Cena wyższa niż kwota przeznaczona na realizację zamówienia
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady, jeżeli cena, zaoferowana przez wykonawcę, jest niższa od cen wskazanych przez innych potencjalnych wykonawców w postępowaniu, zaś jedynym kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty jest najniższa cena, to zamawiający zobowiązany jest zawrzeć z wykonawcą oferującym najniższą cenę, umowę na realizację zamówienia. Jest jednak od tej zasady szereg wyjątków. Jednych z takich właśnie wyjątków jest sytuacja, w której oferta wykonawca została uznana za najkorzystniejszą, ale cena wskazana w tej ofercie, jest wyższa niż kwota, którą zamawiający przeznaczył na realizację zamówienia. W takim przypadku na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późń. zm.) zamawiający może unieważnić postępowanie lub zwiększyć tę kwotę do ceny najkorzystniejszej oferty. Powstają jednak w praktyce wątpliwości, czy wybór jednego z tych dwóch rozwiązań zależy wyłącznie od woli zamawiającego, czy też zamawiający może unieważnić postępowanie dopiero, jeżeli nie ma środków na dopłatę do ceny wskazanej w najkorzystniejszej ofercie. Z cytowanego wyżej przepisu wynika wyłącznie, iż zamawiający ma dwie możliwości rozwiązania problemu. Przepis ten jednak nie wskazuje, które z tych rozwiązań należy zastosować jako pierwsze.
REKLAMA
Zobacz również: Termin wyboru najkorzystniejszej oferty
REKLAMA
Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 24 marca 2015 r., sygn. akt: KIO 458/15 (LEX nr 1677976) wskazał, iż: „decyzja o ewentualnym zwiększeniu kwoty na sfinansowanie zamówienia jest suwerenną decyzją zamawiającego i nie można jej zamawiającemu narzucić, skoro nie może on zwiększyć tej kwoty do ceny najkorzystniejszej oferty.”
Wynika z powyższego, iż zamawiającemu pozostawiono swobodę wyboru jednego z w/w rozwiązań. Zatem w przypadku zaistnienia sytuacji, iż cena wskazana w najkorzystniejszej ofercie jest wyższa niż kwota przeznaczona na realizację zamówienia, to wykonawcy pozostaje wyłącznie możliwość wystąpienia do zamawiającego z wnioskiem o zwiększenie tej kwoty. Jednakże wniosek ten nie jest wiążący dla zamawiającego. W konsekwencji czego nie uwzględnienie tego wniosku przez zamawiającego, nie stanowi naruszenia wyżej cytowanego przepisu, gdyż zamawiający nie jest zobowiązany zwiększyć kwoty na realizację zamówienia, w szczególności gdy nie ma środków na dokonanie takiej dopłaty.
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.