Kategorie

Udostępnienie specyfikacji istotnych warunków zamówienia

Udostępnienie specyfikacji istotnych warunków zamówienia./ fot. Fotolia
Udostępnienie specyfikacji istotnych warunków zamówienia./ fot. Fotolia
Fotolia
To kiedy oraz komu należy udostępnić specyfikację istotnych warunków zamówienia uzależnione jest od wybranego przez zamawiającego trybu udzielania zamówienia publicznego. Należy pamiętać o tym, że adres strony internetowej, na której udostępniona jest specyfikacja istotnych warunków zamówienia, zamawiający powinien podać w ogłoszeniu zamówienia. Jeżeli SIWZ na stronie internetowej zostanie udostępniony zbyt późno dojdzie do naruszenia przepisów. Co należy wiedzieć o SIWZ?

Podstawowymi trybami udzielania zamówień publicznych są przetargi nieograniczone albo przetargi ograniczone. W postępowaniach prowadzonych w trybach podstawowychobowiązuje zasada udostępniania specyfikacji istotnych warunków zamówienia (dalej: SIWZ) na stronie internetowej (niekoniecznie własnej) - w zależności od wartości zamówienia - od dnia:

 • zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w BZP,
 • publikacji ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym UE.

Polecamy: e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych

Adres strony internetowej, na której udostępnia się SIWZ, zamawiający powinien podać w ogłoszeniu o zamówieniu.

W pozostałych trybach udzielania zamówienia, w których sporządzana jest SIWZ, decyzja o udostępnieniu specyfikacji na stronie internetowej należy do zamawiającego.

Zamawiający prowadził przetarg nieograniczony o wartości zamówienia większej od progów unijnych. W dniu 8 maja 2017 r. zamawiający wysłał ogłoszenie o zamówieniu do publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Tego samego dnia na swojej stronie internetowej zamieścił SIWZ. Ogłoszenie zostało natomiast opublikowane 12 maja. W tym przypadku zamawiający przedwcześnie zamieścił SIWZ na swojej stronie internetowej. Zrobił to w dniu wysłania ogłoszenia do publikacji, a nie w dniu publikacji. Stanowi to naruszenie art. 42 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej: upzp). Mimo to okoliczność wcześniejszego ogłoszenia SIWZ na stronie internetowej zamawiającego w stosunku do daty publikacji ogłoszenia może zostać uznana za niemającą wpływu na wynik postępowania. Takie naruszenie z reguły nie uniemożliwia bowiem zawarcia ważnej umowy w sprawie zamówienia publicznego. Zawsze podlega to jednak ocenie w zależności od danego stanu faktycznego.

Do naruszenia przepisów upzp prowadzi także zbyt późne udostępnienie SIWZ na stronie internetowej. Nie są to sytuacje rzadkie, o czym świadczą np. wyniki kontroli Prezesa UZP - zwłaszcza dotyczące postępowań prowadzonych po wejściu w życie nowelizacji upzp z 22 czerwca 2016 r.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało przekazane Urzędowi Publikacji UE w dniu 21 września 2016 r. Opublikowane zostało 23 września 2016 r. Zamawiający udostępnił natomiast SIWZ na stronie internetowej od 27 września 2016 r. do 8 listopada 2016 r. - a więc dopiero po 4 dniach od publikacji ogłoszenia w Dzienniku. W dniu 29 września 2016 r. zamawiający zmienił m.in. termin składania i otwarcia ofert (z 3 listopada 2016 r. na 8 listopada 2016 r.). Wskazał, że "powyższa zmiana wynika z opóźnienia w udostępnieniu SIWZ na stronie internetowej zamawiającego". Pomimo przesunięcia terminu składania i otwarcia ofert, Prezes UZP uznał, że zaniechanie udostępnienia SIWZ na stronie internetowej od 23 września 2016 r. stanowi naruszenie art. 37 ust. 2 upzp. Nie ma ono jednak w tym przypadku wpływu na wynik postępowania (zob. kontrola Prezesa UZP z 2016 r., nr UZP/DKUE/KU/88/16; www.uzp.gov.pl).

W trybie przetargu nieograniczonego zamawiający nie przekazuje SIWZ wykonawcom na ich wniosek w tzw. tradycyjnej formie. Przepis art. 42 ust. 2 upzp - przewidujący taką możliwość - został uchylony przez nowelizację upzp z 22 czerwca 2016 r.

Warto zwrócić także uwagę na przewidziane w przepisach upzp wyjątki umożliwiające zamawiającemu odstąpienie od obowiązku udostępniania części SIWZ na stronie internetowej. Dotyczy to wskazanej w art. 37 ust. 6 upzp okoliczności, gdy zamawiający nałoży na wykonawców wymogi mające na celu ochronę poufnego charakteru informacji udostępnianych w toku postępowania. Nie chodzi tu tylko o poufny charakter w rozumieniu przepisów o ochronie informacji niejawnych. Należy także wiązać ten wyjątek m.in. z informacjami o charakterze "wrażliwym".

Zobacz: Rachunkowość budżetowa

Mogą to być np. kody źródłowe stanowiące element opisu przedmiotu zamówienia w branży IT, czy plany pomieszczeń objętych remontem w jednostce wojskowej. Chodzi więc o takie informacje, których zamawiający nie chce lub nie może ujawnić bliżej nieokreślonemu kręgowi osób - co niewątpliwie nastąpiłoby poprzez zamieszczenie ich na stronie internetowej.

W takim przypadku zamawiający określa w SIWZ środki mające na celu ochronę poufnego charakteru informacji. Wskazuje też sposób uzyskania tych informacji. Może to być np. możliwość odebrania części SIWZ w siedzibie zamawiającego, przekazanie jej na płycie CD bądź zalogowanie się na stronie internetowej z dostępem do informacji objętych ochroną poufności.

Przy wskazywaniu środków ochrony uzyskania części SIWZ trzeba pamiętać, aby nie naruszyć jednocześnie zasady równego traktowania wykonawców.

Podstawa prawna

 • art. 7 ust. 1, art. 37 ust. 2, art. 42 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 2260)

ANDRZELA GAWROŃSKA-BARAN

doktor nauk prawnych, wieloletni praktyk zamówień publicznych, były wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych, wykładowca na wyższych uczelniach i trener na szkoleniach, autor wielu artykułów i komentarzy z zakresu zamówień publicznych, radca prawny

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Whistleblowing – co z ustawą?

  Whistleblowing – co z ustawą? Czego nie wiemy o ustawie wdrażającej dyrektywę o sygnalistach? Czy warto na nią czekać?

  Zmiany dla nauczycieli - godziny karciane

  Godziny karciane wrócą do szkół? Zdaniem nauczycieli dojdzie do tego poprzez zwiększenie czasu pracy. Propozycje zmian przedstawiło MEiN.

  Co się musi znaleźć w aktach budynku?

  Dokumentacja techniczna budynku jest bardzo ważna. Przedstawiamy podstawowe informacje na jej temat i wyjaśniamy, czy może ona zostać odtworzona.

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian dla nauczycieli, w tym podwyżek wynagrodzeń. Nauczyciele mają jednak pracować więcej.

  Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem?

  Zakażenie koronawirusem. Wiceminister sprawiedliwości zapowiada wysokie kary, takie jak np. za zakażenie wirusem HIV. Sprawcy może grozić nawet 8 lat więzienia.

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany. Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, egzamin na mianowanie oraz zmiany w urlopach dla nauczycieli - to niektóre propozycje MEiN.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r. - ile wyniosą? Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję wynagrodzeń. Nauczyciel dyplomowany zarobi nawet 7750 zł.

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 – dla kogo? Jakim preparatem będzie można się zaszczepić?

  Darmowe przejazdy komunikacją w Dzień bez Samochodu - 22 września

  22 września w Dzień bez Samochodu darmowe przejazdy komunikacją zbiorową w Warszawie i w wielu innych miastach.

  Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

  Polski Ład. Wiceminister Finansów Sebastian Skuza zapewnia, że żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem.

  Wynagrodzenia i zatrudnienie w samorządach

  Wynagrodzenia w samorządach - czy będą podwyżki w 2022 roku? Czy spodziewana jest redukcja etatów w urzędach?

  Stan wyjątkowy - do kiedy?

  Stan wyjątkowy - do kiedy? Czy stan nadzwyczajny przy granicy polsko-białoruskiej zostanie przedłużony?

  Podwyżki cen za wodę i ścieki 2021-2024

  Podwyżki cen za wodę i ścieki. Wiceszef Wód Polskich poinformował, że do regulatora trafiło ok. 2,6 tys. wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. W ponad 90 proc. przypadków przedsiębiorstwa zawnioskowano o podwyżki cen za wodę i ścieki. Propozycje nowych taryf są składane na trzy lata (2021-2024).

  4 fala COVID - kiedy lockdown?

  4 fala COVID - kiedy lockdown? Minister Zdrowia poinformował w jakiej sytuacji rząd będzie wprowadzał obostrzenia.

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków?

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków na dofinansowanie do wycieczek szkolnych? Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są dodatkowe środki.

  Protest medyków 2021 [PODCAST]

  Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

  Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

  Whistleblowing – stan gotowości sektora publicznego

  Whistleblowing. Zostały trzy miesiące dni do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Do dnia dzisiejszego, pomimo upływu blisko 22 miesięcy od dnia publikacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie pojawił się nawet projekt ustawy implementującego ww. Dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

  Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

  Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

  Do kiedy wniosek o 300+?

  Wniosek o 300+ wciąż można złożyć. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski o "Dobry start" w 2021 r.?

  "Dla lasu, dla ludzi" - kampania społeczna Lasów Państwowych

  Lasy Państwowe przygotowały kampanię społeczną "Dla lasu, dla ludzi". Jakie są cele kampanii?

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

  Środki dla samorządów na działania edukacyjne

  Samorządy do 17 września 2021 r. mają otrzymać środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

  Whistleblowing – czemu sygnaliści nie zgłaszają naruszeń?

  Whistleblowing. Kluczowym testem dla systemów będzie to czy wpłyną zgłoszenia od sygnalistów i jak na nie zareagujemy. Ilu pracowników jest gotowych zgłosić nadużycie w pracy? Dlaczego pracownicy nie powiadamiają swoich pracodawców o nadużyciach w pracy?

  Stan wyjątkowy w Polsce 2021 - czy jest zgodny z prawem? [PODCAST]

  2 września 2021 na części terytorium Polski wprowadzono stan wyjątkowy. Jest to odpowiedź polskich władz na, trwający od kilku tygodni, kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią. Co to właściwie oznacza dla obywateli? Czy działania rządu są zgodne z prawem? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".