| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Ślub poza urzędem stanu cywilnego

Ślub poza urzędem stanu cywilnego

Od 1 marca 2015 roku istnieje możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego. Dotychczas takie rozwiązanie było możliwe jedynie w szczególnych okolicznościach.

Zgodnie z ustawą, kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświadczenia małżonków o wstąpieniu w związek małżeński również poza urzędem, gdy wskazane przez nich miejsce gwarantuje zachowanie uroczystego charakteru ceremonii. Ponadto ustawodawca wskazał, iż zarówno miejsce, jak i forma uroczystości muszą zapewniać uczestnikom ceremonii bezpieczeństwo. Jeżeli miejsce wskazane przez osoby zamierzającej zawrzeć związek małżeński nie spełnia powyższych wymogów, wówczas kierownik urzędu stanu cywilnego na piśmie odmówi przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński we wskazanym miejscu. Dodatkowo, w przypadku gdy wstąpienie w związek małżeński w danym terminie jest niemożliwe, kierownik urzędu stanu cywilnego może uzgodnić z wnioskodawcami nowy termin.

Opłata dochodem gminy

Jeżeli na wniosek uprawnionych przyjęcie ich oświadczeń o zawarciu związku małżeńskiego nastąpiło poza urzędem stanu cywilnego, pobiera się opłatę dodatkową, która zgodnie z ustawą  stanowi dochód gminy. Wysokość opłaty dodatkowej za zawarcie związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego określa w rozporządzeniu minister właściwy do spraw wewnętrznych. Przy czym zgodnie z ustawą opłata ta nie może przekroczyć 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie zgodnie z rozporządzeniem opłata dodatkowa wynosi 1000 złotych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego

Zobacz również: Kierownik USC zdecyduje o bezpieczeństwie miejsca ślubu

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK