REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Compliance - skąd brać wzory?

Paweł Bronisław Ludwiczak
Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.
Compliance - skąd brać wzory?
Compliance - skąd brać wzory?

REKLAMA

REKLAMA

Compliance - skąd brać wzorce do budowy systemów dla sygnalistów? Jakie są normy ISO?

Compliance

Zostało 3 i pół miesiąca do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Oznacza to m.in. dokonanie audytów, ustanowienie kanałów i procedur na potrzeby dokonywania zgłoszeń wewnętrznych i podejmowania działań następczych, edukację pracowników itd.

REKLAMA

Skąd brać wzorce do budowy systemów dla sygnalistów?

REKLAMA

W tym roku pojawiła się norma ISO 37002:2021 Whistleblowing management systems – wytyczne dla systemów dla sygnalistów. Norma ISO 37002:2021 może być stosowana zarówno przez sektor publiczny jak i sektor prywatny. Może być stosowana przez duże, średnie lub małe podmioty. Zawiera szereg porad jak efektywnie wdrażać i utrzymywać systemy dla sygnalistów. Czyli jak zorganizować system zgłaszania nieprawidłowości, zarządzać zgłoszeniami, podejmować działania następcze itd.

Jak każda norma, jest w niej położony nacisk na wyznaczanie i weryfikację celów zgodnie z zasadą „jak nie mierzysz to nie zarządzasz”. Osobiście uważam, że w sytuacji gdy brak nam doświadczeń i twardych (sprawdzonych) liczb z systemów whistleblowingowych w sektorze publicznym, to wdrożenia liczenia efektywności systemów może mieć miejsce dopiero za parę lat.

Chciałbym podkreślić, że norma podkreśla, że system dla sygnalistów powinien działać w systemie Deminga (Plan-Do-Check-Act – zaplanuj, wykonaj, sprawdź, popraw), natomiast wszystkie te elementy musi wspierać najwyższe kierownictwo (leadership) i odpowiednie zasoby (support).

Czy norma ISO 37002:2021 Whistleblowing management systems podlega certyfikacji? Czy jest dostępna w wersji polskiej?

Ta norma obecnie nie podlega cetyfikacji. I na chwilę obecną nie jest dostępna polska wersja językowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy są jeszcze jakieś inne normy ISO dotyczące Compliance?

REKLAMA

Od paru lat dostępna jest norma ISO 37001:2017-05 Systemy zarządzania działaniami antykorupcyjnymi. Jest ona dostępna w wersji polskiej i podlega certyfikacji. Zawiera ona cały szereg porad dotyczących budowy i zarządzania systemami antykorupcyjnymi. Z porad zawartych w tej normie mogą korzystać podmioty z sektora publicznego lub podmioty z sektora prywatnego, niezależnie od wielkości.

W tym roku pojawiła się też nowa norma ISO 37301:2021 Compliance management systems – wytyczne dla systemów zarządzania zgodnością. Zastąpiła ona normę ISO 19600:2014 i w odróżnieniu od niej podlega certyfikacji. Może ona być stosowana przez każdą organizację i ma za zadanie pomóc w zaprojektowaniu, wdrożeniu, utrzymania i doskonalenia skutecznego systemu zarządzania zgodnością.

Nie jest ona obecnie dostępna w wersji polskiej (można korzystać z wersji angielskiej).

Czy te normy ISO są komplementarne?

Te trzy normy oraz kolejne projektowane nawzajem się uzupełniają. Jednocześnie opierają się na wspólnych fundamentach – choćby na funkcjonowaniu w cyklu Deminga, podkreślaniu roli najwyższego kierownictwa, zapewnieniu odpowiednich zasobów i prowadzeniu komunikacji.

Możecie więc Państwo, w zależności od potrzeb i możliwości korzystać z wszystkich trzech norm ISO, z dwóch lub z jednej.

Osobiście traktuję je jako cenne źródło porad, wytycznych i inspiracji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA