REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarga do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdy obywatel Polski, w oparciu o Europejską Konwencję Praw Człowieka, ma możliwość złożenia indywidualnej skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który powstał w 1998 roku, zastępując dotychczasową działalność Europejskiej Komisji Praw Człowieka.

Ze skargą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu możemy wystąpić, gdy zostaną naruszone nasze prawa i wolności zawarte w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Konwencja gwarantuje 26 praw i wolności obywatelskich i politycznych uzupełnionych przez protokoły dodatkowe.

REKLAMA

REKLAMA

Są to miedzy innymi: prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego, zakaz stosowania tortur, niewolnictwa, pracy przymusowej i obowiązkowej, wolność wyborów, myśli, sumienia i wyznania, przekonań, wypowiedzi i publikacji oraz wolność zgromadzeń i zrzeszeń. Każdy obywatel ma prawo do sprawiedliwego procesu, obowiązuje zakaz wstecznego stosowania prawa karnego, a sądy powinny być niezawisłe i orzekać na zasadzie domniemania niewinności.

Nie wolno orzekać kary więzienia za długi, istnieje zakaz ponownego sądzenia w tej samej sprawie oraz zakaz stosowania kary śmierci. Konwencja potwierdza też prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, prawo do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny, a także prawo poszanowania mienia i nauki. Zagwarantowana jest także swoboda przemieszczania się i prawo opuszczenia swojego kraju. Obowiązuje ochrona prywatnej własności oraz prawo do pobierania nauki. Konwencja wyraźnie zakazuje dyskryminacji na jakiejkolwiek podstawie – płci, rasy, koloru skóry, wyznania, języka, pochodzenia, przekonań itp.

Trybunał może przyjmować skargi każdej osoby, organizacji pozarządowej lub grupy jednostek, która uważa, że stała się ofiarą naruszenia przez państwo praw zawartych w konwencji lub jej protokołach.

Strony konwencji zobowiązują się bowiem nie przeszkadzać w żaden sposób skutecznemu wykonywaniu tego prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trybunał może rozpatrywać skargę dopiero po wyczerpaniu wszystkich środków odwoławczych, przewidzianych przez prawo wewnętrzne. Kolejny warunek dotyczy również czasu wniesienia skargi. Musi ona zostać wniesiona w terminie 6 miesięcy od dnia podjęcia ostatecznej decyzji według przepisów wewnętrznych danego państwa.

Trybunał odmówi rozpoznania skargi, która:

  • jest anonimowa
  • jest co do istoty identyczna ze sprawą już rozpoznaną przez Trybunał lub ze sprawą, która została poddana innej międzynarodowej procedurze dochodzenia lub rozstrzygania.
  • jeśli skarga nie daje się pogodzić z postanowienia Konwencji lub jej protokołami, jest w sposób oczywisty nieuzasadniona lub stanowi nadużycie prawa.

Skargę można przygotować samemu lub przy pomocy prawnika. W fazie wstępnej formularz można wypełnić w języku ojczystym, natomiast po rozpoczęciu postępowania strony muszą już używać języka angielskiego lub francuskiego. Przygotowany dokument należy wysłać na adres Trybunału: The Registrar, European Court of Human Rights, Council of Europe, F-67075 Strasbourg – Cedet.

Źródło: www.forum.prawnikow.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

REKLAMA

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

REKLAMA