REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarga do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdy obywatel Polski, w oparciu o Europejską Konwencję Praw Człowieka, ma możliwość złożenia indywidualnej skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który powstał w 1998 roku, zastępując dotychczasową działalność Europejskiej Komisji Praw Człowieka.

Ze skargą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu możemy wystąpić, gdy zostaną naruszone nasze prawa i wolności zawarte w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Konwencja gwarantuje 26 praw i wolności obywatelskich i politycznych uzupełnionych przez protokoły dodatkowe.

REKLAMA

REKLAMA

Są to miedzy innymi: prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego, zakaz stosowania tortur, niewolnictwa, pracy przymusowej i obowiązkowej, wolność wyborów, myśli, sumienia i wyznania, przekonań, wypowiedzi i publikacji oraz wolność zgromadzeń i zrzeszeń. Każdy obywatel ma prawo do sprawiedliwego procesu, obowiązuje zakaz wstecznego stosowania prawa karnego, a sądy powinny być niezawisłe i orzekać na zasadzie domniemania niewinności.

Nie wolno orzekać kary więzienia za długi, istnieje zakaz ponownego sądzenia w tej samej sprawie oraz zakaz stosowania kary śmierci. Konwencja potwierdza też prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, prawo do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny, a także prawo poszanowania mienia i nauki. Zagwarantowana jest także swoboda przemieszczania się i prawo opuszczenia swojego kraju. Obowiązuje ochrona prywatnej własności oraz prawo do pobierania nauki. Konwencja wyraźnie zakazuje dyskryminacji na jakiejkolwiek podstawie – płci, rasy, koloru skóry, wyznania, języka, pochodzenia, przekonań itp.

Trybunał może przyjmować skargi każdej osoby, organizacji pozarządowej lub grupy jednostek, która uważa, że stała się ofiarą naruszenia przez państwo praw zawartych w konwencji lub jej protokołach.

Strony konwencji zobowiązują się bowiem nie przeszkadzać w żaden sposób skutecznemu wykonywaniu tego prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trybunał może rozpatrywać skargę dopiero po wyczerpaniu wszystkich środków odwoławczych, przewidzianych przez prawo wewnętrzne. Kolejny warunek dotyczy również czasu wniesienia skargi. Musi ona zostać wniesiona w terminie 6 miesięcy od dnia podjęcia ostatecznej decyzji według przepisów wewnętrznych danego państwa.

Trybunał odmówi rozpoznania skargi, która:

  • jest anonimowa
  • jest co do istoty identyczna ze sprawą już rozpoznaną przez Trybunał lub ze sprawą, która została poddana innej międzynarodowej procedurze dochodzenia lub rozstrzygania.
  • jeśli skarga nie daje się pogodzić z postanowienia Konwencji lub jej protokołami, jest w sposób oczywisty nieuzasadniona lub stanowi nadużycie prawa.

Skargę można przygotować samemu lub przy pomocy prawnika. W fazie wstępnej formularz można wypełnić w języku ojczystym, natomiast po rozpoczęciu postępowania strony muszą już używać języka angielskiego lub francuskiego. Przygotowany dokument należy wysłać na adres Trybunału: The Registrar, European Court of Human Rights, Council of Europe, F-67075 Strasbourg – Cedet.

Źródło: www.forum.prawnikow.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA