Skutki przyczynienia się poszkodowanego do powstania szkody
Aktualizacja: 07.04.2010
Na zakres odpowiedzialności zobowiązanego do naprawienia szkody wpływ wywiera zachowanie się poszkodowanego, którym przyczynił się on do jej powstania lub zwiększenia. Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza stopnia winy obu stron. »
Aktualizacja: 26.03.2010
Spis inwentarza to czynności zmierzająca do spisania przedmiotów wchodzących w skład spadku oraz ustalenia ich wartości. »
Aktualizacja: 23.03.2010
Grób to nie tylko miejsce spoczynku bliskiej nam osoby. Prawo do grobu może być również przedmiotem sporu sądowego. Sporny charakter tego prawa przysporzył orzecznictwu sądów wielu problemów z rozstrzygnięciem sporu co do miejsca pochówku. »
Dziura w drodze - odpowiedzialność zarządcy
Aktualizacja: 18.03.2010
Dochodzenie odszkodowania od zarządcy drogi w wyniku uszkodzenia pojazdu na dziurze to temat medialnie modny. Większość poradników prasowych jednak znacząco upraszcza ten temat wskazując, że w zasadzie wykazanie wysokości szkody rozwiązuje problem. »
Aktualizacja: 15.03.2010
Skarga konstytucyjna to środek prawny przewidziany w polskim prawie jako impuls do usuwania z systemu prawa norm prawnych niezgodnych z Konstytucją. Jest to jednak szczególny środek przysługujący każdemu, czyje konstytucyjne wolności lub prawa zostały naruszone. »
Skarga do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka
Aktualizacja: 15.03.2010
Każdy obywatel Polski, w oparciu o Europejską Konwencję Praw Człowieka, ma możliwość złożenia indywidualnej skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który powstał w 1998 roku, zastępując dotychczasową działalność Europejskiej Komisji Praw Człowieka. »
Dowód osobisty i aktualizacja danych
Aktualizacja: 11.03.2010
Dowód osobisty muszą mieć obywatele polscy, którzy ukończyli osiemnasty rok życia. Również osoby, które ukończyły 15 lat, jeżeli pozostają w stosunku pracy lub nie zamieszkują wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajdują, albo nie pozostają pod władzą rodzicielską lub opieką. »
Problemy z wypłacaniem zasiłków przez gminy
Aktualizacja: 11.03.2010
Od stycznia do gmin z wnioskami o wypłatę świadczeń zgłasza się o kilkanaście procent więcej zainteresowanych, niż dotychczas. »
Aktualizacja: 11.03.2010
Na niektórych pojazdach mechanicznych można poruszać się po drogach publicznych bez prawa jazdy. Jednakże nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami ma na celu zmianę obecnego stanu. »
Kto może być członkiem spółdzielni
Aktualizacja: 18.02.2010
Istnieją trzy możliwości zostania członkiem spółdzielni. Nowi członkowie przyjmowani są poprzez złożenie pisemnej deklaracji. »
Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich
Aktualizacja: 16.02.2010
Do Ombudsmana skargi na niewłaściwą działalność instytucji i organów Unii Europejskiej składać mogą jej obywatele. »
Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów
Aktualizacja: 21.01.2010
Podpisana przez Prezydenta nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów zakłada m.in., że od 1 stycznia 2010 r. właściciele mieszkań, którzy zdecydują się je wynająć, zapłacą 8,5 proc. podatek ryczałtowy od przychodów z najmu. »
Aktualizacja: 11.03.2010
Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych. »
Jak można uzyskać zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej
Aktualizacja: 13.01.2010
Impreza masowa to impreza sportowa, artystyczna, rozrywkowa, na której może być obecne nie mniej niż 1000 osób w wypadku imprez na otwartym powietrzu i 300 osób w wypadku budynków. »
Organizowanie zbiórki publicznej
Aktualizacja: 13.01.2010
Jeśli chcemy zorganizować zbiórkę publiczną, musimy wówczas ubiegać się o pozwolenie urzędu gminy. Prowadzenie zbiórki bez zezwolenia stanowi wykroczenie. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?