REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki jest zakres ochrony wizerunku osoby?

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wizerunek osoby – a więc jej wygląd, podlega szczególnej ochronie prawnej. Wizerunek stanowi bowiem dobro osobiste, które chroni nie tylko kodeks cywilny, ale również ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zgodnie z art. 81 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych ustawodawca przewidział generalną zasadę, że rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Podkreślić należy, że przepis ten chroni osobę tylko przed takim działaniem, które zmierza do rozpowszechniania jego wizerunku. Nie każde utrwalenie wizerunku jest równoznaczne z jego rozpowszechnieniem. Rozpowszechnieniem jest bowiem tylko takie działanie, które zmierza do prezentacji wizerunku dla bliżej nieokreślonej liczby odbiorców.

REKLAMA

Zobacz ochrona praw autorskich osobistych

Prawo przewiduje dwa wyjątki gdy rozpowszechnienie wizerunku nie wymaga zgody zainteresowanego. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:

 -osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;

-osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pod pojęciem „osoby powszechnie znanej” należy rozumieć takie osoby, które wprost lub w sposób dorozumiany godzą się na podawanie do publicznej wiadomości wiedzy o swoim życiu. Nie są to jednak tylko aktorzy, piosenkarze lub politycy, lecz także osoby prowadzące inną działalność, na przykład gospodarczą lub społeczną.

Nie każda jednak publikacja na temat takiej osoby zyska aprobatę. W orzecznictwie prezentowany jest bowiem pogląd, który nakazuje rozróżniać osoby pełniące funkcje publiczne, które z uwagi na charakter funkcji podlegają kontroli społecznej i jawność ich życia jest uzasadniona ważnym interesem społecznym oraz osoby powszechnie znane, w wypadku których interes społeczny nie wymaga tak silnej kontroli społecznej. Przyjmuje się zwłaszcza co do tej drugiej grupy, że rozpowszechnienie wizerunku bez zgody jest możliwe tylko wówczas gdy wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez tą osobę funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych i zawodowych.

Zbyt intensywne ingerowanie w sferę życia prywatnego nawet osoby znanej może stanowić naruszenie dozwolonego rozpowszechnienia wizerunku.

Zgoda na zamieszczenie wizerunku osoby w katalogach turystycznych

Drugim wyjątkiem w zakresie braku konieczności uzyskiwania zgody na rozpowszechnienie wizerunku jest publikacja wizerunku osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza. Przyjęcie w danych okolicznościach, że wizerunek osoby stanowi jedynie szczegół całości bywa w wielu wypadkach trudne. Analizując taką sytuację należy ją przede wszystkim badać od strony detali – a więc ustalać, czy prezentacja wizerunku jest tylko dodatkiem do krajobrazu czy imprezy – czy też jest odwrotnie – to krajobraz jest dodatkiem do prezentacji wizerunku danej osoby. Dotychczasowe orzecznictwo w sposób krytyczny wypowiedziało się np. nad prezentacją wizerunku osób w katalogach turystycznych – wskazując, że takie publikacje wymagają zgody zainteresowanych.

Zobacz: Wizerunku nie należy utożsamiać z nazwiskiem

Jeszcze inaczej przedstawia się zgoda na publikowanie wizerunku osoby, która otrzymuje za to wynagrodzenie. Ustawodawca przewidział tu odwrotną zasadę, - a więc przyjął, że w braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba otrzymała zapłatę za pozowanie.

W przypadku publikacji wizerunku bez wymaganej zgody, zainteresowany może domagać się zaniechania takich działań (zaniechania dalszej publikacji wizerunku).

W razie dokonanego naruszenia może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby zamieściła przeprosiny o stosownej treści. Jeżeli naruszenie było zawinione, pokrzywdzony może również domagać się odpowiedniej sumy pieniężnej tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA