REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Compliance - od czego zacząć wdrożenie systemu?

Paweł Bronisław Ludwiczak
Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.
Compliance - od czego zacząć wdrożenie systemu?
Compliance - od czego zacząć wdrożenie systemu?

REKLAMA

REKLAMA

Compliance - od czego należy zacząć wdrożenie systemu w organizacji? Coraz więcej podmiotów z sektora prywatnego oraz z sektora publicznego rozumie, że posiadanie systemów Compliance jest niezbędne, by podmiot mógł bezpiecznie funkcjonować lub się rozwijać.

Od czego należy zacząć wdrożenie systemu Compliance w organizacji?

Pierwszy krok to decyzja najwyższego kierownictwa, że podmiot wdroży system Compliance. To warunek sine quo non – niezbędny. Potem równie niezbędne jest stale wsparcie i zaangażowanie najwyższego kierownictwa.

REKLAMA

Każde wdrożenie systemu opartego na zarządzaniu ryzykiem, jak np. Compliance ale i też np. zarządzanie bezpieczeństwem danych osobowych należy zacząć od audytu i szacowanie ryzyk.

Aby zaprojektować adekwatny do ryzyk i przedmiotu działalności podmiotu system Compliance trzeba zidentyfikować i ocenić ryzyka w zakresie Compliance dotyczące danego podmiotu. Przy czym należy uwzględnić szeroki zakres okoliczności wewnętrznych i zewnętrznych.

Jakie okoliczności należy uwzględnić w audycie?

REKLAMA

Zaczynając od okoliczności najbardziej oczywistych, czyli regulacji prawnych oraz ich wpływ na podmiot (działalność, produkty czy usługi). Ale ponadto należy uwzględnić kontekst społeczny i kulturowy, sytuację gospodarczą oraz wewnętrzne procesy, procedury, polityki, zasoby oraz ład korporacyjny.

Oprócz obowiązków compliance należy zidentyfikować sytuacje gdy może nastąpić niezgodność. Po ustaleniu możliwych przyczyn braku niezgodności należy ustalić ich potencjalne skutki oraz prawdopodobieństwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaki powinien być następny krok do wdrożenia systemów Compliance?

Następnym krokiem jest zaprojektowanie systemu Compliance (czyli odpowiednich rozwiązań organizacyjnych, technicznych i regulacyjnych) oraz zapewnienia odpowiednich zasobów (kadrowych, rzeczowych i finansowych).

O czym trzeba jeszcze pamiętać przy wdrożeniu Compliance?

Po pierwsze wdrożenie systemu Compliance oznacza zmianę kultury organizacyjnej danego podmiotu. To zawsze zajmuje czas i nie jest łatwe. Dlatego nie da się wdrożyć systemu z dnia na dzień. To jest proces.

Po drugie klucz do udanego wdrożenia i utrzymania systemu jest Komunikacja.

Po trzecie bardzo ważna jest kwestia Przywództwa, pisałem o tym wielokrotnie. Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że nie dopuszczalne jest podejście – wszyscy muszą się zmienić ale mnie to nie dotyczy. Jeżeli najwyższe kierownictwo będzie lekceważyć lub łamać zasady to klęska jest pewna.

REKLAMA

Po czwarte trzeba pamiętać, że najważniejsi są ludzie. Np. w whistleblowing`u nie chodzi o systemy i procedury. Chodzi o Sygnalistów. O to by ludzie mieli odwagę zgłosić nieprawidłowość i nie spotkały ich za to działania odwetowe. I oczywiście by sprawców spotkała kara niezależnie od zajmowanego stanowiska.

Po piąte niezbędny jest odpowiedni oficera Compliance. Właściwe osoby na tym stanowisku to klucz do sukcesu. Ostrzegam przed wybieraniem najtańszego usługodawcy lub zrzucaniem tego obowiązku na szeregowego pracownika bez zapewnienia mu wsparcia, zasobów, pozycji itd.

Czy da się opracować uniwersalny system? A może wystarczy kupić gotową dokumentację?

Nie da się opracować jednego uniwersalnego i szczegółowego wzoru systemu Compliance, bo każda organizacja jest inna. Ma inną Kulturę organizacyjną itd.

Nie wystarczy też kupić dokumentacji. System Compliance to nie dokumentacja. To zmiana Kultury i filozofii działania. Dokumentacja tylko pomaga, ale nie jest istotą systemu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mapa 550 blokad 20 marca w środę. Sprawdź online objazd do pracy. Rolnicy. Strajk. Protest [20 marca, cała Polska]
    Światowy Dzień Recyklingu. Jak nauczyć się inaczej patrzeć na odpady?

    Światowy Dzień Recyklingu obchodzimy dopiero od 2018 r. Przetwarzanie odpadów ma jednak o wiele dłuższą historię. W dzisiejszych czasach recykling jest koniecznością, biorąc pod uwagę jak dużo rzeczy obecnie produkuje się na świecie. 

    Wielkanoc prawosławna 2024 - kiedy wypada?

    Kiedy wypada prawosławna Wielkanoc w 2024 r.? W poniedziałek, 18 marca, rozpoczął się prawosławni rozpoczęli Wielki Post.

    Do min. edukacji B. Nowackiej. Religia a świadectwa, liczba godzin, lekcje na początek i koniec zajęć

    Nauczyciele religii skierowali list otwarty do min. edukacji B. Nowackiej. Kierują do MEN zarzuty, wątpliwości i pytania o planowane zmiany w lekcjach religii.

    REKLAMA

    Min. B. Nowacka: Nowe przepisy dla dyrektorów szkół i kuratorów

    Min. edukacji B. Nowacka zapowiedziała zmiany w powoływaniu dyrektorów szkół. Bez kuratorów i konkursów. Zmiany jeszcze w 2024 r.

    Gospodarka traci miliardy złotych z powodu problemów Polaków ze snem

    Tylko nieco ponad połowa Polaków jest zadowolona z jakości swojego snu. Na kłopoty ze snem najczęściej skarżą się osoby mające od 25 do 34 lat. Krótki i zły jakościowo sen to nie tylko potencjalne problemy zdrowotne, ale i miliardy dolarów strat dla gospodarki. 

    Kiedy matura 2024 – terminy

    Matura 2024 – kiedy są terminy egzaminu maturalnego głównego, dodatkowego i poprawkowego? Jakie daty matury ustnej i matury pisemnej ustala komunikat CKE? Kiedy będą wyniki matur?

    MZ zapowiada zmiany w wystawianiu recept na darmowe leki dla osób 65+ oraz dla dzieci

    Zmiany mają dotyczyć recept wystawianych przez lekarzy niemających kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

    REKLAMA

    Z tych lotnisk nie polecisz. Nawet 600 odwołanych lotów

    Pracownicy ochrony strajkują na pięciu niemieckich lotniskach. Kilkadziesiąt tysięcy pasażerów będzie musiało zmienić swoje podróżnicze plany, odwołanych może zostać nawet 600 lotów. W piątek będzie dalszy ciąg strajków. 

    Gdy w sklepie mniej klientów, nie dostaniesz reszty? Naukowcy przeanalizowali postawy sprzedawców

    Naukowcy z Uniwersytetu SWPS przeprowadzili ciekawe badanie. Wynika z niego, że gdy podczas pandemii COVID-19 w sklepach było mniej klientów, sprzedawcy częściej zatrzymywali resztę. Co taka obserwacja może dać decydentom?  

    REKLAMA