REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak gmina i powiat powinny kontaktować się i współpracować z mieszkańcami

_ ŁS

REKLAMA

REKLAMA

Jakie najczęściej stosowane są formy wymiany informacji między urzędem i obywatelami? Jakie korzyści ma jednostka samorządu terytorialnego z dobrego poinformowania obywateli o podejmowanych przez władze lokalne działaniach?

EKSPERT RADZI

REKLAMA


Rozwijanie kontaktów na linii urząd - obywatel może odbywać się nie tylko poprzez organizacje społeczne. Może być to także nieformalna współpraca, której nie regulują żadne akty prawne. Urząd sam z własnej inicjatywy może stać się bardziej przyjazny dla mieszkańców. Może on upraszczać i przyspieszać procedury obsługi interesantów oraz ułatwiać im poruszanie się po urzędzie poprzez organizowanie punktów informacyjnych.

REKLAMA

W ostatnich latach coraz więcej urzędów wprowadza takie rozwiązania. Urzędy korzystają np. ze społecznych konsultacji, dzięki którym wiedzą, jakie oczekiwania mają mieszkańcy i łatwiej jest im te oczekiwania spełnić. Takie konsultacje mogą odbywać się nie tylko w sytuacji, kiedy prawo nakazuje taki tryb postępowania, ale także wtedy, gdy nie jest to konieczne. Prawo nie zakazuje bowiem przeprowadzania uzgodnień przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Urzędy coraz częściej zauważają, że dzięki takim konsultacjom otrzymują dodatkowe uwiarygodnienie podejmowanych przez siebie decyzji i wybierają najlepsze w danej sytuacji rozwiązania. Takie działania przeprowadzane są szczególnie przy konstruowaniu budżetu, planowaniu wydatków inwestycyjnych, planowaniu sieci dróg, planowaniu sieci szkół, planowaniu przystanków autobusowych, zapewnieniu bezpieczeństwa.

Jednym z bardziej współczesnych form przeprowadzania konsultacji, z którego korzystają urzędy, są fora internetowe. W mniejszych gminach oraz dla osób, które nie posługują się internetem, urzędy ustawiają tzw. skrzynki, do których można wrzucić swoją opinię. Są gminy, które często organizują spotkania z mieszkańcami, na których konsultowane są poszczególne rozwiązania. Mogą to być spotkania z różnymi organizacjami, jak np. rady kościelne, organizacje pozarządowe, rady sołeckie, przedstawicielstwa lokalnych przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli samorządy nie wykazują chęci do współpracy, to mieszkańcy swoje niezadowolenie mogą wyrazić przede wszystkim w wyborach samorządowych. Innym sposobem na wywieranie presji na samorząd może być przeglądanie informacji publicznych. Dziś mieszkańcy mogą przeglądać prawie wszystkie dokumentu urzędu i powinna być to jakaś dodatkowa motywacja dla urzędników do lepszej pracy.

Dodatkowo mieszkańcy mogą wreszcie brać udział w sesjach rady gminy, które są przecież jawne.

REKLAMA

Niestety, praktyka pokazuje, że nawet jeżeli urząd jest otwarty na kontakt z obywatelem, to mieszkańcy bardzo niechętnie biorą udział w życiu urzędu. Bardzo często organizują się i protestują tylko w sytuacji zagrożenia ich życiowych interesów. Dotychczasowe doświadczenia pokazują także, że lokalne referenda organizowane były najczęściej w celu odwołania władz.

Inicjatywę powinien przejąć samorząd. To samorząd ma przecież możliwość zachęcania mieszkańców do współpracy. Może on np. umieszczać w lokalnej prasie i telewizji informacje na temat podejmowanych działań i organizowanych konsultacji. Może on zapraszać mieszkańców do współpracy i traktować ich jak partnerów, a nie zwykłych petentów. Dziś niestety aktywność na tym polu jest mała.Aby to zmienić, samorządy powinny wykazać więcej inicjatywy i chęci do współpracy.

ŁS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

Wciąż są przyznawane dodatki węglowe 3000 zł. W szczególnych sytuacjach [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym]

Nowelizacja: Dodatek węglowy 3000 zł może być przyznany w 2024 r. Jak to możliwe? Dodatek był jednorazowo w 2022 r.

Za 27 dni szkolenia wojskowego cywil dostanie 6 tys. zł. Kto może się zgłosić?

„Wakacje z wojskiem” to nowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest m.in. promocja służby wojskowej. Jest on skierowany głównie do młodzieży szkolnej i studenckiej.

Ważne wieści dotyczące CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) złożyła dzisiaj do Wojewody Mazowieckiego dokumenty potrzebne do wydania decyzji lokalizacyjnej dla obszaru lotniska CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie.

REKLAMA

MEN: Stawia na edukację włączającą. Dla wszystkich uczniów i szkół. Jak przyciągnąć lekarzy do szkół?

Wiceminister edukacji narodowej Izabela Ziętka: Edukacja włączająca dotyczy wszystkich uczniów i każdej placówki. Jest pomocą w szkołach dla dzieci potrzebujących pomocy i wsparcia. 

Wspólny bilet na pociągi i komunikację miejską. Znamy plany resortu infrastruktury

Ogólnopolski Bilet Zintegrowany ma umożliwić zakup jednego biletu łączącego różne rodzaje transportu publicznego, w tym transportu miejskiego i regionalnego organizowanego przez samorządy. Trwają prace nad możliwością jego wprowadzenia. 

10 tys. zł kary za akcję "Stop LGBT"

Prezes UODO nałożył karę na Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop LGBT" za niewłaściwe prowadzenie zbiórki podpisów. Listy z podpisami były niezabezpieczone w kościele.

Jakie zasiłki na dziecko w roku szkolnym 2024/25

Na jakie wsparcie materialne będą mogli liczyć i ich rodzice w nadchodzącym roku szkolnym? Oto zestawienie najważniejszych świadczeń i zasiłków.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Kiedy początek i koniec zajęć? W jakich terminach ferie?

Znamy już kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jakie są najważniejsze terminy w opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dokumencie?

Nawet 30 tys. dofinansowania. Nowy program wsparcia dla przydomowych wiatraków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że planuje uruchomić program "Moja elektrownia wiatrowa" w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku. Program ten ma na celu wsparcie zakupu przydomowych wiatraków, oferując dofinansowanie do 30 tys. zł.

REKLAMA