REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponowne wezwanie wykonawcy do uzupełnienia braków formalnych

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
Prawo,, zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia
Prawo,, zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ile razy zamawiający może wzywać wykonawcę do uzupełnienia braków formalnych? Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 11 maja 2015 r. stwierdziła, iż: „dopuszczalne jest ponowne wezwanie o uzupełnienie określonego dokumentu, o ile dotyczyć będzie ono innych braków, czy błędów.”

Jeżeli oferta wykonawca nie zawiera wszystkich informacji lub dokumentów, które należy przedłożyć zgodnie z zapisami Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, to zamawiający przed odrzuceniem takiej oferty, zobowiązany jest wezwać wykonawcę do uzupełnienia tych braków formalnych, poprzez przedłożenie brakujących informacji lub dokumentów. Wykonawca ma 7 dni od dnia otrzymania wezwania, do uzupełnienia tych braków. Jeżeli w ogóle nie uzupełni tych braków lub uzupełni je w terminie późniejszym niż wskazany wyżej, to zamawiający winien odrzucić taką ofertę wykonawcy. Jednakże czasami zamawiający pomimo tego, iż wykonawca raz już nie uzupełnił braków formalnych w wyznaczonym terminie, ponownie wzywa wykonawcę do uzupełnienia tych braków. Powstaje w takiej sytuacji wątpliwość, czy taka praktyka zamawiającego jest słuszna oraz ma uzasadnienie prawne.

REKLAMA

Zobacz również: Wiedza i doświadczenie wykonawcy zamówienia publicznego

REKLAMA

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 11 maja 2015 r., sygn. akt: KIO 863/15 (LEX nr 1746879) stwierdziła, iż: „dopuszczalne jest ponowne wezwanie o uzupełnienie określonego dokumentu, o ile dotyczyć będzie ono innych braków, czy błędów.”

Wynika z powyższego, iż zamawiający może ponownie wezwać wykonawcę do uzupełnienia braków oferty, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na pierwsze wezwanie zamawiającego uzupełni te braki. Natomiast zamawiający po tym uzupełnieniu tych braków przez wykonawcę, dostrzeże, iż przeoczył, niektóre błędy wykonawcy i ponownie wezwie wykonawcę do uzupełnienia braków formalnych. W wezwaniu tym muszą być wskazane inne braki, niż w przypadku pierwszego wezwania. Rozwiązanie takie jest w mojej ocenie bardzo uczciwe. Wykonawca nie może ponosić negatywnych konsekwencji tego, iż zamawiający przeoczył niektóre braki formalne wykonawcy i nie wezwał go w pierwszym piśmie o ich uzupełnienie. Rozwiązanie to jest również dobre pod tym względem, iż dyscyplinuje wykonawcę, wykonawca w pierwszej kolejności musi uzupełnić te braki formalne, które zostały wskazane w pierwszym piśmie. Jeżeli nie uzupełni tych braków, to nie może liczyć na drugą szansę i uzupełnić je w późniejszym terminie. Zatem w przypadku, gdy wykonawca raz nie uzupełni braków formalnych, to zamawiający nie może ponownie wezwać go do uzupełnienia tych samych braków. Taką ofertę wykonawcy, zamawiający zawsze winien odrzucić.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

Zła kondycja fizyczna uczniów. Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu

Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu – takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego podczas lekcji wychowania fizycznego. Badanie kompetencji ruchowych uczniów będzie robione po raz kolejny.

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.?

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.? Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Zgodnie z projektem, w przyszłym roku wzrost kwoty bazowej dla wynagrodzeń nauczycieli wyniesie 5 proc.

Wyniki matury 2024. Ilu absolwentów uzyskało świadectwo dojrzałości?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Ten wynik nie różni się od zeszłorocznego – wtedy też maturę zdało 89,3 proc. absolwentów.

REKLAMA

Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

500 plus z NFZ u dentysty. Mało kto o tym wie. Jak skorzystać? Jakie zabiegi obejmuje?

Usuwanie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg higieniczny dostępny w ramach NFZ. Roczne, bezpłatne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają zaoszczędzić nawet 500 złotych. Jakie usługi są wliczone w ten pakiet? Oto szczegóły.

REKLAMA

Godziny lekcyjne skrócone do 30 minut. Powodem wrześniowe upały. MEN zapowiada zmianę przepisów

Dyrektorzy niektórych szkół w Polsce skrócili zajęcia lekcyjne z 45 do 30 minut z powodu wysokich temperatur panujących na początku roku szkolnego 2024/2025. Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany przepisów dot. organizacji pracy szkół w upały i duże mrozy.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025.

REKLAMA