REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie ochrony prawnej

Paulina Szewioła
Paulina Szewioła

REKLAMA

REKLAMA

Samodzielne prowadzenie sporów sądowych jest nie tylko czasochłonne oraz kosztowne, ale też ze względu na brak odpowiedniej wiedzy trudne. Są jednak rozwiązania prewencyjne, które niewielkim kosztem pozwalają na zapewnienie sobie pomocy prawnika jak i pokrycie kosztów procesu. Do jednych z nich należy ubezpieczenie ochrony prawnej.

Dzisiejszy globalny świat niesie ze sobą szereg zagrożeń i trudności, które mogą spotkać współczesnego człowieka w każdej sferze jego aktywności. Warto zatem zastanowić się nad środkiem prewencyjnym jakim jest ubezpieczeniem ochrony prawnej, które zapewnia ubezpieczonemu możliwość uzyskania pomocy ze strony swobodnie wybranego prawnika oraz pokrycie kosztów ewentualnego procesu sądowego.

REKLAMA

Na czym polega ubezpieczenie ochrony prawnej?

Przedmiotem ubezpieczenia w ramach ubezpieczenia ochrony prawnej nie jest rzecz, tylko tak jak w przypadku ubezpieczenia OC interes majątkowy. Ubezpieczenie ochrony prawnej w swoim założeniu ma pokryć pomoc fachowego pełnomocnika oraz ewentualne koszty procesu. Warto podkreślić, że ubezpieczyciel nie prowadzi sporów osoby ubezpieczonej.

Zobacz: Opłaty u adwokata

Czyni to profesjonalista, taki jak adwokat czy radca prawny, ubezpieczyciel pokrywa jedynie koszty. Ubezpieczony ma pełną swobodę w wyborze pełnomocnika. Ubezpieczyciel poprzez regularne składki zbierane od klientów gwarantuje ochronę dotyczącą problemów prawnych wyszczególnionych w polisie. Polisa zakłada ubezpieczenie od konkretnych rodzajów spraw takich jak np. ochrona życia prywatnego czy zawodowego, a także definiowana jest poprzez określenie rodzajów problemów prawnych, w których przysługuje ochrona np. ochrona przy dochodzeniu odszkodowań w zakresie prawa karnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach polisy ubezpieczony może ponadto otrzymać dostęp do nielimitowanej liczby porad prawnych, co stanowi swoistą prewencję przed potencjalnym sporem sądowym.

Ubezpieczenie OC a Ubezpieczenie OP

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej nie pomoże w przypadku, gdy Ubezpieczony sam poniesie szkodę, której zadośćuczynienia domaga się od strony przeciwnej. W takiej sytuacji osoba taka potrzebuje dalszej pomocy w dochodzeniu odszkodowania na drodze pozasądowej lub w razie konieczności na drodze sądowej. Idealnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie Ochrony Prawnej. Oba ubezpieczenia, Ochrony Prawnej i Odpowiedzialności Cywilnej wzajemnie się uzupełniają i jedno nie jest w stanie zastąpić drugiego, bowiem gdzie kończą się zobowiązania ubezpieczyciela OC zaczynają się obowiązki ubezpieczyciela OP.

Zobacz: Ubezpieczenia zwierząt-czy warto?

Korzyści

Ubezpieczenie ochrony prawnej przynosi dla konsumenta rozliczne korzyści. Za relatywnie niewielką cenę przerzucane jest bowiem na ubezpieczyciela ryzyko związane z ciężarem ekonomicznym spowodowanym podejmowaną ochroną prawną ubezpieczonego i jego rodziny, w tym także w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Refundacja ubezpieczonemu kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego, kosztów sądowych, kosztów postępowania administracyjnego i egzekucyjnego stanowi wymierną korzyść finansową w stosunku do wysokości składki ubezpieczeniowej. Wysokie kosztów prowadzenia sporów sądowych są bowiem obok przewlekłości i stopnia ich skomplikowania jedną z najczęstszych przyczyn rezygnacji z walki o swoje prawa na drodze sądowej.

Zobacz: Zwrot kosztów procesu

Ponadto profesjonalna pomoc adwokata lub radcy prawnego w dochodzeniu roszczeń z tytułu umowy ubezpieczenia może także znacząco wzmocnić pozycję ubezpieczonego.

REKLAMA

Aktywność fachowych pełnomocników działających w toku likwidacji szkód wpływa znacząco na usprawnienie tego procesu. Dzieje się tak dzięki profesjonalnemu gromadzeniu i opracowaniu niezbędnej dokumentacji, precyzowaniu roszczeń, współpracy z rzeczoznawcami i innymi biegłymi, prowadzeniu negocjacji, zawieraniu ugód czy windykacji należności.

Korzyści wynikające z zabezpieczenia ryzyka uczestniczenia w sporze prawnym i konieczności poniesienia związanych z tym wydatków powinny być interesujące zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Dotychczas, możliwość ubezpieczenia ochrony prawnej oferuje znikoma ilość firm ubezpieczeniowych. Jednak, zarówno środowisko ubezpieczeniowe jak i prawne, liczy na zmiany w tym zakresie będące konsekwencją uświadomienia obywateli jak wiele profitów płynie ze skorzystania z takiej możliwości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA