REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe uprawnienia Straży Miejskiej

Jakub Zawadzki
fot. Straż Miejska
fot. Straż Miejska

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 marca 2011 roku obowiązuje rozszerzony zakres wykroczeń, za które Strażnicy Miejscy i Gminni mogą nakładać mandaty karne. Nowe uprawnienia odciążą przede wszystkim funkcjonariuszy Policji oraz sądy.

Przekroczenie prędkości

REKLAMA

Do tej pory funkcjonariusz, który złapał kierowcę na przekroczeniu prędkości mógł jedynie wysłać wniosek o ukaranie kierowcy do sądu. Aktualnie Straż Miejska może zatrzymać nas na drodze, przeszukać samochód, skontrolować dokumenty i wystawić mandat. Na jego podstawie otrzymamy też punkty karne.
Ważne! Jeśli strażnik nas zatrzymuje, musimy zjechać na pobocze i zatrzymać się w miejscu wskazanym przez funkcjonariusza. Po zatrzymaniu, należy wyłączyć silnik i nie wychodzić bez polecenia z samochodu. Najlepiej otworzyć okno, by zapewnić swobodny kontakt.

Zobacz: Jak odzyskać utracone prawo jazdy?

Fotoradary 

Straż Miejska może także, tak jak do tej pory używać do pomiaru prędkości fotoradarów. Dotyczy to jedynie dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Straż Miejska nie może namierzać kierowców na autostradach czy drogach ekspresowych. Każdorazowo muszę uzyskać zgodę na lokalizację radaru od policjantów z wydziału ruchu drogowego. Ponadto miejsce postawienia fotoradaru musi zostać specjalnie oznaczone. Aktualnie wciąż brakuje specjalnego rozporządzenia określającego wymogi oznakowania takiego miejsca. 

Zobacz: Dziuraw drodze - odpowiedzialność zarządcy

Mandat za brak dokumentów

Strażnicy nie mogli od razu ukarać mandatem karnym osoby, która nie chciała okazać dokumentu tożsamości, twierdząc że go nie posiada. W takich sytuacjach konieczna była interwencja Policji. Możliwość ukarania obywatela 500zł mandatem powinna ograniczyć tego typu zdarzenia. Dzięki nowym przywilejom funkcjonariusze zyskają czas, który będą mogli spożytkować na ulicznych patrolach.

Zobacz: Serwis-Moto

Nowe uprawnienia

Mandatem karnym sporządzonym przez Straż Miejską zostanie obciążony każdy obywatel, który swoim pojazdem zastawi na przykład Straży Pożarnej dojazd do budynków oraz nie zastosuje się do poleceń kierującego akcją ratowniczą. 

REKLAMA

Grzywną w drodze mandatu ukarane zostaną osoby, które bez uzasadnienia wywołały reakcję służb porządkowych. Zazwyczaj dzieje się tak podczas fałszywych alarmów bombowych.
Strażnicy ukarzą osoby, które w sposób niezgodny z prawem wyrzucają baterie lub zużyte akumulatorki w nieodpowiednich miejscach. Także nielegalne pozbywanie się ścieków oraz zanieczyszczenie wody w basenach czy kąpieliskach może grozić grzywną. 

Strażnikowi wolno kontrolować taksówkarzy i kierowców minibusów, u których może sprawdzić, czy posiadają licencję na przewóz osób i czy przewożą ich zgodnie z przepisami
Sankcje finansowe spotkają każdego, kto bez zezwolenia organizuje zbiórkę pieniędzy lub darów. Ukarana zostanie również osoba, która posiada zezwolenie, ale działa wbrew jego warunkom

Kara spotka obywateli niszczących wały przeciwpowodziowe, wypalających trawy w pobliżu lasów oraz utrzymujących psy rasy agresywnej bez specjalnego zezwolenia. 

Nowy taryfikator

Mandat 100 zł. otrzymamy min. za każdą osobę przewożoną ponad określoną w dowodzie rejestracyjnym pojazdu liczbę miejsc, za nieuprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości lub za spożywanie alkohol w miejscach objętych zakazem sprzedaży napojów alkoholowych.

Karą do 500 zł. możemy zostać ukaraniu za zakłócenie spokoju lub ciszy nocnej, za umyślne wprowadzenie Strażnika Miejskiego w błąd, co do swoich danych osobowych oraz np. za sprzedaż wyrobów tytoniowych osobom do lat 18. 

Strażnicy Miejscy mają nadzieję, że to nie koniec nowych uprawnień. Najbardziej zależy im na zwiększeniu kompetencji dotyczących wykroczeń związanych z ruchem drogowym. Chcieli by mieć możliwość karania także tych kierowców, którzy przejeżdżają na czerwonym świetle lub nie stosują się do znaków zakazu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA