REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sporządzenie notatek obejmuje także zrobienie ksero

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Operat szacunkowy jest dokumentem urzędowym. Strona ma prawo przeglądania akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek i odpisów. W ramach wglądu do akt prezydent miasta ma obowiązek udostępnić ksero lub sam dokument w celu wykonania jego kserokopii.

STAN FAKTYCZNY: Jeden z mieszkańców wystąpił do prezydenta miasta o wydanie kopii operatu szacunkowego sporządzonego na potrzeby postępowania w sprawie opłaty planistycznej. Ponieważ dokument był obszerny i specjalistyczny, poprosił o jego ksero lub możliwość zrobienia kopii.

REKLAMA

Prezydent odmówił wydania uwierzytelnionego odpisu i kserokopii dokumentu. Wskazał, że art. 73 par. 2 k.p.a. zobowiązuje go do wydania uwierzytelnionych odpisów z akt sprawy, tylko wtedy gdy jest to uzasadnione ważnym interesem strony. W tym przypadku takiego interesu nie ma. Ponadto operat szacunkowy jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego i podlega ochronie przed rozpowszechnianiem oraz ujawnianiem. Takiego samego zdania było samorządowe kolegium odwoławcze.

 

REKLAMA

Z UZASADNIENIA: Sprawa trafiła do sądu administracyjnego, który przyznał rację skarżącemu. Sąd zauważył przed wszystkim, że organ samorządowy rozszerzył wniosek skarżącego. Z akt sprawy wynika, że domagał się on tylko wydania ksero operatu szacunkowego, a nie uwierzytelnionego odpisu. Domagał się więc realizacji uprawnienia z art. 73 par. 1 k.p.a., czyli wglądu do akt sprawy. Sąd nie miał też wątpliwości, że operat szacunkowy jest dokumentem urzędowym i nie podlega ochronie z praw autorskich.

Wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego zaskarżyło SKO. W ocenie kolegium nawet jeśli uznać, że prezydent miał obowiązek udostępnić kopię operatu szacunkowego, to strona powinna była zrobić to sama. Jeżeli skarżący przyszedłby do urzędu z własnym aparatem cyfrowym, skanerem czy kserokopiarką, to organ udostępni mu dokument.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd nie zgodził się z zarzutami SKO. Operat szacunkowy jest dokumentem urzędowym. Organ administracji publicznej obowiązany jest umożliwić stronie przeglądanie akt sprawy oraz sporządzanie z nich notatek i odpisów. Za niepoważny sąd uznał argument SKO, że przepisy nie mówią o kserowaniu dokumentów, a ustawodawca ich nie zmienił. Przepisy trzeba interpretować też celowościowo. Domaganie się, żeby strona nosiła ze sobą do urzędu kserokopiarkę, trudno pogodzić ze zdrowym rozsądkiem. Za niezasadny sąd uznał też argument, że względna jawność akt administracyjnych nie pozwala na ich pokazywanie osobom postronnym, np. osobie obsługującej punkt ksero w urzędzie. Doświadczenie życiowe przemawia za uznaniem, że takie ryzyko można ponieść. A nawet jeśli urząd jest tak ostrożny, można było udostępnić dokument do skserowania pod nadzorem urzędnika. Wyrok jest prawomocny.

Wyrok NSA II OSK 1270/07, niepublikowany

ALEKSANDRA TARKA

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  REKLAMA