Przekroczenie prędkości
Do tej pory funkcjonariusz, który złapał kierowcę na przekroczeniu prędkości mógł jedynie wysłać wniosek o ukaranie kierowcy do sądu. Aktualnie Straż Miejska może zatrzymać nas na drodze, przeszukać samochód, skontrolować dokumenty i wystawić mandat. Na jego podstawie otrzymamy też punkty karne.
Ważne! Jeśli strażnik nas zatrzymuje, musimy zjechać na pobocze i zatrzymać się w miejscu wskazanym przez funkcjonariusza. Po zatrzymaniu, należy wyłączyć silnik i nie wychodzić bez polecenia z samochodu. Najlepiej otworzyć okno, by zapewnić swobodny kontakt.
reklama
reklama
Zobacz: Jak odzyskać utracone prawo jazdy?
Fotoradary
Straż Miejska może także, tak jak do tej pory używać do pomiaru prędkości fotoradarów. Dotyczy to jedynie dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich.
Straż Miejska nie może namierzać kierowców na autostradach czy drogach ekspresowych. Każdorazowo muszę uzyskać zgodę na lokalizację radaru od policjantów z wydziału ruchu drogowego. Ponadto miejsce postawienia fotoradaru musi zostać specjalnie oznaczone. Aktualnie wciąż brakuje specjalnego rozporządzenia określającego wymogi oznakowania takiego miejsca.
Zobacz: Dziuraw drodze - odpowiedzialność zarządcy
Mandat za brak dokumentów
Strażnicy nie mogli od razu ukarać mandatem karnym osoby, która nie chciała okazać dokumentu tożsamości, twierdząc że go nie posiada. W takich sytuacjach konieczna była interwencja Policji. Możliwość ukarania obywatela 500zł mandatem powinna ograniczyć tego typu zdarzenia. Dzięki nowym przywilejom funkcjonariusze zyskają czas, który będą mogli spożytkować na ulicznych patrolach.
Nowe uprawnienia
Mandatem karnym sporządzonym przez Straż Miejską zostanie obciążony każdy obywatel, który swoim pojazdem zastawi na przykład Straży Pożarnej dojazd do budynków oraz nie zastosuje się do poleceń kierującego akcją ratowniczą.
Grzywną w drodze mandatu ukarane zostaną osoby, które bez uzasadnienia wywołały reakcję służb porządkowych. Zazwyczaj dzieje się tak podczas fałszywych alarmów bombowych.
Strażnicy ukarzą osoby, które w sposób niezgodny z prawem wyrzucają baterie lub zużyte akumulatorki w nieodpowiednich miejscach. Także nielegalne pozbywanie się ścieków oraz zanieczyszczenie wody w basenach czy kąpieliskach może grozić grzywną.
Strażnikowi wolno kontrolować taksówkarzy i kierowców minibusów, u których może sprawdzić, czy posiadają licencję na przewóz osób i czy przewożą ich zgodnie z przepisami
Sankcje finansowe spotkają każdego, kto bez zezwolenia organizuje zbiórkę pieniędzy lub darów. Ukarana zostanie również osoba, która posiada zezwolenie, ale działa wbrew jego warunkom