| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Cena wyższa niż kwota przeznaczona na realizację zamówienia

Cena wyższa niż kwota przeznaczona na realizację zamówienia

Jak powinien zachować się wykonawca, jeżeli jego oferta została wybrana za najkorzystniejszą, ale cena wskazana w tej ofercie, jest wyższa niż kwota, którą zamawiający przeznaczył na realizację zamówienia?

Co do zasady, jeżeli cena, zaoferowana przez wykonawcę, jest niższa od cen wskazanych przez innych potencjalnych wykonawców w postępowaniu, zaś jedynym kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty jest najniższa cena, to zamawiający zobowiązany jest zawrzeć z wykonawcą oferującym najniższą cenę, umowę na realizację zamówienia. Jest jednak od tej zasady szereg wyjątków. Jednych z takich właśnie wyjątków jest sytuacja, w której oferta wykonawca została uznana za najkorzystniejszą, ale cena wskazana w tej ofercie, jest wyższa niż kwota, którą zamawiający przeznaczył na realizację zamówienia. W takim przypadku na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późń. zm.) zamawiający może unieważnić postępowanie lub zwiększyć tę kwotę do ceny najkorzystniejszej oferty. Powstają jednak w praktyce wątpliwości, czy wybór jednego z tych dwóch rozwiązań zależy wyłącznie od woli zamawiającego, czy też zamawiający może unieważnić postępowanie dopiero, jeżeli nie ma środków na dopłatę do ceny wskazanej w najkorzystniejszej ofercie. Z cytowanego wyżej przepisu wynika wyłącznie, iż zamawiający ma dwie możliwości rozwiązania problemu. Przepis ten jednak nie wskazuje, które z tych rozwiązań należy zastosować jako pierwsze.

Zobacz również: Termin wyboru najkorzystniejszej oferty

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 24 marca 2015 r., sygn. akt: KIO 458/15 (LEX nr 1677976) wskazał, iż: „decyzja o ewentualnym zwiększeniu kwoty na sfinansowanie zamówienia jest suwerenną decyzją zamawiającego i nie można jej zamawiającemu narzucić, skoro nie może on zwiększyć tej kwoty do ceny najkorzystniejszej oferty.”

Wynika z powyższego, iż zamawiającemu pozostawiono swobodę wyboru jednego z w/w rozwiązań. Zatem w przypadku zaistnienia sytuacji, iż cena wskazana w najkorzystniejszej ofercie jest wyższa niż kwota przeznaczona na realizację zamówienia, to wykonawcy pozostaje wyłącznie możliwość wystąpienia do zamawiającego z wnioskiem o zwiększenie tej kwoty. Jednakże wniosek ten nie jest wiążący dla zamawiającego. W konsekwencji czego nie uwzględnienie tego wniosku przez zamawiającego, nie stanowi naruszenia wyżej cytowanego przepisu, gdyż zamawiający nie jest zobowiązany zwiększyć kwoty na realizację zamówienia, w szczególności gdy nie ma środków na dokonanie takiej dopłaty.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »