REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe logo BIP trzeba zamieścić na wszystkich witrynach

Mariusz Jendra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Redakcja strony głównej BIP w ciągu trzech miesięcy udostępni wytyczne stosowania nowego logo Biuletynu Informacji Publicznej. Po udostępnieniu wytycznych wprowadzona zostanie kilkumiesięczna karencja na dostosowanie samorządowych stron podmiotowych do nowego logotypu.

Od stycznia 2008 r. strona główna www.bip.gov.pl. otrzymała nową kolorystykę i funkcjonalności.

REKLAMA

Zmiany wizerunkowe Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) podyktowane są chęcią promowania wizerunku systemu BIP-ów. W tym celu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) zamówiło wykonanie spójnego systemu identyfikacji wizualnej dla BIP i ePUAP (elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej).

Wytyczne do stosowania logo

Obecnie w MSWiA toczą się prace nad przygotowaniem wytycznych dla stosowania nowego logo. - Od tego czasu, czyli od ogłoszenia takich wytycznych, będzie kilka miesięcy na wprowadzenie samego logo zgodnie z obowiązkiem zawartym w rozporządzeniu w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej - powiedział redaktor naczelny portalu, Michał Bukowski z Departamentu Informatyzacji MSWiA. Opracowanie takie powinno pojawić się w ciągu najbliższych trzech miesięcy, a dotyczyć będzie wyłącznie zasad stosowania nowego logo (dla wszystkich samorządów oraz innych jednostek prowadzących strony BIP), bez konieczności przebudowy stron. Wytyczne znaleźć będzie można na stronie głównej biuletynu.

Zmiana jakościowa portalu

Nowy rok przyniósł też kilka zmian ułatwiających pracę redaktorom biuletynów. Najważniejszą z nich jest łatwiejszy sposób zgłaszania danych o jednostce samorządu. Do tej pory każda zmiana personalna lub zmiana numeru telefonu w urzędzie musiała być zgłaszana do redakcji strony głównej pisemnie. Teraz w zasadzie tylko pierwsza rejestracja podmiotu i zmiana nazwiska redaktora na stronie głównej wymagają pisemnego potwierdzenia przez kierownika jednostki. - Wszelkie pozostałe poprawki na stronie głównej mogą być już wprowadzane bezpośrednio przez redaktorów stron podmiotowych i ich efekt jest automatycznie widoczny na stronie głównej - mówi Michał Bukowski. Wysyłanie informacji papierowej było uciążliwe zarówno dla informatyków z gmin, jak i departamentu informatyzacji zobowiązanego do dokonywania takich poprawek.

Nowinki na stronie głównej

Nowością na portalu jest wyszukiwarka podmiotów, która będzie jeszcze rozbudowywana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Interesującym rozwiązaniem jest wprowadzenie map cyfrowych. Pokazują one położenie przeglądanego podmiotu na mapie terytorialnej. - Wybranie dowolnego podmiotu pokazuje jego dane, a także na małej mapce miejsce, gdzie się on orientacyjnie znajduje - mówi Michał Bukowski. Dzięki temu mieszkaniec może znaleźć nie tylko numer telefonu do burmistrza oraz adres urzędu, ale też zobaczyć na mapie, jak dojść do poszukiwanego budynku. To bardzo wygodne dla użytkowników portalu zmiany.

Kolejna nowinka to uporządkowanie danych m.in. adresowych podmiotów. Dokonano tego poprzez zintegrowanie strony głównej BIP z rejestrem TERYT. - Dane adresowe urzędów pobierane są z rejestru, a więc są ujednolicone w skali całego kraju. Nie jest już na przykład możliwe popełnienie literówki w nazwie ulicy, przy której znajduje się urząd, ponieważ nazwę tę wybiera się z listy rejestru TERYT - mówi Michał Bukowski.

W najbliższym okresie nie planuje się kolejnych zmian w portalu BIP. Departament Informatyzacji MSWiA zarządzający witryną będzie skupiał się raczej nad jej udoskonaleniem. Planuje się też przywrócenie istniejącego niegdyś forum dyskusyjnego.

Przyszłe zmiany w BIP

W najbliższym okresie, tzn. następnych kilku miesięcy, nie planuje się kolejnych zmian w portalu BIP. Departament Informatyzacji MSWIA zarządzający witryną będzie skupiał się raczej nad jej udoskonaleniem. Wynika to z faktu, że już po wprowadzeniu zmian do departamentu napłynęło wiele ciekawych sugestii i opinii. Są one zbierane i w ramach zarządzania jakością, sukcesywnie wdrażane.

Planuje się też przywrócenie istniejącego niegdyś forum dyskusyjnego. Ma ono służyć do lepszego kontaktu z osobami i podmiotami zainteresowanymi funkcjonowaniem strony głównej.

Mariusz Jendra

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

REKLAMA

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

REKLAMA