Kategorie

Dokumenty złożone przez wykonawcę po upływie terminu do składania oferty

Przemysław Naworol
Adwokat
Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
Dokumenty, zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia
Fotolia
Czy zawsze dokumenty zawierające datę późniejszą, niż data złożenia oferty, stanowią podstawę do odrzucenia samej oferty przez zamawiającego? Czy zamawiający powinien jednak takie dokumenty brać pod uwagę?

Jak już wskazywałem we wcześniejszych moich artykułach, wykonawca zobowiązany jest co do zasady przedłożyć wszystkie dokumenty, których wymaga zamawiający, nie później niż w dniu upływu terminu do złożenia oferty.  Wymóg ten wykonawcy bardzo często próbowali naruszyć, gdyż nie posiadali wszystkich potrzebnych dokumentów w dniu upływu terminu do złożenia oferty. Czyli składali swoją ofertę ostatniego dnia upływu terminu do złożenia oferty, bez wszystkich wymaganych dokumentów. W międzyczasie starali się te brakujące dokumenty uzyskać. Kiedy zamawiający otworzył wszystkie złożone oferty i ustalił, że oferta danego wykonawca nie zawiera wszystkich potrzebnych dokumentów, to wzywał go do ich przedłożenia. Co też wykonawca czynił, ale przedkładał dokumenty, które zostały wydane już po upływie terminu do złożenia oferty. W takim przypadku zamawiający winien co do zasady odrzucić taką ofertę, gdyż wykonawca nie udowodnił, że spełnił wszystkie wymogi w dniu złożenia swojej oferty. Dokumenty, które przedstawił wykonawca zawierały bowiem datę późniejszą. Zatem brak było dowodów, że we wskazanym przedziale czasowym, wykonawca spełnił wszystkie wymogi, aby móc przystąpić do postępowania.

Redakcja poleca: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

Reklama

Powstaje jednak wątpliwość, czy powyższa zasada nie ma jednak wyjątków. Przecież istnieje szereg dokumentów, które potwierdzają jedynie określony stan faktyczny. Natomiast go bezpośrednio nie kreują. W mojej ocenie dobrym przykładem, są wszelkiego rodzaju zaświadczenia, które potwierdzają posiadanie przez określone osoby uprawnień. Przecież jeżeli dana osoba posiada określone uprawnienia w dniu upływu terminu do złożenia oferty, zaś samo zaświadczenie potwierdzające ten fakt, będzie zawierało datę późniejszą, to nie zmienia to faktu, iż wykonawca spełnia warunek, wskazany przez zamawiającego. Wykonawca bowiem w dniu złożenia swojej oferty, faktycznie dysponuje osobą posiadającą wymagane uprawnienia. Jedynie dowiódł tej okoliczności, za pośrednictwem dokumentu zawierającego datę późniejszą. W związku z czym powstaje niekiedy problem, jak postąpić z taką ofertą wykonawcy? Czy kierować się rygorystycznym stanowiskiem, że wszystkie dokumenty złożone po dniu upływu terminu do złożenia oferty, winny stanowić podstawę do odrzucenia takiej oferty? Czy też jednak zamawiający winien takie dokumenty jednak brak pod uwagę oraz ustalić, czy wykonawca faktycznie spełnił wszystkie wymogi na dzień upływu terminu do złożenia oferty, czy też nie?

Reklama

Krajowa Izba Odwoławcza  przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w uchwale z dnia 7 lipca 2015 r., sygn. akt: KIO/KD 37/15 (LEX nr 1796851) rozstrzygnęła powyższy problem i stwierdziła, że: „poprawienie danych identyfikujących rodzaj i zakres uprawnień budowlanych na wezwanie zamawiającego po terminie składania wniosku jest dopuszczalne w związku z art. 26 ust. 3 p.z.p., gdy osoba wskazana w wykazie posiada wymagane uprawnienia nie później niż na dzień składania wniosku (oferty), nawet gdy uzupełniony wykaz nosi datę po terminie składania wniosku (oferty).”

Wynika z powyższego, że Izba Odwoławcza odstępuje od obowiązku rygorystycznej oceny przez zamawiającego dokumentów złożonych przez wykonawcę, po upływie terminu do składania oferty. Co w mojej ocenie jest słusznym rozwiązaniem. Istotne jest przecież ustalenie, czy wykonawca spełnia określone warunki w dniu upływu tego terminu, a nie czy posiada wyłącznie dokument, który najpóźniej na ten dzień potwierdza tą okoliczność. Odmienne stanowisko w tym przypadku, byłoby przecież krzywdzące dla takiego wykonawcy, gdyż praktyka pokazuje, że uzyskanie określonych dokumentów, w krótkim czasie, napotyka często duże problemy. Co powodowałoby, ze określony wykonawca nie mógłby przystąpić do postępowania, z winy opieszałych organów, które wydają żądane zaświadczenia. Przecież wykonawca nie ma obowiązku posiadać zawsze wszystkich zaświadczeń, które mógłby od niego żądać zamawiający. Natomiast ich uzyskanie, wymaga upływu określonego czasu.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  21 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Unijny Certyfikat COVID - jak pobrać na telefon?

  Unijny Certyfikat COVID - tzw. paszport covidowy (szczepionkowy) od dziś jest już dostępny w aplikacji mObywatel i można go pobrać na telefon komórkowy. Jak pobrać paszport covidowy?

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych dla samorządów

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Rusza nowy rządowy program, który zapewni pieniądze na inwestycje dla samorządów. Na co i na jakich zasadach będzie można otrzymać dofinansowanie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach? Czy mogą być one prowadzone w formie zdalnej? Z jakich przedmiotów organizuje się zajęcia wspomagające? Jak poinformować o nich rodziców? Jak prawidłowo wyliczyć przysługującą szkole liczbę zajęć wspomagających? Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące dodatkowych lekcji po powrocie do szkół.

  Zmiany w programie Aktywna tablica 2020-2024

  Aktywna tablica 2020-2024 - zmiany. Proponowane nowe rozwiązania dotyczą m.in. wprowadzenia nowego rodzaju sprzętu, który będzie można zakupić w ramach programu i rozszerzenia na kolejne lata (2021-2024) możliwości zakupu laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu. Trwają konsultacje społeczne, opinie można przesyłać do 9 lipca 2021 r.

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?