REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować urząd administracji samorządowej do informatyzacji

Kp
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jakie warunki trzeba spełnić, by rozpocząć informatyzację obejmującą dostęp do dokumentów na serwerze, elektroniczny obieg dokumentów, elektroniczną skrzynkę podawczą? Jakim sprzętem trzeba dysponować? Jakie przygotowanie muszą przejść urzędnicy, aby efektywnie użytkować wspomniane systemy?

REKLAMA

Wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów, elektronicznej skrzynki podawczej, umożliwienie współdzielenia dokumentów na serwerze jest możliwe w każdym urzędzie. Jeśli urząd ma już infrastrukturę informatyczną (sieć komputerową, pomieszczenie serwerowe itp.), to uruchomienie e-urzędu będzie polegać głównie na zabezpieczeniu sieci przed nieautoryzowanym dostępem, analizie bezpieczeństwa wewnętrznego sieci, podłączeniu i skonfigurowaniu wymaganych urządzeń - serwera, routera. Jeśli urząd nie ma jeszcze infrastruktury informatycznej, wtedy trzeba zacząć od zaplanowania topologii sieci, położenia kabli sieciowych i punktów dostępu bezprzewodowego, zabezpieczenia infrastruktury przed niepowołanym dostępem, zakupienia komputerów i przeszkolenia pracowników z ich obsługi. Dalej proces informatyzacji przebiega podobnie jak w poprzednim przypadku.

REKLAMA

REKLAMA

Największym problemem może być koszt. Na rynku istnieje kilka firm zajmujących się finansowaniem zakupów m.in. dla administracji publicznej. Korzystając z takiej opcji, urząd może sobie pozwolić na zakup nawet bardzo drogich rozwiązań, ponieważ płaci tego rodzaju firmie co miesiąc określoną kwotę (system sprzedaży ratalnej) zamiast wydawać wiele tysięcy jednorazowo. Koszt pełnej informatyzacji urzędu jest trudny do oszacowania. W zależności od tego, jak rozbudowaną infrastrukturą on dysponuje i ilu urzędników zatrudnia, koszty mogą zaczynać się już od kilku tysięcy złotych i dochodzić do nawet kilkuset tysięcy.

Do kompleksowego zinformatyzowania urzędu konieczne jest, by pracownicy wyposażeni byli w komputery umożliwiające bezproblemową pracę w sieci (minimum maszyny klasy Intel Celeron D wyposażone w 512 MB pamięci RAM). Kolejnym ważnym urządzeniem jest odpowiedni serwer, np. ethernus 2 smb, który umożliwi zarządzanie prawami dostępu do składowanych na nim zasobów, bezpieczną komunikację, korzystanie z systemu elektronicznego obiegu dokumentów i zapewni bezpieczeństwo danych. Potrzebny jest dostęp do internetu, możliwy dzięki szybkiemu łączu internetowemu (przepustowość minimum 1MB/s) i routerowi wyposażonemu w firewall. W zależności od zasobności portfela funkcje serwera i routera można albo uruchomić na jednym urządzeniu, albo kupić dwa urządzenia, z których jedno będzie służyć jako serwer, a drugie jako router. Mamy wtedy gwarancję, że sieć jest wydajna i bezpieczna. Warto wziąć pod uwagę możliwość zdalnego podłączenia się do sieci lokalnej z domu lub w trakcie wyjazdu służbowego. Często zdarza się bowiem, że osoby uprawnione do podpisywania dokumentów przebywają poza urzędem. Wtedy rozwiązaniem będzie podpis elektroniczny oraz właśnie możliwość zdalnego podłączenia się do sieci w urzędzie. Do tego konieczne jest uruchomienie w urzędzie serwera VPN, który zapewni bezpieczny zdalny dostęp do sieci lokalnej oraz laptop wyposażony w bezprzewodową łączność z internetem. Zdalny dostęp do zasobów urzędu umożliwia ponadto pobieranie dokumentów w formie elektronicznej bezpośrednio z urzędowego serwera. Pionierem w wykorzystaniu tej funkcjonalności jest starostwo w Kościerzynie (Urzędnik i samorządowiec - Nowoczesne technologie zastąpią nieefektywne metody pracy s B4 GP nr 51/2008).

Czas potrzebny na przeszkolenie urzędników zależny jest od stopnia ich aktualnej wiedzy. Jeśli urzędnicy potrafią obsługiwać komputer i korzystać z internetu, to dla jednej osoby wystarczy kilka godzin indywidualnego szkolenia. Potem będzie ona mogła w pełni korzystać z możliwości systemu. Często bywa tak, że firmy informatyzujące urząd oferują również szkolenia, które trwają tak długo, aż wszyscy urzędnicy będą zdolni użytkować system - może to być nawet dwa tygodnie.

KP

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA