REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostawcy do sieci detalicznych muszą poczekać na Gwiazdkę

REKLAMA

REKLAMA

Opóźnienia w płatnościach i zatory płatnicze to jeden z 3 najważniejszych problemów sektora MSP. W sezonie świątecznym skala zjawiska rośnie szczególnie wśród dostawców obsługujących handel detaliczny.

Ostatni miesiąc w roku to tradycyjnie najważniejszy miesiąc w roku dla branży handlowej. Obroty w sklepach biją rekordy a dla niektórych kategorii produktowych sprzedaż w grudniu to często niemal połowa rocznego obrotu. O pozycję w sieciach handlowych i wielkopowierzchniowych sklepach walczą dostawcy, dla których ten kanał sprzedaży to główne źródło przychodów. Walka o miejsce na półce to także akceptacja wymagających warunków ze strony odbiorców, którym szczególnie w okresie Świąt zależy na jak najniższych cenach dla klientów.

REKLAMA

Obok ogromnej presji na obniżanie cen pojawia się również oczekiwanie długoterminowego kredytu kupieckiego. Kilkumiesięczne terminy płatności przy dostawach dla sieci handlowych to standardowa praktyka rynkowa.

REKLAMA

Współpraca z dużymi odbiorcami sieci detalicznych to szczególnie wyzwanie dla mniejszych firm, nieposiadających znaczącej siły negocjacyjnej. Znajdują się one niejako między „młotem a kowadłem” – z jednej strony zależy im na jak najlepszej współpracy z wielkimi odbiorcami, z drugiej muszą zarządzać swoją płynnością finansową opłacając bieżące koszty funkcjonowania firmy, a także koszty podwykonawców i dostawców.

Tymczasem na pieniądze za rekordowe świąteczne zamówienia składane już we niekiedy we wrześniu trzeba czekać czasami nawet do lutego kolejnego roku. Sytuacja ta eskaluje problem zatorów płatniczych. Ze szczególną siłą zjawisko to objawiło się ostatnio w branży wydawniczej i konflikcie mniejszych wydawnictw z siecią salonów sprzedaży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Praktyczny upominek ze smakiem

Faktoring, jako rozwiązanie zatorów stosowane wciąż przez małą grupę firm

Obserwując praktyki stosowane w sektorze małych firm widać, że by utrzymać płynność korzystają głównie z własnych środków lub z konieczności opóźniają swoje płatności.

Autopromocja

Krzysztof Kuniewicz, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services komentuje: „Z prowadzonych przez nas badań sektora MSP „Bibby MSP Index” wiemy, że jedynie 10% firm z tego sektora korzysta z faktoringu. Tymczasem jest to idealne narzędzie dla dostawców obsługujących duże sieci sprzedaży detalicznej. Wdrożenie faktoringu pozwoli na błyskawiczną zamianę należności na gotówkę a co z tym idzie do możliwość spokojnego uregulowania zobowiązań, również w trakcie kluczowego dla branży handlowej sezonu świątecznego. Jako faktor by udzielić finansowania oceniamy przede wszystkim portfel należności, rozproszenie i jakość odbiorców.

Dostawcy do sieci detalicznych są, więc atrakcyjnymi klientami faktorów. Również Ci w słabszej kondycji finansowej z zaległościami w ZUS czy US.  

Anna Sergiej/ Źródło: Main Message

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

    Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

    Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

    Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

    Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

    Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

    MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

    Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

    REKLAMA

    Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

    Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

    D.Tusk o zmianach w traktatach UE: nic o was bez was; polska suwerenność nie jest zagrożona przez Brukselę czy Unię Europejską

    Między innymi po to starałem się o zwycięstwo w wyborach, żeby znowu Polska wpływała na decyzje Europy, a nie odwrotnie. To my będziemy rozstrzygać o tym, jakie będą kierunki zmian w Unii Europejskiej - powiedział lider KO Donald Tusk, pytany o zmiany w traktatach UE. Na pewno nic o was bez was - dodał.

    Zimno? Oto 5 sposobów na rozgrzanie organizmu

    Obecna aura i prognozy pogody coraz bardziej przypominają, że już za chwilę nadejdzie zima. Niskie temperatury będą towarzyszyć nam przez kilka najbliższych miesięcy i na pewno nieraz porządnie zmarzniemy. Warto poznać sprawdzone sposoby na rozgrzanie organizmu. 

    TSUE: zakaz noszenia symboli religijnych przez wszystkich pracowników administracji publicznej jest zgodny z prawem UE

    W dniu 28 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym uznał za zgodny z prawem Unii Europejskiej zakaz noszenia w miejscu pracy wszelkich widocznych symboli ujawniających przekonania światopoglądowe lub religijne, wydany przez administrację publiczną. Zdaniem TSUE taki zakaz nie jest dyskryminujący, jeżeli jest stosowany w sposób ogólny i bez rozróżnienia względem wszystkich pracowników tej administracji i ogranicza się do tego, co ściśle konieczne.

    REKLAMA

    Twój numer PESEL mógł zostać upubliczniony? Teraz możesz to bezpiecznie sprawdzić

    Obawiasz się, że Twoje dane mogły zostać upublicznione w związku z wyciekiem danych z systemu laboratoriów diagnostycznych ALAB? Możesz to sprawdzić na rządowej stronie "Bezpieczne dane". Najlepiej robić to regularnie. 

    W Polsce stosujemy 30 razy więcej antybiotyków niż innych krajach UE. Bakterie uodparniają się na antybiotyki. Naukowcy: infekcje bakteryjne będą zabijać więcej ludzi niż na nowotwory

    Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, rosnąca oporność na antybiotyki będzie powodować 10 mln zgonów rocznie - ostrzegają eksperci. Polska jest jednym z krajów, które przodują w stosowaniu antybiotyków, w 2022 r. wykupiono w naszym kraju 45 mln opakowań tych leków – alarmują.

    REKLAMA