reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Nowe uprawnienia Straży Miejskiej

Nowe uprawnienia Straży Miejskiej

Od 1 marca 2011 roku obowiązuje rozszerzony zakres wykroczeń, za które Strażnicy Miejscy i Gminni mogą nakładać mandaty karne. Nowe uprawnienia odciążą przede wszystkim funkcjonariuszy Policji oraz sądy.

Przekroczenie prędkości

Do tej pory funkcjonariusz, który złapał kierowcę na przekroczeniu prędkości mógł jedynie wysłać wniosek o ukaranie kierowcy do sądu. Aktualnie Straż Miejska może zatrzymać nas na drodze, przeszukać samochód, skontrolować dokumenty i wystawić mandat. Na jego podstawie otrzymamy też punkty karne.
Ważne! Jeśli strażnik nas zatrzymuje, musimy zjechać na pobocze i zatrzymać się w miejscu wskazanym przez funkcjonariusza. Po zatrzymaniu, należy wyłączyć silnik i nie wychodzić bez polecenia z samochodu. Najlepiej otworzyć okno, by zapewnić swobodny kontakt.

Zobacz: Jak odzyskać utracone prawo jazdy?

Fotoradary 

Straż Miejska może także, tak jak do tej pory używać do pomiaru prędkości fotoradarów. Dotyczy to jedynie dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Straż Miejska nie może namierzać kierowców na autostradach czy drogach ekspresowych. Każdorazowo muszę uzyskać zgodę na lokalizację radaru od policjantów z wydziału ruchu drogowego. Ponadto miejsce postawienia fotoradaru musi zostać specjalnie oznaczone. Aktualnie wciąż brakuje specjalnego rozporządzenia określającego wymogi oznakowania takiego miejsca. 

Zobacz: Dziuraw drodze - odpowiedzialność zarządcy

Mandat za brak dokumentów

Strażnicy nie mogli od razu ukarać mandatem karnym osoby, która nie chciała okazać dokumentu tożsamości, twierdząc że go nie posiada. W takich sytuacjach konieczna była interwencja Policji. Możliwość ukarania obywatela 500zł mandatem powinna ograniczyć tego typu zdarzenia. Dzięki nowym przywilejom funkcjonariusze zyskają czas, który będą mogli spożytkować na ulicznych patrolach.

Zobacz: Serwis-Moto

Nowe uprawnienia

Mandatem karnym sporządzonym przez Straż Miejską zostanie obciążony każdy obywatel, który swoim pojazdem zastawi na przykład Straży Pożarnej dojazd do budynków oraz nie zastosuje się do poleceń kierującego akcją ratowniczą. 

Grzywną w drodze mandatu ukarane zostaną osoby, które bez uzasadnienia wywołały reakcję służb porządkowych. Zazwyczaj dzieje się tak podczas fałszywych alarmów bombowych.
Strażnicy ukarzą osoby, które w sposób niezgodny z prawem wyrzucają baterie lub zużyte akumulatorki w nieodpowiednich miejscach. Także nielegalne pozbywanie się ścieków oraz zanieczyszczenie wody w basenach czy kąpieliskach może grozić grzywną. 

Strażnikowi wolno kontrolować taksówkarzy i kierowców minibusów, u których może sprawdzić, czy posiadają licencję na przewóz osób i czy przewożą ich zgodnie z przepisami
Sankcje finansowe spotkają każdego, kto bez zezwolenia organizuje zbiórkę pieniędzy lub darów. Ukarana zostanie również osoba, która posiada zezwolenie, ale działa wbrew jego warunkom

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

fot. Straż Miejska
fot. Straż Miejska

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama