reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Ślub poza urzędem stanu cywilnego

Ślub poza urzędem stanu cywilnego

Od 1 marca 2015 roku istnieje możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego. Dotychczas takie rozwiązanie było możliwe jedynie w szczególnych okolicznościach.

Zgodnie z ustawą, kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświadczenia małżonków o wstąpieniu w związek małżeński również poza urzędem, gdy wskazane przez nich miejsce gwarantuje zachowanie uroczystego charakteru ceremonii. Ponadto ustawodawca wskazał, iż zarówno miejsce, jak i forma uroczystości muszą zapewniać uczestnikom ceremonii bezpieczeństwo. Jeżeli miejsce wskazane przez osoby zamierzającej zawrzeć związek małżeński nie spełnia powyższych wymogów, wówczas kierownik urzędu stanu cywilnego na piśmie odmówi przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński we wskazanym miejscu. Dodatkowo, w przypadku gdy wstąpienie w związek małżeński w danym terminie jest niemożliwe, kierownik urzędu stanu cywilnego może uzgodnić z wnioskodawcami nowy termin.

Opłata dochodem gminy

Jeżeli na wniosek uprawnionych przyjęcie ich oświadczeń o zawarciu związku małżeńskiego nastąpiło poza urzędem stanu cywilnego, pobiera się opłatę dodatkową, która zgodnie z ustawą  stanowi dochód gminy. Wysokość opłaty dodatkowej za zawarcie związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego określa w rozporządzeniu minister właściwy do spraw wewnętrznych. Przy czym zgodnie z ustawą opłata ta nie może przekroczyć 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie zgodnie z rozporządzeniem opłata dodatkowa wynosi 1000 złotych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego

Zobacz również: Kierownik USC zdecyduje o bezpieczeństwie miejsca ślubu

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Regulska-Cieślak

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama