REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumenty złożone przez wykonawcę po upływie terminu do składania oferty

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
Dokumenty, zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia
Dokumenty, zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy zawsze dokumenty zawierające datę późniejszą, niż data złożenia oferty, stanowią podstawę do odrzucenia samej oferty przez zamawiającego? Czy zamawiający powinien jednak takie dokumenty brać pod uwagę?

Jak już wskazywałem we wcześniejszych moich artykułach, wykonawca zobowiązany jest co do zasady przedłożyć wszystkie dokumenty, których wymaga zamawiający, nie później niż w dniu upływu terminu do złożenia oferty.  Wymóg ten wykonawcy bardzo często próbowali naruszyć, gdyż nie posiadali wszystkich potrzebnych dokumentów w dniu upływu terminu do złożenia oferty. Czyli składali swoją ofertę ostatniego dnia upływu terminu do złożenia oferty, bez wszystkich wymaganych dokumentów. W międzyczasie starali się te brakujące dokumenty uzyskać. Kiedy zamawiający otworzył wszystkie złożone oferty i ustalił, że oferta danego wykonawca nie zawiera wszystkich potrzebnych dokumentów, to wzywał go do ich przedłożenia. Co też wykonawca czynił, ale przedkładał dokumenty, które zostały wydane już po upływie terminu do złożenia oferty. W takim przypadku zamawiający winien co do zasady odrzucić taką ofertę, gdyż wykonawca nie udowodnił, że spełnił wszystkie wymogi w dniu złożenia swojej oferty. Dokumenty, które przedstawił wykonawca zawierały bowiem datę późniejszą. Zatem brak było dowodów, że we wskazanym przedziale czasowym, wykonawca spełnił wszystkie wymogi, aby móc przystąpić do postępowania.

REKLAMA

Redakcja poleca: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

REKLAMA

Powstaje jednak wątpliwość, czy powyższa zasada nie ma jednak wyjątków. Przecież istnieje szereg dokumentów, które potwierdzają jedynie określony stan faktyczny. Natomiast go bezpośrednio nie kreują. W mojej ocenie dobrym przykładem, są wszelkiego rodzaju zaświadczenia, które potwierdzają posiadanie przez określone osoby uprawnień. Przecież jeżeli dana osoba posiada określone uprawnienia w dniu upływu terminu do złożenia oferty, zaś samo zaświadczenie potwierdzające ten fakt, będzie zawierało datę późniejszą, to nie zmienia to faktu, iż wykonawca spełnia warunek, wskazany przez zamawiającego. Wykonawca bowiem w dniu złożenia swojej oferty, faktycznie dysponuje osobą posiadającą wymagane uprawnienia. Jedynie dowiódł tej okoliczności, za pośrednictwem dokumentu zawierającego datę późniejszą. W związku z czym powstaje niekiedy problem, jak postąpić z taką ofertą wykonawcy? Czy kierować się rygorystycznym stanowiskiem, że wszystkie dokumenty złożone po dniu upływu terminu do złożenia oferty, winny stanowić podstawę do odrzucenia takiej oferty? Czy też jednak zamawiający winien takie dokumenty jednak brak pod uwagę oraz ustalić, czy wykonawca faktycznie spełnił wszystkie wymogi na dzień upływu terminu do złożenia oferty, czy też nie?

REKLAMA

Krajowa Izba Odwoławcza  przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w uchwale z dnia 7 lipca 2015 r., sygn. akt: KIO/KD 37/15 (LEX nr 1796851) rozstrzygnęła powyższy problem i stwierdziła, że: „poprawienie danych identyfikujących rodzaj i zakres uprawnień budowlanych na wezwanie zamawiającego po terminie składania wniosku jest dopuszczalne w związku z art. 26 ust. 3 p.z.p., gdy osoba wskazana w wykazie posiada wymagane uprawnienia nie później niż na dzień składania wniosku (oferty), nawet gdy uzupełniony wykaz nosi datę po terminie składania wniosku (oferty).”

Wynika z powyższego, że Izba Odwoławcza odstępuje od obowiązku rygorystycznej oceny przez zamawiającego dokumentów złożonych przez wykonawcę, po upływie terminu do składania oferty. Co w mojej ocenie jest słusznym rozwiązaniem. Istotne jest przecież ustalenie, czy wykonawca spełnia określone warunki w dniu upływu tego terminu, a nie czy posiada wyłącznie dokument, który najpóźniej na ten dzień potwierdza tą okoliczność. Odmienne stanowisko w tym przypadku, byłoby przecież krzywdzące dla takiego wykonawcy, gdyż praktyka pokazuje, że uzyskanie określonych dokumentów, w krótkim czasie, napotyka często duże problemy. Co powodowałoby, ze określony wykonawca nie mógłby przystąpić do postępowania, z winy opieszałych organów, które wydają żądane zaświadczenia. Przecież wykonawca nie ma obowiązku posiadać zawsze wszystkich zaświadczeń, które mógłby od niego żądać zamawiający. Natomiast ich uzyskanie, wymaga upływu określonego czasu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA