reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Administrator hipoteki-nowa instytucja

Administrator hipoteki-nowa instytucja

Zupełnie nowa instytucja, która będzie obowiązywać od 20 lutego 2011 r. w nowym brzmieniu Ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Trudno mówić o jakiejkolwiek praktyce w tej kwestii. Wydaje się, iż to strony uregulują administratora w umowie zawartej miedzy sobą. Jedną z wad tej nowej instytucji jest fakt, że ustawodawca nie do końca przemyślał jej rolę i znaczenie. Jednakże jest potrzebna, gdyż ustawa sama nie regulowała do tej pory, kto ma administrować hipotekę. Dodanie tej instytucji nastąpi w drodze art. 682 w znowelizowanej ustawie obowiązującej od lutego 2011 roku.

Zobacz: Hipoteka na lokalu spółdzielczym

Administratorem hipoteki jest zastępca pośredni, czyli dowolna osoba fizyczna, osoba prawna, ułomna osoba prawna, która ma działać w imieniu własnym na rzecz zabezpieczonych wierzytelności. Należy podkreślić, że hipoteka należy do majątku administratora, natomiast zabezpieczone wierzytelności należą już do majątków wierzycieli.

Powołanie administratora następuje w drodze pisemnej umowy obligacyjnej między administratorem a wierzycielem pod rygorem nieważności (ad solemnitatem). Stroną umowy o ustanowienie hipoteki jest administrator. Hipotekę na imię administratora ustanawia się tylko w formie aktu notarialnego, wówczas art. 95 Prawa bankowego nie ma zastosowania (DZ.U.2002 Nr 72, poz. 665 z późn. zm.).

Zobacz: Co z hipoteką w przypadku podziału nieruchomości

W jakich przypadkach można ustanowić administratora hipoteki?

• w celu zabezpieczenia hipoteką kilku wierzytelności przysługujących różnym podmiotom, a służącym sfinansowaniu tego samego przedsięwzięcia. Pod pojęciem „przedsięwzięcia”, rozumiemy wszelkiego rodzaju inwestycje strukturalne, cel gospodarczy, czy cel obrany przez strony, np. nabycie akcji, zakup działki gruntu, bieżąca działalność gospodarcza.

Wejście w życie nowelizacji UKWH znacznie komplikuje stan prawny. Od 20 lutego 2011 r. w obrocie będą funkcjonowały hipoteki, które podlegają trzem zróżnicowanym reżimom prawnym:

1. hipoteki zwykłe i związane z nimi hipoteki kaucyjne zabezpieczające roszczenia uboczne, do których stosuje się dotychczasowe przepisy UKWH, z wyjątkiem art. 76 ust. 1 i 4 UKWH mających zastosowanie w zmienionym brzmieniu,
2. hipoteki kaucyjne, które podlegają znowelizowanym przepisom UKWH, z wyjątkiem przepisów o rozporządzaniu opróżnionym miejscem hipotecznym,
3. hipoteki o znowelizowanej konstrukcji, do których w pełni mają zastosowanie zmienione przepisy UKWH.

W praktyce szczególnie problematyczne może okazać się ustalenie, jaki reżim prawny jest właściwy w odniesieniu do danej hipoteki.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama