reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Pies bez smyczy i kagańca?

Pies bez smyczy i kagańca?

Każdy właściciel psa powinien zastanowić się jakie są konsekwencje puszczania podczas spaceru psa bez smyczy i kagańca.

Zgodnie z treścią kodeksu wykroczeń właściciel, który nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany. 

Zobacz: Kodeks karny


Niniejszego wykroczenia dopuścić się można zarówno działając zarówno w sposób umyślny, jaki i nie umyślny. Na podstawie art. 77 kodeksu wykroczeń może zostać nie tylko właściciel, lecz również każdy, kto wyprowadza psa na spacer. Należy się zastanowić jak należy rozumieć pojęcie „zwykłych środków ostrożności”, jakie musimy zachować. Z innymi środkami ostrożności będziemy mieć do czynienia w zależności od gatunku zwierzęcia, z jakim mamy do czynienia (zdroworozsądkowo ujmując większe zagrożenie stwarza np. pies niż koza). Nawet jednak w obrębie jednego gatunku należy pamiętać, iż nie wszystkie zwierzęta cechują się takim samym stopniem agresji, co może wynikać z ich rasy.

W Polsce aktualnie uznaje się za agresywne następujące rasy psów: amerykański pit bull terier, pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),. tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski.

Wszystkie psy należące do wyżej wymienionych ras, powinny być wyprowadzane zawsze na smyczy i w kagańcu! Zasada ta dotyczy również każdego nawet nie rasowego psa zachowującego się w sposób agresywny. 

Z kolei nakazane środki ostrożności wynikać mogą w szczególności z przepisów ustawy (np. ustawa o ochronie zwierząt), prawa miejscowego (stosowna uchwała rady miasta), regulaminów wewnętrznych przewoźników np. PKP, obiektów sportowych czy centrów handlowych. 

Zobacz: Ubezpieczenia zwierząt-czy warto?

Jeżeli chcesz się przekonać, kiedy i gdzie możesz wychodzić, ze swym pupilem bez smyczy i kagańca nie ukrywając się przed strażą miejską powinieneś się zapoznać z przepisami prawa miejscowego obowiązującymi w twoim mieście. Często, bowiem w treści uchwały rady miasta można znaleźć informacje odnośnie dopuszczalności wyprowadzenia psa bez smyczy i kagańca w wyznaczonych miejscach, jeżeli jednocześnie spełnione zostaną określone warunków treści uchwały warunki dodatkowe, z których najważniejszym jest możliwość sprawowania kontroli nad zachowaniem zwierzęcia.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama