Wiedza i doświadczenie wykonawcy zamówienia publicznego
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 26 ust. 2b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późń. zm.) wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia, zdolnościach finansowych lub ekonomicznych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić zamawiającemu, iż będzie dysponował tymi zasobami w trakcie realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na potrzeby wykonania zamówienia.
REKLAMA
Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 5 stycznia 2015 r., sygn. akt: KIO 2685/14 (LEX nr 1650320) stwierdziła, iż: „za wypełnienie obowiązku udowodnienia możliwości polegania na zasobie doświadczenia wynikającego z art. 26 ust. 2b p.z.p. nie może być uznane powołanie się na dostęp do usługi konsultacji. O ile przyjąć można, że w drodze konsultacji można nabyć wiedzę teoretyczną potrzebną do wykonania zamówienia, o tyle niemożliwym jest w ten sposób nabycie wymaganego przez zamawiającego doświadczenia w wykonywaniu robót budowlanych.
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
Przekazywanie wiedzy przez doświadczonych specjalistów podmiotu trzeciego nie spowoduje nabycia wymaganego doświadczenia przez wykonawcę. Oznacza to, że przystępując do realizacji zamówienia wykonawca będzie dysponował wiedzą, ale doświadczenie w wykonywaniu robót budowlanych nabywać będzie dopiero w trakcie realizacji zamówienia. Tymczasem w myśl art. 22 ust. 1 pkt 2 p.z.p. realizować zamówienie może tylko taki podmiot, który doświadczenie już posiada, bądź w myśl art. 26 ust. 2b p.z.p. oprze się na doświadczonym podmiocie, który wymagane doświadczenie posiada. Jednakże w tym ostatnim przypadku podmiot ten, zwłaszcza w przypadku zamówień na roboty budowlane, musi realizować zamówienie jako podwykonawca. Tylko i wyłącznie wtedy doświadczenie, które posiada podmiot trzeci, znajdzie jakiekolwiek przełożenie na realizację zamówienia.”
Wynika z powyższego, iż wykonawca, który będzie się wyłącznie konsultować z podmiotem posiadającym wiedzę i doświadczenie, przy realizacji zamówienia, nie spełnia wymogu posiadania wiedzy i doświadczenia. Jeżeli wykonawca nie posiada stosownego doświadczenia, to podmiot posiadający te doświadczenie, winien być podwykonawcą i zrealizować tą część zamówienia, w której ma doświadczenie, aby wykonawca mógł je również nabyć.
Zobacz także: Przedłożenie przez wykonawcę nieprawdziwych informacji - skutek
REKLAMA
REKLAMA