Jak prawidłowo powołać członków komisji w gminach i miastach
REKLAMA
REKLAMA
ANNA LUBACZEWSKA
dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie
W urzędzie gminy/miasta/dzielnicy należy odpowiednio wcześniej wywiesić wyraźną informację o miejscu i terminie przyjmowania zgłoszeń do komisji obwodowych.
Zgłoszenie kandydatów jest dokonywane na piśmie zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik do rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 8 sierpnia 2001 r. w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych... Zgłoszenie podpisuje pełnomocnik lub osoba przez niego upoważniona. Dane dotyczące pełnomocników komitetów wyborczych znajdują się także w komunikacie na stronie PKW. Osoba dokonująca zgłoszenia z upoważnienia pełnomocnika dołącza do zgłoszenia upoważnienie lub jego kopię (kopię uwierzytelnia się po okazaniu oryginału upoważnienia). Należy sprawdzić zakres upoważnienia:
l przedmiotowy - czy dotyczy zgłoszenia kandydatów do komisji obwodowych
l terytorialny - czy zawiera nazwę gminy/miasta/dzielnicy, do której dokonywane jest zgłoszenie, ewentualnie numery komisji obwodowych.
Osoby upoważnione przez pełnomocnika komitetu wyborczego do dokonywania zgłoszeń nie mogą upoważniać dalszych osób do wykonywania tych czynności.
Sposób postępowania z przyjętymi zgłoszeniami został szczegółowo określony w par. 6, 7 i 8 powołanego wyżej rozporządzenia. Konieczne jest skrupulatne przestrzeganie wskazanego w tych przepisach trybu postępowania. Dotyczy to zwłaszcza konieczności sporządzania wykazów zgłoszonych kandydatów oraz przeprowadzenia losowania. Ważne jest podanie do publicznej wiadomości, co najmniej na 2 dni przed losowaniem, informacji o dacie i godzinie oraz miejscu jego przeprowadzenia. Stosowną informację wywiesza się w siedzibie wójta, burmistrza, prezydenta miasta w miejscu ogólnodostępnym. Losowanie przeprowadza się odrębnie dla każdej obwodowej komisji wyborczej, jeżeli liczba zgłoszonych kandydatów przez poszczególne komitety wyborcze jest większa niż dziesięć. W losowaniu uwzględnia się tylko po jednym kandydacie tego samego komitetu. Z przeprowadzonego losowania należy sporządzić protokół, w którym podaje się, m.in. odrębnie dla każdej komisji obwodowej jej numer i siedzibę, liczbę kandydatów, spośród których przeprowadzono losowanie, a także imiona i nazwiska wylosowanych kandydatów. Protokół z przeprowadzonego losowania oraz inne materiały związane z powoływaniem komisji, w tym zgłoszenia kandydatów pozostają w dokumentacji organu powołującego komisje. W skład komisji powołuje się od 7 do 11 osób, w tym jedną osobę wskazaną przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta spośród pracowników samorządowych gminy lub gminnych jednostek organizacyjnych bądź pracowników szpitali lub zakładów pomocy społecznej lub pracowników zakładów karnych i aresztów śledczych.
Zarządzenia wójta, burmistrza, prezydenta miasta w sprawie powołania komisji obwodowych podaje się niezwłocznie do wiadomości publicznej przez wywieszenie w siedzibie organu powołującego komisje. Składy poszczególnych komisji będą także wywieszone w siedzibach komisji (lokalach wyborczych) w dniu głosowania.
Wykaz o składzie komisji powinien zawierać imiona i nazwiska członków komisji i pełnione przez nich funkcje w komisji. Nie mogą być podawane do wiadomości publicznej inne dane niezbędne do rozpatrzenia zgłoszenia, np. PESEL lub dokładny adres zamieszkania.
ŁS
PODSTAWA PRAWNA
l Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 8 sierpnia 2001 r. w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i do Senatu (Dz.U. z 2001 r. nr 84, poz. 921 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA