REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe logo BIP trzeba zamieścić na wszystkich witrynach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mariusz Jendra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Redakcja strony głównej BIP w ciągu trzech miesięcy udostępni wytyczne stosowania nowego logo Biuletynu Informacji Publicznej. Po udostępnieniu wytycznych wprowadzona zostanie kilkumiesięczna karencja na dostosowanie samorządowych stron podmiotowych do nowego logotypu.

Od stycznia 2008 r. strona główna www.bip.gov.pl. otrzymała nową kolorystykę i funkcjonalności.

REKLAMA

Zmiany wizerunkowe Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) podyktowane są chęcią promowania wizerunku systemu BIP-ów. W tym celu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) zamówiło wykonanie spójnego systemu identyfikacji wizualnej dla BIP i ePUAP (elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej).

Wytyczne do stosowania logo

Obecnie w MSWiA toczą się prace nad przygotowaniem wytycznych dla stosowania nowego logo. - Od tego czasu, czyli od ogłoszenia takich wytycznych, będzie kilka miesięcy na wprowadzenie samego logo zgodnie z obowiązkiem zawartym w rozporządzeniu w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej - powiedział redaktor naczelny portalu, Michał Bukowski z Departamentu Informatyzacji MSWiA. Opracowanie takie powinno pojawić się w ciągu najbliższych trzech miesięcy, a dotyczyć będzie wyłącznie zasad stosowania nowego logo (dla wszystkich samorządów oraz innych jednostek prowadzących strony BIP), bez konieczności przebudowy stron. Wytyczne znaleźć będzie można na stronie głównej biuletynu.

Zmiana jakościowa portalu

Nowy rok przyniósł też kilka zmian ułatwiających pracę redaktorom biuletynów. Najważniejszą z nich jest łatwiejszy sposób zgłaszania danych o jednostce samorządu. Do tej pory każda zmiana personalna lub zmiana numeru telefonu w urzędzie musiała być zgłaszana do redakcji strony głównej pisemnie. Teraz w zasadzie tylko pierwsza rejestracja podmiotu i zmiana nazwiska redaktora na stronie głównej wymagają pisemnego potwierdzenia przez kierownika jednostki. - Wszelkie pozostałe poprawki na stronie głównej mogą być już wprowadzane bezpośrednio przez redaktorów stron podmiotowych i ich efekt jest automatycznie widoczny na stronie głównej - mówi Michał Bukowski. Wysyłanie informacji papierowej było uciążliwe zarówno dla informatyków z gmin, jak i departamentu informatyzacji zobowiązanego do dokonywania takich poprawek.

Nowinki na stronie głównej

Nowością na portalu jest wyszukiwarka podmiotów, która będzie jeszcze rozbudowywana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Interesującym rozwiązaniem jest wprowadzenie map cyfrowych. Pokazują one położenie przeglądanego podmiotu na mapie terytorialnej. - Wybranie dowolnego podmiotu pokazuje jego dane, a także na małej mapce miejsce, gdzie się on orientacyjnie znajduje - mówi Michał Bukowski. Dzięki temu mieszkaniec może znaleźć nie tylko numer telefonu do burmistrza oraz adres urzędu, ale też zobaczyć na mapie, jak dojść do poszukiwanego budynku. To bardzo wygodne dla użytkowników portalu zmiany.

Kolejna nowinka to uporządkowanie danych m.in. adresowych podmiotów. Dokonano tego poprzez zintegrowanie strony głównej BIP z rejestrem TERYT. - Dane adresowe urzędów pobierane są z rejestru, a więc są ujednolicone w skali całego kraju. Nie jest już na przykład możliwe popełnienie literówki w nazwie ulicy, przy której znajduje się urząd, ponieważ nazwę tę wybiera się z listy rejestru TERYT - mówi Michał Bukowski.

W najbliższym okresie nie planuje się kolejnych zmian w portalu BIP. Departament Informatyzacji MSWiA zarządzający witryną będzie skupiał się raczej nad jej udoskonaleniem. Planuje się też przywrócenie istniejącego niegdyś forum dyskusyjnego.

Przyszłe zmiany w BIP

W najbliższym okresie, tzn. następnych kilku miesięcy, nie planuje się kolejnych zmian w portalu BIP. Departament Informatyzacji MSWIA zarządzający witryną będzie skupiał się raczej nad jej udoskonaleniem. Wynika to z faktu, że już po wprowadzeniu zmian do departamentu napłynęło wiele ciekawych sugestii i opinii. Są one zbierane i w ramach zarządzania jakością, sukcesywnie wdrażane.

Planuje się też przywrócenie istniejącego niegdyś forum dyskusyjnego. Ma ono służyć do lepszego kontaktu z osobami i podmiotami zainteresowanymi funkcjonowaniem strony głównej.

Mariusz Jendra

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

REKLAMA

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA