REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sporządzenie notatek obejmuje także zrobienie ksero

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Operat szacunkowy jest dokumentem urzędowym. Strona ma prawo przeglądania akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek i odpisów. W ramach wglądu do akt prezydent miasta ma obowiązek udostępnić ksero lub sam dokument w celu wykonania jego kserokopii.

STAN FAKTYCZNY: Jeden z mieszkańców wystąpił do prezydenta miasta o wydanie kopii operatu szacunkowego sporządzonego na potrzeby postępowania w sprawie opłaty planistycznej. Ponieważ dokument był obszerny i specjalistyczny, poprosił o jego ksero lub możliwość zrobienia kopii.

REKLAMA

Prezydent odmówił wydania uwierzytelnionego odpisu i kserokopii dokumentu. Wskazał, że art. 73 par. 2 k.p.a. zobowiązuje go do wydania uwierzytelnionych odpisów z akt sprawy, tylko wtedy gdy jest to uzasadnione ważnym interesem strony. W tym przypadku takiego interesu nie ma. Ponadto operat szacunkowy jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego i podlega ochronie przed rozpowszechnianiem oraz ujawnianiem. Takiego samego zdania było samorządowe kolegium odwoławcze.

 

REKLAMA

Z UZASADNIENIA: Sprawa trafiła do sądu administracyjnego, który przyznał rację skarżącemu. Sąd zauważył przed wszystkim, że organ samorządowy rozszerzył wniosek skarżącego. Z akt sprawy wynika, że domagał się on tylko wydania ksero operatu szacunkowego, a nie uwierzytelnionego odpisu. Domagał się więc realizacji uprawnienia z art. 73 par. 1 k.p.a., czyli wglądu do akt sprawy. Sąd nie miał też wątpliwości, że operat szacunkowy jest dokumentem urzędowym i nie podlega ochronie z praw autorskich.

Wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego zaskarżyło SKO. W ocenie kolegium nawet jeśli uznać, że prezydent miał obowiązek udostępnić kopię operatu szacunkowego, to strona powinna była zrobić to sama. Jeżeli skarżący przyszedłby do urzędu z własnym aparatem cyfrowym, skanerem czy kserokopiarką, to organ udostępni mu dokument.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd nie zgodził się z zarzutami SKO. Operat szacunkowy jest dokumentem urzędowym. Organ administracji publicznej obowiązany jest umożliwić stronie przeglądanie akt sprawy oraz sporządzanie z nich notatek i odpisów. Za niepoważny sąd uznał argument SKO, że przepisy nie mówią o kserowaniu dokumentów, a ustawodawca ich nie zmienił. Przepisy trzeba interpretować też celowościowo. Domaganie się, żeby strona nosiła ze sobą do urzędu kserokopiarkę, trudno pogodzić ze zdrowym rozsądkiem. Za niezasadny sąd uznał też argument, że względna jawność akt administracyjnych nie pozwala na ich pokazywanie osobom postronnym, np. osobie obsługującej punkt ksero w urzędzie. Doświadczenie życiowe przemawia za uznaniem, że takie ryzyko można ponieść. A nawet jeśli urząd jest tak ostrożny, można było udostępnić dokument do skserowania pod nadzorem urzędnika. Wyrok jest prawomocny.

Wyrok NSA II OSK 1270/07, niepublikowany

ALEKSANDRA TARKA

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

Prof. Jerzy Stępień: Potrzebujemy holistycznego spojrzenia na samorząd

Po raz pierwszy w historii niepubliczna uczelnia została współorganizatorem Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz akademicki, w tym roku odbywa się na Uczelni Łazarskiego. O znaczeniu tej zmiany, stanie polskiego samorządu terytorialnego oraz wyzwaniach dla prawa konstytucyjnego rozmawiamy z prof. Jerzym Stępniem – byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcą reformy samorządowej i wykładowcą Uczelni Łazarskiego.

Pożar w lesie. Co robić?

Od stycznia do 28 maja w Polsce odnotowano 2491 pożarów lasów. Brak śniegu zimą i sucha wiosna zwiększyły zagrożenie pożarowe. W lasach panuje susza, dlatego strażacy i leśnicy apelują o ostrożność.

REKLAMA

Minimum 8000 zł brutto dla pracowników sądów? Związki zawodowe apelują o reformy

Brak rąk do pracy, niskie wynagrodzenia i narastający problem rotacji – pracownicy sądów alarmują, że bez systemowych reform i podwyżek polski wymiar sprawiedliwości może się załamać. Związek Zawodowy Ad Rem wskazuje, że choć podpisano porozumienie z rządem, jest to dopiero pierwszy krok do normalizacji.

5 mitów na temat "snusów"

W debacie publicznej coraz częściej słyszy się o "snusie" – produkcie, który rzekomo zyskuje popularność wśród osób uzależnionych od nikotyny. W rzeczywistości jednak termin ten jest bardzo często używany nieprawidłowo.

REKLAMA