REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarga do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdy obywatel Polski, w oparciu o Europejską Konwencję Praw Człowieka, ma możliwość złożenia indywidualnej skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który powstał w 1998 roku, zastępując dotychczasową działalność Europejskiej Komisji Praw Człowieka.

Ze skargą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu możemy wystąpić, gdy zostaną naruszone nasze prawa i wolności zawarte w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Konwencja gwarantuje 26 praw i wolności obywatelskich i politycznych uzupełnionych przez protokoły dodatkowe.

REKLAMA

REKLAMA

Są to miedzy innymi: prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego, zakaz stosowania tortur, niewolnictwa, pracy przymusowej i obowiązkowej, wolność wyborów, myśli, sumienia i wyznania, przekonań, wypowiedzi i publikacji oraz wolność zgromadzeń i zrzeszeń. Każdy obywatel ma prawo do sprawiedliwego procesu, obowiązuje zakaz wstecznego stosowania prawa karnego, a sądy powinny być niezawisłe i orzekać na zasadzie domniemania niewinności.

Nie wolno orzekać kary więzienia za długi, istnieje zakaz ponownego sądzenia w tej samej sprawie oraz zakaz stosowania kary śmierci. Konwencja potwierdza też prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, prawo do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny, a także prawo poszanowania mienia i nauki. Zagwarantowana jest także swoboda przemieszczania się i prawo opuszczenia swojego kraju. Obowiązuje ochrona prywatnej własności oraz prawo do pobierania nauki. Konwencja wyraźnie zakazuje dyskryminacji na jakiejkolwiek podstawie – płci, rasy, koloru skóry, wyznania, języka, pochodzenia, przekonań itp.

Trybunał może przyjmować skargi każdej osoby, organizacji pozarządowej lub grupy jednostek, która uważa, że stała się ofiarą naruszenia przez państwo praw zawartych w konwencji lub jej protokołach.

Strony konwencji zobowiązują się bowiem nie przeszkadzać w żaden sposób skutecznemu wykonywaniu tego prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trybunał może rozpatrywać skargę dopiero po wyczerpaniu wszystkich środków odwoławczych, przewidzianych przez prawo wewnętrzne. Kolejny warunek dotyczy również czasu wniesienia skargi. Musi ona zostać wniesiona w terminie 6 miesięcy od dnia podjęcia ostatecznej decyzji według przepisów wewnętrznych danego państwa.

Trybunał odmówi rozpoznania skargi, która:

 • jest anonimowa
 • jest co do istoty identyczna ze sprawą już rozpoznaną przez Trybunał lub ze sprawą, która została poddana innej międzynarodowej procedurze dochodzenia lub rozstrzygania.
 • jeśli skarga nie daje się pogodzić z postanowienia Konwencji lub jej protokołami, jest w sposób oczywisty nieuzasadniona lub stanowi nadużycie prawa.

Skargę można przygotować samemu lub przy pomocy prawnika. W fazie wstępnej formularz można wypełnić w języku ojczystym, natomiast po rozpoczęciu postępowania strony muszą już używać języka angielskiego lub francuskiego. Przygotowany dokument należy wysłać na adres Trybunału: The Registrar, European Court of Human Rights, Council of Europe, F-67075 Strasbourg – Cedet.

Źródło: www.forum.prawnikow.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA