reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Klienci

Skutki przyczynienia się poszkodowanego do powstania szkody

Aktualizacja: 07.04.2010

Na zakres odpowiedzialności zobowiązanego do naprawienia szkody wpływ wywiera zachowanie się poszkodowanego, którym przyczynił się on do jej powstania lub zwiększenia. Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza stopnia winy obu stron. »

Spis inwentarza

Aktualizacja: 26.03.2010

Spis inwentarza to czynności zmierzająca do spisania przedmiotów wchodzących w skład spadku oraz ustalenia ich wartości. »

Prawo do grobu

Aktualizacja: 23.03.2010

Grób to nie tylko miejsce spoczynku bliskiej nam osoby. Prawo do grobu może być również przedmiotem sporu sądowego. Sporny charakter tego prawa przysporzył orzecznictwu sądów wielu problemów z rozstrzygnięciem sporu co do miejsca pochówku. »

Dziura w drodze - odpowiedzialność zarządcy

Aktualizacja: 18.03.2010

Dochodzenie odszkodowania od zarządcy drogi w wyniku uszkodzenia pojazdu na dziurze to temat medialnie modny. Większość poradników prasowych jednak znacząco upraszcza ten temat wskazując, że w zasadzie wykazanie wysokości szkody rozwiązuje problem. »

Skarga konstytucyjna

Aktualizacja: 15.03.2010

Skarga konstytucyjna to środek prawny przewidziany w polskim prawie jako impuls do usuwania z systemu prawa norm prawnych niezgodnych z Konstytucją. Jest to jednak szczególny środek przysługujący każdemu, czyje konstytucyjne wolności lub prawa zostały naruszone. »

Skarga do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka

Aktualizacja: 15.03.2010

Każdy obywatel Polski, w oparciu o Europejską Konwencję Praw Człowieka, ma możliwość złożenia indywidualnej skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który powstał w 1998 roku, zastępując dotychczasową działalność Europejskiej Komisji Praw Człowieka. »

Dowód osobisty i aktualizacja danych

Aktualizacja: 11.03.2010

Dowód osobisty muszą mieć obywatele polscy, którzy ukończyli osiemnasty rok życia. Również osoby, które ukończyły 15 lat, jeżeli pozostają w stosunku pracy lub nie zamieszkują wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajdują, albo nie pozostają pod władzą rodzicielską lub opieką. »

Problemy z wypłacaniem zasiłków przez gminy

Aktualizacja: 11.03.2010

Od stycznia do gmin z wnioskami o wypłatę świadczeń zgłasza się o kilkanaście procent więcej zainteresowanych, niż dotychczas. »

Prawo jazdy na quad i skuter

Aktualizacja: 11.03.2010

Na niektórych pojazdach mechanicznych można poruszać się po drogach publicznych bez prawa jazdy. Jednakże nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami ma na celu zmianę obecnego stanu. »

Kto może być członkiem spółdzielni

Aktualizacja: 18.02.2010

Istnieją trzy możliwości zostania członkiem spółdzielni. Nowi członkowie przyjmowani są poprzez złożenie pisemnej deklaracji. »

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich

Aktualizacja: 16.02.2010

Do Ombudsmana skargi na niewłaściwą działalność instytucji i organów Unii Europejskiej składać mogą jej obywatele. »

Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów

Aktualizacja: 21.01.2010

Podpisana przez Prezydenta nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów zakłada m.in., że od 1 stycznia 2010 r. właściciele mieszkań, którzy zdecydują się je wynająć, zapłacą 8,5 proc. podatek ryczałtowy od przychodów z najmu. »

Wezwanie przez ogran gminy

Aktualizacja: 11.03.2010

Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych. »

Jak można uzyskać zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej

Aktualizacja: 13.01.2010

Impreza masowa to impreza sportowa, artystyczna, rozrywkowa, na której może być obecne nie mniej niż 1000 osób w wypadku imprez na otwartym powietrzu i 300 osób w wypadku budynków. »

Organizowanie zbiórki publicznej

Aktualizacja: 13.01.2010

Jeśli chcemy zorganizować zbiórkę publiczną, musimy wówczas ubiegać się o pozwolenie urzędu gminy. Prowadzenie zbiórki bez zezwolenia stanowi wykroczenie. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DORADCA-UE.pl

portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama