reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Skarga do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka

Skarga do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka

Każdy obywatel Polski, w oparciu o Europejską Konwencję Praw Człowieka, ma możliwość złożenia indywidualnej skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który powstał w 1998 roku, zastępując dotychczasową działalność Europejskiej Komisji Praw Człowieka.

Ze skargą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu możemy wystąpić, gdy zostaną naruszone nasze prawa i wolności zawarte w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Konwencja gwarantuje 26 praw i wolności obywatelskich i politycznych uzupełnionych przez protokoły dodatkowe.

Są to miedzy innymi: prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego, zakaz stosowania tortur, niewolnictwa, pracy przymusowej i obowiązkowej, wolność wyborów, myśli, sumienia i wyznania, przekonań, wypowiedzi i publikacji oraz wolność zgromadzeń i zrzeszeń. Każdy obywatel ma prawo do sprawiedliwego procesu, obowiązuje zakaz wstecznego stosowania prawa karnego, a sądy powinny być niezawisłe i orzekać na zasadzie domniemania niewinności.

Nie wolno orzekać kary więzienia za długi, istnieje zakaz ponownego sądzenia w tej samej sprawie oraz zakaz stosowania kary śmierci. Konwencja potwierdza też prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, prawo do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny, a także prawo poszanowania mienia i nauki. Zagwarantowana jest także swoboda przemieszczania się i prawo opuszczenia swojego kraju. Obowiązuje ochrona prywatnej własności oraz prawo do pobierania nauki. Konwencja wyraźnie zakazuje dyskryminacji na jakiejkolwiek podstawie – płci, rasy, koloru skóry, wyznania, języka, pochodzenia, przekonań itp.

Trybunał może przyjmować skargi każdej osoby, organizacji pozarządowej lub grupy jednostek, która uważa, że stała się ofiarą naruszenia przez państwo praw zawartych w konwencji lub jej protokołach.

Strony konwencji zobowiązują się bowiem nie przeszkadzać w żaden sposób skutecznemu wykonywaniu tego prawa.

Trybunał może rozpatrywać skargę dopiero po wyczerpaniu wszystkich środków odwoławczych, przewidzianych przez prawo wewnętrzne. Kolejny warunek dotyczy również czasu wniesienia skargi. Musi ona zostać wniesiona w terminie 6 miesięcy od dnia podjęcia ostatecznej decyzji według przepisów wewnętrznych danego państwa.

Trybunał odmówi rozpoznania skargi, która:

  • jest anonimowa
  • jest co do istoty identyczna ze sprawą już rozpoznaną przez Trybunał lub ze sprawą, która została poddana innej międzynarodowej procedurze dochodzenia lub rozstrzygania.
  • jeśli skarga nie daje się pogodzić z postanowienia Konwencji lub jej protokołami, jest w sposób oczywisty nieuzasadniona lub stanowi nadużycie prawa.

Skargę można przygotować samemu lub przy pomocy prawnika. W fazie wstępnej formularz można wypełnić w języku ojczystym, natomiast po rozpoczęciu postępowania strony muszą już używać języka angielskiego lub francuskiego. Przygotowany dokument należy wysłać na adres Trybunału: The Registrar, European Court of Human Rights, Council of Europe, F-67075 Strasbourg – Cedet.

Źródło: www.forum.prawnikow.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama