Ubezpieczenie ochrony prawnej
REKLAMA
REKLAMA
Dzisiejszy globalny świat niesie ze sobą szereg zagrożeń i trudności, które mogą spotkać współczesnego człowieka w każdej sferze jego aktywności. Warto zatem zastanowić się nad środkiem prewencyjnym jakim jest ubezpieczeniem ochrony prawnej, które zapewnia ubezpieczonemu możliwość uzyskania pomocy ze strony swobodnie wybranego prawnika oraz pokrycie kosztów ewentualnego procesu sądowego.
REKLAMA
Na czym polega ubezpieczenie ochrony prawnej?
Przedmiotem ubezpieczenia w ramach ubezpieczenia ochrony prawnej nie jest rzecz, tylko tak jak w przypadku ubezpieczenia OC interes majątkowy. Ubezpieczenie ochrony prawnej w swoim założeniu ma pokryć pomoc fachowego pełnomocnika oraz ewentualne koszty procesu. Warto podkreślić, że ubezpieczyciel nie prowadzi sporów osoby ubezpieczonej.
Zobacz: Opłaty u adwokata
Czyni to profesjonalista, taki jak adwokat czy radca prawny, ubezpieczyciel pokrywa jedynie koszty. Ubezpieczony ma pełną swobodę w wyborze pełnomocnika. Ubezpieczyciel poprzez regularne składki zbierane od klientów gwarantuje ochronę dotyczącą problemów prawnych wyszczególnionych w polisie. Polisa zakłada ubezpieczenie od konkretnych rodzajów spraw takich jak np. ochrona życia prywatnego czy zawodowego, a także definiowana jest poprzez określenie rodzajów problemów prawnych, w których przysługuje ochrona np. ochrona przy dochodzeniu odszkodowań w zakresie prawa karnego.
W ramach polisy ubezpieczony może ponadto otrzymać dostęp do nielimitowanej liczby porad prawnych, co stanowi swoistą prewencję przed potencjalnym sporem sądowym.
Ubezpieczenie OC a Ubezpieczenie OP
Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej nie pomoże w przypadku, gdy Ubezpieczony sam poniesie szkodę, której zadośćuczynienia domaga się od strony przeciwnej. W takiej sytuacji osoba taka potrzebuje dalszej pomocy w dochodzeniu odszkodowania na drodze pozasądowej lub w razie konieczności na drodze sądowej. Idealnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie Ochrony Prawnej. Oba ubezpieczenia, Ochrony Prawnej i Odpowiedzialności Cywilnej wzajemnie się uzupełniają i jedno nie jest w stanie zastąpić drugiego, bowiem gdzie kończą się zobowiązania ubezpieczyciela OC zaczynają się obowiązki ubezpieczyciela OP.
Zobacz: Ubezpieczenia zwierząt-czy warto?
Korzyści
Ubezpieczenie ochrony prawnej przynosi dla konsumenta rozliczne korzyści. Za relatywnie niewielką cenę przerzucane jest bowiem na ubezpieczyciela ryzyko związane z ciężarem ekonomicznym spowodowanym podejmowaną ochroną prawną ubezpieczonego i jego rodziny, w tym także w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Refundacja ubezpieczonemu kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego, kosztów sądowych, kosztów postępowania administracyjnego i egzekucyjnego stanowi wymierną korzyść finansową w stosunku do wysokości składki ubezpieczeniowej. Wysokie kosztów prowadzenia sporów sądowych są bowiem obok przewlekłości i stopnia ich skomplikowania jedną z najczęstszych przyczyn rezygnacji z walki o swoje prawa na drodze sądowej.
Zobacz: Zwrot kosztów procesu
Ponadto profesjonalna pomoc adwokata lub radcy prawnego w dochodzeniu roszczeń z tytułu umowy ubezpieczenia może także znacząco wzmocnić pozycję ubezpieczonego.
REKLAMA
Aktywność fachowych pełnomocników działających w toku likwidacji szkód wpływa znacząco na usprawnienie tego procesu. Dzieje się tak dzięki profesjonalnemu gromadzeniu i opracowaniu niezbędnej dokumentacji, precyzowaniu roszczeń, współpracy z rzeczoznawcami i innymi biegłymi, prowadzeniu negocjacji, zawieraniu ugód czy windykacji należności.
Korzyści wynikające z zabezpieczenia ryzyka uczestniczenia w sporze prawnym i konieczności poniesienia związanych z tym wydatków powinny być interesujące zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Dotychczas, możliwość ubezpieczenia ochrony prawnej oferuje znikoma ilość firm ubezpieczeniowych. Jednak, zarówno środowisko ubezpieczeniowe jak i prawne, liczy na zmiany w tym zakresie będące konsekwencją uświadomienia obywateli jak wiele profitów płynie ze skorzystania z takiej możliwości.
REKLAMA
REKLAMA