REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe logo BIP trzeba zamieścić na wszystkich witrynach

Mariusz Jendra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Redakcja strony głównej BIP w ciągu trzech miesięcy udostępni wytyczne stosowania nowego logo Biuletynu Informacji Publicznej. Po udostępnieniu wytycznych wprowadzona zostanie kilkumiesięczna karencja na dostosowanie samorządowych stron podmiotowych do nowego logotypu.

Od stycznia 2008 r. strona główna www.bip.gov.pl. otrzymała nową kolorystykę i funkcjonalności.

REKLAMA

Zmiany wizerunkowe Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) podyktowane są chęcią promowania wizerunku systemu BIP-ów. W tym celu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) zamówiło wykonanie spójnego systemu identyfikacji wizualnej dla BIP i ePUAP (elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej).

Wytyczne do stosowania logo

Obecnie w MSWiA toczą się prace nad przygotowaniem wytycznych dla stosowania nowego logo. - Od tego czasu, czyli od ogłoszenia takich wytycznych, będzie kilka miesięcy na wprowadzenie samego logo zgodnie z obowiązkiem zawartym w rozporządzeniu w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej - powiedział redaktor naczelny portalu, Michał Bukowski z Departamentu Informatyzacji MSWiA. Opracowanie takie powinno pojawić się w ciągu najbliższych trzech miesięcy, a dotyczyć będzie wyłącznie zasad stosowania nowego logo (dla wszystkich samorządów oraz innych jednostek prowadzących strony BIP), bez konieczności przebudowy stron. Wytyczne znaleźć będzie można na stronie głównej biuletynu.

Zmiana jakościowa portalu

Nowy rok przyniósł też kilka zmian ułatwiających pracę redaktorom biuletynów. Najważniejszą z nich jest łatwiejszy sposób zgłaszania danych o jednostce samorządu. Do tej pory każda zmiana personalna lub zmiana numeru telefonu w urzędzie musiała być zgłaszana do redakcji strony głównej pisemnie. Teraz w zasadzie tylko pierwsza rejestracja podmiotu i zmiana nazwiska redaktora na stronie głównej wymagają pisemnego potwierdzenia przez kierownika jednostki. - Wszelkie pozostałe poprawki na stronie głównej mogą być już wprowadzane bezpośrednio przez redaktorów stron podmiotowych i ich efekt jest automatycznie widoczny na stronie głównej - mówi Michał Bukowski. Wysyłanie informacji papierowej było uciążliwe zarówno dla informatyków z gmin, jak i departamentu informatyzacji zobowiązanego do dokonywania takich poprawek.

Nowinki na stronie głównej

Nowością na portalu jest wyszukiwarka podmiotów, która będzie jeszcze rozbudowywana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Interesującym rozwiązaniem jest wprowadzenie map cyfrowych. Pokazują one położenie przeglądanego podmiotu na mapie terytorialnej. - Wybranie dowolnego podmiotu pokazuje jego dane, a także na małej mapce miejsce, gdzie się on orientacyjnie znajduje - mówi Michał Bukowski. Dzięki temu mieszkaniec może znaleźć nie tylko numer telefonu do burmistrza oraz adres urzędu, ale też zobaczyć na mapie, jak dojść do poszukiwanego budynku. To bardzo wygodne dla użytkowników portalu zmiany.

Kolejna nowinka to uporządkowanie danych m.in. adresowych podmiotów. Dokonano tego poprzez zintegrowanie strony głównej BIP z rejestrem TERYT. - Dane adresowe urzędów pobierane są z rejestru, a więc są ujednolicone w skali całego kraju. Nie jest już na przykład możliwe popełnienie literówki w nazwie ulicy, przy której znajduje się urząd, ponieważ nazwę tę wybiera się z listy rejestru TERYT - mówi Michał Bukowski.

W najbliższym okresie nie planuje się kolejnych zmian w portalu BIP. Departament Informatyzacji MSWiA zarządzający witryną będzie skupiał się raczej nad jej udoskonaleniem. Planuje się też przywrócenie istniejącego niegdyś forum dyskusyjnego.

Przyszłe zmiany w BIP

W najbliższym okresie, tzn. następnych kilku miesięcy, nie planuje się kolejnych zmian w portalu BIP. Departament Informatyzacji MSWIA zarządzający witryną będzie skupiał się raczej nad jej udoskonaleniem. Wynika to z faktu, że już po wprowadzeniu zmian do departamentu napłynęło wiele ciekawych sugestii i opinii. Są one zbierane i w ramach zarządzania jakością, sukcesywnie wdrażane.

Planuje się też przywrócenie istniejącego niegdyś forum dyskusyjnego. Ma ono służyć do lepszego kontaktu z osobami i podmiotami zainteresowanymi funkcjonowaniem strony głównej.

Mariusz Jendra

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA