REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki jest zakres ochrony wizerunku osoby?

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wizerunek osoby – a więc jej wygląd, podlega szczególnej ochronie prawnej. Wizerunek stanowi bowiem dobro osobiste, które chroni nie tylko kodeks cywilny, ale również ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zgodnie z art. 81 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych ustawodawca przewidział generalną zasadę, że rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Podkreślić należy, że przepis ten chroni osobę tylko przed takim działaniem, które zmierza do rozpowszechniania jego wizerunku. Nie każde utrwalenie wizerunku jest równoznaczne z jego rozpowszechnieniem. Rozpowszechnieniem jest bowiem tylko takie działanie, które zmierza do prezentacji wizerunku dla bliżej nieokreślonej liczby odbiorców.

REKLAMA

Zobacz ochrona praw autorskich osobistych

Prawo przewiduje dwa wyjątki gdy rozpowszechnienie wizerunku nie wymaga zgody zainteresowanego. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:

 -osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;

-osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pod pojęciem „osoby powszechnie znanej” należy rozumieć takie osoby, które wprost lub w sposób dorozumiany godzą się na podawanie do publicznej wiadomości wiedzy o swoim życiu. Nie są to jednak tylko aktorzy, piosenkarze lub politycy, lecz także osoby prowadzące inną działalność, na przykład gospodarczą lub społeczną.

Nie każda jednak publikacja na temat takiej osoby zyska aprobatę. W orzecznictwie prezentowany jest bowiem pogląd, który nakazuje rozróżniać osoby pełniące funkcje publiczne, które z uwagi na charakter funkcji podlegają kontroli społecznej i jawność ich życia jest uzasadniona ważnym interesem społecznym oraz osoby powszechnie znane, w wypadku których interes społeczny nie wymaga tak silnej kontroli społecznej. Przyjmuje się zwłaszcza co do tej drugiej grupy, że rozpowszechnienie wizerunku bez zgody jest możliwe tylko wówczas gdy wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez tą osobę funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych i zawodowych.

Zbyt intensywne ingerowanie w sferę życia prywatnego nawet osoby znanej może stanowić naruszenie dozwolonego rozpowszechnienia wizerunku.

Zgoda na zamieszczenie wizerunku osoby w katalogach turystycznych

Drugim wyjątkiem w zakresie braku konieczności uzyskiwania zgody na rozpowszechnienie wizerunku jest publikacja wizerunku osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza. Przyjęcie w danych okolicznościach, że wizerunek osoby stanowi jedynie szczegół całości bywa w wielu wypadkach trudne. Analizując taką sytuację należy ją przede wszystkim badać od strony detali – a więc ustalać, czy prezentacja wizerunku jest tylko dodatkiem do krajobrazu czy imprezy – czy też jest odwrotnie – to krajobraz jest dodatkiem do prezentacji wizerunku danej osoby. Dotychczasowe orzecznictwo w sposób krytyczny wypowiedziało się np. nad prezentacją wizerunku osób w katalogach turystycznych – wskazując, że takie publikacje wymagają zgody zainteresowanych.

Zobacz: Wizerunku nie należy utożsamiać z nazwiskiem

Jeszcze inaczej przedstawia się zgoda na publikowanie wizerunku osoby, która otrzymuje za to wynagrodzenie. Ustawodawca przewidział tu odwrotną zasadę, - a więc przyjął, że w braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba otrzymała zapłatę za pozowanie.

W przypadku publikacji wizerunku bez wymaganej zgody, zainteresowany może domagać się zaniechania takich działań (zaniechania dalszej publikacji wizerunku).

W razie dokonanego naruszenia może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby zamieściła przeprosiny o stosownej treści. Jeżeli naruszenie było zawinione, pokrzywdzony może również domagać się odpowiedniej sumy pieniężnej tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Forum Liderów PPP 2024

Tegoroczna konferencja Forum Liderów PPP odbędzie się 5 czerwca 2024 roku w Warszawie. Jest to jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie PPP, organizowane przez sektor prywatny. Na scenie wystąpi trzech Senatorów i dyrektorzy odpowiedzialni za skutecznie realizowane projekty PPP z największych polskich miast.

Port Lotniczy Warszawa-Radom uruchomił wakacyjne loty czarterowe. Kierunki na lato 2024

Pierwsze dwa wakacyjne loty czarterowe PLL LOT odbyły się w sobotę z lotniska Warszawa-Radom do Antalyi w Turcji. W czerwcu planowane są kolejne loty tego typu - do Grecji i Albanii - jak poinformowały w poniedziałek Polskie Porty Lotnicze.

Tak ma się zmienić Polska. MON przedstawiło założenia programu Tarcza Wschód

"Aby zapewnić ochronę polskim siłom zbrojnym, niezbędny jest długoterminowy plan infrastrukturalny, który obejmuje zarówno fortyfikacje, różne typy zapór, jak i najbardziej zaawansowane systemy monitorowania przestrzeni powietrznej na wszystkich wysokościach" - stwierdził minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

27 maja Dzień Samorządu Terytorialnego

Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzimy co roku 27 maja jako upamiętnienie wyborów, które odbyły się do organów gmin w 1990 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

REKLAMA

Nowe autobusy będą musiały być elektryczne lub na wodór. Samorządowcy mówią o przykręcaniu zielonej śruby

Nowe autobusy w największych miastach będą musiały być elektryczne lub na wodór – tak wynika z założeń nowelizacji ustawy o elektromobilności. Samorządowcy mówią o ogromnych kosztach i przerzucaniu na nich zielonej transformacji – informuje poniedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

1 czerwca ma ruszyć program in vitro. Ogłoszono wyniki konkursu

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, w piątek poinformowała o wynikach konkursu na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro przez podmioty lecznicze. Program ma zostać uruchomiony już 1 czerwca.

REKLAMA

Zasiłki dla poszkodowanych rolników. Zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej?

Sejmik województwa lubelskiego zdecydował o przyznaniu wsparcia finansowego dla trzech gmin: Opole Lubelskie, Chodel, Józefów nad Wisłą. Każda z nich otrzyma po 100 tys. zł na wypłatę zasiłków dla sadowników, którzy doświadczyli strat po ostatnim gradobiciu i przymrozkach.

Dofinansowanie 2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 m-ce, na 1 pracownika. Program: Odbuduj swoją przyszłość dla pogorzelców z Marywilskiej

W czerwcu 2024 r. powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze centrum przy ul. Marywilskiej. Jak poinformował warszawski ratusz do 30 czerwca br. poszkodowani przedsiębiorcy mogą też składać wnioski o pomoc w postaci pieniędzy na wypłatę bieżących wynagrodzeń.

REKLAMA