykonawcę, wykonawca w pierwszej kolejności musi uzupełnić te braki formalne, które zostały wskazane w pierwszym piśmie. Jeżeli nie uzupełni tych braków, to nie może liczyć na drugą szansę i uzupełnić je w późniejszym terminie. Zatem w przypadku, gdy wykonawca raz nie uzupełni braków formalnych, to zamawiający nie może ponownie wezwać go do uzupełnienia tych samych braków. Taką ofertę wykonawcy, zamawiający zawsze winien odrzucić.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HILLS LTS

HILLS Legal & Tax Solutions S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »