REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak gmina i powiat powinny kontaktować się i współpracować z mieszkańcami

_ ŁS

REKLAMA

REKLAMA

Jakie najczęściej stosowane są formy wymiany informacji między urzędem i obywatelami? Jakie korzyści ma jednostka samorządu terytorialnego z dobrego poinformowania obywateli o podejmowanych przez władze lokalne działaniach?

EKSPERT RADZI

REKLAMA


Rozwijanie kontaktów na linii urząd - obywatel może odbywać się nie tylko poprzez organizacje społeczne. Może być to także nieformalna współpraca, której nie regulują żadne akty prawne. Urząd sam z własnej inicjatywy może stać się bardziej przyjazny dla mieszkańców. Może on upraszczać i przyspieszać procedury obsługi interesantów oraz ułatwiać im poruszanie się po urzędzie poprzez organizowanie punktów informacyjnych.

REKLAMA

W ostatnich latach coraz więcej urzędów wprowadza takie rozwiązania. Urzędy korzystają np. ze społecznych konsultacji, dzięki którym wiedzą, jakie oczekiwania mają mieszkańcy i łatwiej jest im te oczekiwania spełnić. Takie konsultacje mogą odbywać się nie tylko w sytuacji, kiedy prawo nakazuje taki tryb postępowania, ale także wtedy, gdy nie jest to konieczne. Prawo nie zakazuje bowiem przeprowadzania uzgodnień przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Urzędy coraz częściej zauważają, że dzięki takim konsultacjom otrzymują dodatkowe uwiarygodnienie podejmowanych przez siebie decyzji i wybierają najlepsze w danej sytuacji rozwiązania. Takie działania przeprowadzane są szczególnie przy konstruowaniu budżetu, planowaniu wydatków inwestycyjnych, planowaniu sieci dróg, planowaniu sieci szkół, planowaniu przystanków autobusowych, zapewnieniu bezpieczeństwa.

Jednym z bardziej współczesnych form przeprowadzania konsultacji, z którego korzystają urzędy, są fora internetowe. W mniejszych gminach oraz dla osób, które nie posługują się internetem, urzędy ustawiają tzw. skrzynki, do których można wrzucić swoją opinię. Są gminy, które często organizują spotkania z mieszkańcami, na których konsultowane są poszczególne rozwiązania. Mogą to być spotkania z różnymi organizacjami, jak np. rady kościelne, organizacje pozarządowe, rady sołeckie, przedstawicielstwa lokalnych przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli samorządy nie wykazują chęci do współpracy, to mieszkańcy swoje niezadowolenie mogą wyrazić przede wszystkim w wyborach samorządowych. Innym sposobem na wywieranie presji na samorząd może być przeglądanie informacji publicznych. Dziś mieszkańcy mogą przeglądać prawie wszystkie dokumentu urzędu i powinna być to jakaś dodatkowa motywacja dla urzędników do lepszej pracy.

Dodatkowo mieszkańcy mogą wreszcie brać udział w sesjach rady gminy, które są przecież jawne.

REKLAMA

Niestety, praktyka pokazuje, że nawet jeżeli urząd jest otwarty na kontakt z obywatelem, to mieszkańcy bardzo niechętnie biorą udział w życiu urzędu. Bardzo często organizują się i protestują tylko w sytuacji zagrożenia ich życiowych interesów. Dotychczasowe doświadczenia pokazują także, że lokalne referenda organizowane były najczęściej w celu odwołania władz.

Inicjatywę powinien przejąć samorząd. To samorząd ma przecież możliwość zachęcania mieszkańców do współpracy. Może on np. umieszczać w lokalnej prasie i telewizji informacje na temat podejmowanych działań i organizowanych konsultacji. Może on zapraszać mieszkańców do współpracy i traktować ich jak partnerów, a nie zwykłych petentów. Dziś niestety aktywność na tym polu jest mała.Aby to zmienić, samorządy powinny wykazać więcej inicjatywy i chęci do współpracy.

Autopromocja

ŁS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  UWAGA! Ratownik medyczny zrobi USG i poda leki na ciśnienie, przeciwpłytkowe i przeciwkrwotoczne. I pobierze wymaz na obecność grypy

  Nowelizacja rozporządzenia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego

  Zmiany na maturze: zwolnienie z opłat, przechowywanie protokołów, liczba członków komisji [projekt rozporządzenia]

  Nowy termin końcowy składania wniosku o zwolnienie z opłat, zmiany w komisjach i terminach przechowywania protokołów zbiorczych. I matura z łaciny oraz biznesu.

  Kto deklaruje przekazanie swojego ciała po śmierci do celów naukowych? "Ludzkiej anatomii nie da się odtworzyć na żadnym plastikowym modelu"

  Przekazanie zwłok po śmierci na cele dydaktyczne funkcjonuje w społecznej świadomości znacznie mniej, niż dawstwo narządów. Kto przekazuje swoje ciało po śmierci do celów naukowych? Dlaczego żaden model nie będzie tak doskonały jak ciało człowieka?  

  Połowa Polaków nie wie, gdzie wyrzucać elektrośmieci

  Czy Polacy potrafią prawidłowo zidentyfikować elektroodpad? Czy wiedzą, gdzie oddawać zużyte sprzęty? W teorii tak, w praktyce niekoniecznie. 

  REKLAMA

  Dodatek osłonowy wraca w 2024 r.! 2,3 mld do wydania! Dla 7 mln rodzin. Poprzednio do 1437,50 zł! Ile dostaną w 2024 r.? [druk sejmowy nr 72]

  Dodatek osłonowy ma być wypłacony jednorazowo do końca czerwca 2024 r. Projekt ustawy złożyli posłowie (druk sejmowy nr 72). I nie są to posłowie PIS, a mający większość posłowie KO i Polski 2050 - TD.

  Koszt miesięcznego utrzymania studenta wynosi średnio 3 867 zł. Coraz więcej żaków się zadłuża

  O ile wzrosło miesięczne utrzymanie studenta? Jaki procent studentów bierze pod uwagę rezygnację z kształcenia z przyczyn materialnych? Na jaką kwotę średnio zadłużony jest student? 

  Kiedy zgłosić się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

  Wady i choroby oczu dotykają coraz więcej osób. Przyczynia się do tego również nadmierna ekspozycja na ekrany oraz brak profilaktyki. Kiedy umówić się na badanie wzroku z optometrystą, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza okulisty wyjaśnia ekspert.

  Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

  Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

  REKLAMA

  Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

  W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

  Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

  Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

  REKLAMA