REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie ochrony prawnej

Paulina Szewioła
Paulina Szewioła

REKLAMA

REKLAMA

Samodzielne prowadzenie sporów sądowych jest nie tylko czasochłonne oraz kosztowne, ale też ze względu na brak odpowiedniej wiedzy trudne. Są jednak rozwiązania prewencyjne, które niewielkim kosztem pozwalają na zapewnienie sobie pomocy prawnika jak i pokrycie kosztów procesu. Do jednych z nich należy ubezpieczenie ochrony prawnej.

Dzisiejszy globalny świat niesie ze sobą szereg zagrożeń i trudności, które mogą spotkać współczesnego człowieka w każdej sferze jego aktywności. Warto zatem zastanowić się nad środkiem prewencyjnym jakim jest ubezpieczeniem ochrony prawnej, które zapewnia ubezpieczonemu możliwość uzyskania pomocy ze strony swobodnie wybranego prawnika oraz pokrycie kosztów ewentualnego procesu sądowego.

REKLAMA

Na czym polega ubezpieczenie ochrony prawnej?

Przedmiotem ubezpieczenia w ramach ubezpieczenia ochrony prawnej nie jest rzecz, tylko tak jak w przypadku ubezpieczenia OC interes majątkowy. Ubezpieczenie ochrony prawnej w swoim założeniu ma pokryć pomoc fachowego pełnomocnika oraz ewentualne koszty procesu. Warto podkreślić, że ubezpieczyciel nie prowadzi sporów osoby ubezpieczonej.

Zobacz: Opłaty u adwokata

Czyni to profesjonalista, taki jak adwokat czy radca prawny, ubezpieczyciel pokrywa jedynie koszty. Ubezpieczony ma pełną swobodę w wyborze pełnomocnika. Ubezpieczyciel poprzez regularne składki zbierane od klientów gwarantuje ochronę dotyczącą problemów prawnych wyszczególnionych w polisie. Polisa zakłada ubezpieczenie od konkretnych rodzajów spraw takich jak np. ochrona życia prywatnego czy zawodowego, a także definiowana jest poprzez określenie rodzajów problemów prawnych, w których przysługuje ochrona np. ochrona przy dochodzeniu odszkodowań w zakresie prawa karnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach polisy ubezpieczony może ponadto otrzymać dostęp do nielimitowanej liczby porad prawnych, co stanowi swoistą prewencję przed potencjalnym sporem sądowym.

Ubezpieczenie OC a Ubezpieczenie OP

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej nie pomoże w przypadku, gdy Ubezpieczony sam poniesie szkodę, której zadośćuczynienia domaga się od strony przeciwnej. W takiej sytuacji osoba taka potrzebuje dalszej pomocy w dochodzeniu odszkodowania na drodze pozasądowej lub w razie konieczności na drodze sądowej. Idealnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie Ochrony Prawnej. Oba ubezpieczenia, Ochrony Prawnej i Odpowiedzialności Cywilnej wzajemnie się uzupełniają i jedno nie jest w stanie zastąpić drugiego, bowiem gdzie kończą się zobowiązania ubezpieczyciela OC zaczynają się obowiązki ubezpieczyciela OP.

Zobacz: Ubezpieczenia zwierząt-czy warto?

Korzyści

Ubezpieczenie ochrony prawnej przynosi dla konsumenta rozliczne korzyści. Za relatywnie niewielką cenę przerzucane jest bowiem na ubezpieczyciela ryzyko związane z ciężarem ekonomicznym spowodowanym podejmowaną ochroną prawną ubezpieczonego i jego rodziny, w tym także w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Refundacja ubezpieczonemu kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego, kosztów sądowych, kosztów postępowania administracyjnego i egzekucyjnego stanowi wymierną korzyść finansową w stosunku do wysokości składki ubezpieczeniowej. Wysokie kosztów prowadzenia sporów sądowych są bowiem obok przewlekłości i stopnia ich skomplikowania jedną z najczęstszych przyczyn rezygnacji z walki o swoje prawa na drodze sądowej.

Zobacz: Zwrot kosztów procesu

Ponadto profesjonalna pomoc adwokata lub radcy prawnego w dochodzeniu roszczeń z tytułu umowy ubezpieczenia może także znacząco wzmocnić pozycję ubezpieczonego.

REKLAMA

Aktywność fachowych pełnomocników działających w toku likwidacji szkód wpływa znacząco na usprawnienie tego procesu. Dzieje się tak dzięki profesjonalnemu gromadzeniu i opracowaniu niezbędnej dokumentacji, precyzowaniu roszczeń, współpracy z rzeczoznawcami i innymi biegłymi, prowadzeniu negocjacji, zawieraniu ugód czy windykacji należności.

Korzyści wynikające z zabezpieczenia ryzyka uczestniczenia w sporze prawnym i konieczności poniesienia związanych z tym wydatków powinny być interesujące zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Dotychczas, możliwość ubezpieczenia ochrony prawnej oferuje znikoma ilość firm ubezpieczeniowych. Jednak, zarówno środowisko ubezpieczeniowe jak i prawne, liczy na zmiany w tym zakresie będące konsekwencją uświadomienia obywateli jak wiele profitów płynie ze skorzystania z takiej możliwości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  REKLAMA

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA