Częściowe unieważnienie postępowania dotyczącego zamówień publicznych
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych prowadzone są postępowania dotyczące zamówień, które ulegają podziałowi oraz takie, które nie mogą zostać podzielone. W przypadku pierwszego rodzaju zamówień, wykonawca pomimo, iż składa jedną ofertę, to oferta ta dotyczy poszczególnych części tego zamówienia. Zatem w zasadzie można przyjąć, iż składa kilka ofert, za pośrednictwem jednego pisma. Wykonawca w takiej sytuacji nie musi składać oferty, która dotyczy wszystkich części tego zamówienia. Może również złożyć ofertę, która dotyczyłaby tylko określonych części tego zamówienia. Natomiast w drugim przypadku wykonawca składa jedną ofertę, która dotyczy wyłącznie jednego zamówienia.
REKLAMA
Zobacz również: Wiedza i doświadczenie wykonawcy zamówienia publicznego
REKLAMA
W związku z powyższym w sytuacji,gdy wystąpią przesłanki nieważności postępowania dotyczące zamówienia podlegającego podziałowi, należy ustalić, czy nieważnością jest dotknięte całe zamówienie, czy też wyłącznie poszczególne części tego zamówienia. Jest to istotne, albowiem jeżeli zaistnieją przesłanki nieważności postępowania jedynie w części tego zamówienia, w pozostałym zakresie zamawiający powinien przeprowadzić do końca postępowanie i wybrać najkorzystniejszą ofertę spośród ofert, które zostały złożone na części zamówienia, które nie zostały obarczone wadą nieważności. Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 12 stycznia 2015 r., sygn. akt: KIO 2729/14 (LEX nr 1650977) uznała, iż: „poszczególne części zamówienia, są w istocie odrębnie kontraktowanymi i finansowanymi zamówieniami, które łączy jedynie ten sam przedmiot i tożsame wszczęcie procedury przetargowej i pewne jej elementy, a których wartość szacuje się łącznie jedynie na potrzeby ich odniesienia do progów stosowania odpowiednich przepisów. Natomiast na każdą część zamówienia składane są odrębne oferty, dokonywany oddzielny wybór najkorzystniejszej oferty i zawierane odrębne stosunki umowne. Odrębnie dla każdej części ocenia się więc również spełnienie przesłanek unieważnienia postępowania w sprawie zamówienia, o których mowa w art . 93 ust. 1 pkt 4 p.z.p.”
Czyli jeżeli zamówienie podlega podziałowi, to odrębnie dla każdej części tego zamówienia należy ustalić, czy zaistniały przesłanki nieważności postępowania. Jeżeli nieważnością obarczona jest jedynie część zamówienia, to nieważność ta nie obejmuje całego tego zamówienia. Tylko tą wyodrębnioną część. Natomiast w przypadku zamówień nie podlegających podziałowi, sytuacja jest znacznie prostsza, gdyż wystąpienie nieważności postępowania zawsze będzie dotyczyło całego zamówienia.
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.