reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Wyjaśnienia wykonawcy - skutki prawne

Wyjaśnienia wykonawcy - skutki prawne

Jakie skutki prawne wywołują wyjaśnienia wykonawcy? Czy wyjaśnienia stanowią część oferty?

Jakie skutki prawne wywołują wyjaśnienia wykonawcy?

Pomimo tego, iż tak postawione pytanie, może budzić pewne zdziwienie, gdyż skutki prawne wyjaśnień wykonawcy złożonych w toku postępowania przetargowego nie powinny budzić żadnych wątpliwości prawnych, to jednak niestety się zdarzają. Przecież skoro za pomocą wyjaśnień wykonawca uzupełnia czy też doprecyzowuje swoją ofertę, to wyjaśnienia te winny rodzić te same skutki prawne co sama oferta oraz należy je traktować jak część samej oferty. Jednakże w praktyce zdarzają się sytuacje, iż zamawiający w sposób odmienny traktuje ofertę oraz wyjaśnienia wykonawcy. Powstaje zatem wątpliwość czy takie rozróżnienie jest prawidłowe, skoro już po pobieżnej analizie problemu można wysnuć wniosek, iż nie należy stosować takiego rozróżnienia.

Polecamy: e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 18 stycznia 2016 r., sygn. akt: KIO 2868/15 (LEX nr 1979706) stwierdziła, że: „wyjaśnienia wykonawcy składane w trybie art. 87 ust. 1 p.z.p., stanowią treść oferty, na równi z oświadczeniami wykonawcy zawartymi w formularzu asortymentowo-cenowym oferty.”

Wynika z powyższego, iż wyjaśnienia wykonawcy są częścią oferty. Rodzą więc te same skutki prawne co sama oferta. W związku z tym, jeżeli zamawiający przy ocenie oferty, weźmie pod uwagę tylko dane znajdujące się w formularzu będącym załącznikiem do SIWZ, zaś pominie informacje znajdujące się w wyjaśnieniach wykonawcy, to popełni błąd. Nie jest on bowiem do tego uprawniony (abstrahując już od tego, iż taka praktyka zamawiającego zaprzecza samej istocie wyjaśnień wykonawcy). Jeżeli wyjaśnienia te nie rodziłyby tych samych skutków prawnych co sama oferta, to nie byłoby żadnego sensu, aby je składać. W związku z tym, jeżeli zamawiający wprowadzi w/w rozróżnienie, to taki wykonawca winien złożyć odwołanie do w/w Izby i istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że odwołanie to będzie skuteczne.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zamówienia publiczne / Fot. Fotolia
Zamówienia publiczne / Fot. Fotolia

INFORLEX Sprawozdawczość Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama