REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pies bez smyczy i kagańca?

Wiesława Wyporska

REKLAMA

REKLAMA

Każdy właściciel psa powinien zastanowić się jakie są konsekwencje puszczania podczas spaceru psa bez smyczy i kagańca.

Zgodnie z treścią kodeksu wykroczeń właściciel, który nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany. 

REKLAMA

Zobacz: Kodeks karny

REKLAMA


Niniejszego wykroczenia dopuścić się można zarówno działając zarówno w sposób umyślny, jaki i nie umyślny. Na podstawie art. 77 kodeksu wykroczeń może zostać nie tylko właściciel, lecz również każdy, kto wyprowadza psa na spacer. Należy się zastanowić jak należy rozumieć pojęcie „zwykłych środków ostrożności”, jakie musimy zachować. Z innymi środkami ostrożności będziemy mieć do czynienia w zależności od gatunku zwierzęcia, z jakim mamy do czynienia (zdroworozsądkowo ujmując większe zagrożenie stwarza np. pies niż koza). Nawet jednak w obrębie jednego gatunku należy pamiętać, iż nie wszystkie zwierzęta cechują się takim samym stopniem agresji, co może wynikać z ich rasy.

W Polsce aktualnie uznaje się za agresywne następujące rasy psów: amerykański pit bull terier, pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),. tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski.

Wszystkie psy należące do wyżej wymienionych ras, powinny być wyprowadzane zawsze na smyczy i w kagańcu! Zasada ta dotyczy również każdego nawet nie rasowego psa zachowującego się w sposób agresywny. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei nakazane środki ostrożności wynikać mogą w szczególności z przepisów ustawy (np. ustawa o ochronie zwierząt), prawa miejscowego (stosowna uchwała rady miasta), regulaminów wewnętrznych przewoźników np. PKP, obiektów sportowych czy centrów handlowych. 

Zobacz: Ubezpieczenia zwierząt-czy warto?

Jeżeli chcesz się przekonać, kiedy i gdzie możesz wychodzić, ze swym pupilem bez smyczy i kagańca nie ukrywając się przed strażą miejską powinieneś się zapoznać z przepisami prawa miejscowego obowiązującymi w twoim mieście. Często, bowiem w treści uchwały rady miasta można znaleźć informacje odnośnie dopuszczalności wyprowadzenia psa bez smyczy i kagańca w wyznaczonych miejscach, jeżeli jednocześnie spełnione zostaną określone warunków treści uchwały warunki dodatkowe, z których najważniejszym jest możliwość sprawowania kontroli nad zachowaniem zwierzęcia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA