REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kierownik USC zdecyduje o bezpieczeństwie miejsca ślubu

Ślub poza urzędem stanu cywilnego
Ślub poza urzędem stanu cywilnego

REKLAMA

REKLAMA

W ocenie urzędników nowe przepisy umożliwiające zawarcie związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego są mało precyzyjne i dają dużą swobodę decyzyjną kierownikom urzędów.

Spore zainteresowanie ślubami w plenerze, ale problemem może być opłata

Młode pary są zainteresowane ślubami cywilnymi pod gołym niebem, m.in. w ogrodach historycznych pałaców czy na pokładach statków, ale niektórzy wycofują się z tego pomysłu, gdy dowiadują się, że będzie to kosztowało dodatkowo tysiąc zł - wynika z informacji PAP z USC.

REKLAMA

REKLAMA

Dotychczas ślub można było zawrzeć poza Urzędem Stanu Cywilnego (USC) tylko w szczególnych przypadkach. Nowe przepisy, wchodzące w życie od niedzieli, umożliwią zorganizowanie ślubu poza USC dla wszystkich chętnych; warunkiem będzie jednak wybór miejsca gwarantującego zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa jej uczestników. Decyzja, czy dane miejsce spełnia te wymogi, należeć będzie do kierownika USC.

Większość z ponad 2 tys. USC w Polsce nie ma jeszcze ustalonych żadnych terminów ślubów poza urzędem, ponieważ takie zapisy będą przyjmowane dopiero, gdy zacznie obowiązywać nowe prawo, czyli od 1 marca.

W Warszawie, gdzie każdego roku udziela się kilku tysięcy ślubów cywilnych, tylko kilkadziesiąt odbywa się poza urzędem. Jednym z wybieranych miejsc są historyczne obiekty Łazienek Królewskich: Pałac na Wyspie, Podchorążówka, Pałac Myślewicki i Teatr Stanisławowski. Jak powiedziała PAP kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy Iwona Basior, po zmianie przepisów wzrośnie zainteresowanie ślubami w podobnych miejscach.

REKLAMA

W aglomeracji katowickiej już odnotowano zwiększoną liczbę telefonicznych zapytań o możliwość ślubu poza urzędem, m.in. w Dolinie Trzech Stawów czy Parku Śląskim w Chorzowie. Kierownik katowickiego USC Mirosław Kantor podkreślił, że kierowana przez niego placówka od dawna wychodziła naprzeciw takim oczekiwaniom par. "Udzielałem ślubu w hospicjum, na stadionie GKS-u, a nawet pierwszego w Polsce ślubu w hipermarkecie w 2009 r." - powiedział PAP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Także w Podlaskiem pary pytają o możliwość zawierania małżeństw poza urzędem. Kierowniczka USC w Augustowie Jolanta Komor powiedziała PAP, że spodziewa się, iż 2 marca będzie "zatrzęsienie" telefonów w tej sprawie już z konkretnym miejscem i datą. W jej ocenie ustawa jest za mało precyzyjna i daje dużą swobodę kierownikom urzędu. "To kierownik musi ocenić, czy dane miejsce do zawarcia ślubu jest bezpieczne, czy nie. Co jeśli kierownik odmówi, bo para będzie chciała złożyć przysięgę na bagnach? Może myśleć, że urzędnik odmówił specjalnie, bo nie chciało mu się tam jechać" - powiedziała. Dodała, że jedynym odwołaniem od tej odmowy jest skierowanie sprawy do sądu.

Na Mazurach młode pary, głównie spoza regionu, latem chcą brać śluby nad jeziorami lub na statkach. Niektórzy chcą składać przysięgę małżeńską w ośrodkach i restauracjach, w których ma się odbyć przyjęcie weselne, m.in. w Giżycku i Mikołajkach. "Na razie przyjmujemy te zgłoszenia wstępnie, oficjalnie będziemy to robić po 1 marca" - powiedziała PAP sekretarz gminy Mikołajki Joanna Wróbel.

Wrocławianie, którzy decydują się na zwarcie związku małżeńskiego poza urzędem, wybierają np. Ogród Botaniczny oraz Ogród Zoologiczny. Urzędnicy wrocławskiego USC szacują, że po wejściu w życie nowych przepisów nie wzrośnie znacząco liczba małżeństw zawieranych poza urzędem. "Do tej pory odbywało się rocznie ok. 80 uroczystości poza urzędem i w tym roku liczba ta raczej nie wzrośnie. "Wiele par o to pyta, ale rezygnują ze względu na cenę 1 tys. zł" - powiedziała PAP Małgorzata Stygar z wrocławskiego USC.

Do urzędów w Bydgoszczy i Toruniu w ostatnim czasie zwracało się po kilka par z zapytaniami w tej sprawie, ale nie zostały ustalone konkretne terminy. "Część osób chyba odstrasza opłata w wysokości tysiąca złotych. Gdy dowiadywali się o konieczności zapłaty, to mówili, że się jeszcze zastanowią" - powiedziała PAP kierownik bydgoskiego USC Iwona Gassowska. Dotychczas USC w Bydgoszczy udzielał po kilka ślubów rocznie poza urzędem, a toruński USC odmawiał takich ślubów.

W Poznaniu na ten rok zaplanowanych jest już 700 ślubów, z czego zaledwie 20 odbędzie się poza USC, np. nad brzegiem Jeziora Kierskiego. Reszta to ogrody przy restauracjach, w których będzie się odbywało przyjęcie weselne. Według kierownika poznańskiego USC Krzysztofa Konarskiego powodem małego zainteresowania ślubami poza urzędem jest cena i w dalszym ciągu mała wiedza o takiej możliwości. Przewiduje ponadto, że zmiana ustawy możne zwiększyć liczbę ślubów poza USC do najwyżej 50 rocznie.

Ślub można wziąć także pod ziemią, np. w Kopalni Soli "Wieliczka"; jak wynika z informacji, które otrzymała PAP, zapytań w tej sprawie jest bardzo dużo, ale wcześniej też takie śluby były organizowane na mocy zgody kierownika USC. Pod ziemią można zorganizować i ślub, i przyjęcie weselne, a goście mogą spać w miejscowych hotelu, ale już na powierzchni.

Nad specjalną ofertą dla chętnych na ślub w plenerze pracują Chęciny w Świętokrzyskiem, które na szczególny moment życia proponują młodym znajdujące się na ich terenie ruiny średniowiecznego Zamku Królewskiego. "Oczywiście przepis mówi, że ma to być miejsce godne i bezpiecznie. Myślę, że zamek, który jest symbolem czasów świetności państwa polskiego i po gruntownym remoncie, spełnia te warunki” – powiedział PAP burmistrz Chęcin Robert Jaworski.

Duże zainteresowanie ślubami odnotowało także Muzeum Wsi Kieleckiej, do którego należy znajdujący się w centrum Kielc Dworek Laszczyków z XVIII wieku. "To przepiękne miejsce, otoczone miniogrodem. Możliwość wzięcia ślubu w zabytkowych wnętrzach w sąsiedztwie historycznego centrum Kielc może być oryginalnym pomysłem dla par – z takimi opiniami się spotykamy” – powiedziała rzeczniczka muzeum Beata Ryń.

W Szczecinie na rozpatrzenie, w oparciu o nowe przepisy, oczekuje ponad 20 wniosków o udzielenie ślubu poza lokalem urzędu, między innymi w tzw. Różance, czyli parku szczecińskim z tysiącem krzaków róż, w hotelach czy w jednym z okolicznych pałacyków.

Ani w Sopocie, ani w w Gdańsku nie zarezerwowano do tej pory żadnej ceremonii ślubnej w plenerze. "Były jedynie zapytania telefoniczne. Dzwoniący pytali o możliwość udzielenia ślubu na plaży oraz w ogrodach przy restauracjach" - powiedział PAP Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. (PAP)

Zobacz również: Od 1 marca 2015 r. dowody osobiste bez adresu zameldowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Gdzie Polacy spędzą czerwcówkę? Sprawdź, zanim wybierzesz kierunek

Po długiej i ciepłej majówce przyszedł czas na kolejny przedłużony weekend. Gdzie Polacy najchętniej wyjadą na wypoczynek?

Od 600 zł do 2400 zł z kilku bonów energetycznych na jeden adres. Czy będą kłopoty jak przy dodatku osłonowym i węglowym?

Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. Najczęściej będą to dwie rodziny (gospodarstwa domowe). W tym wariancie zamiast od 300 zł do 1200 zł z bonów energetycznych można na jeden adres otrzymać płatność od 600 zł do 2400 zł. Ta najwyższa jest tylko hipotetyczna - w jednym domu musiałyby mieszkać dwie 6-osobowe rodziny ogrzewające dom prądem.

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto za to zapłaci?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - gminy nie mają środków na opłacenie tych zajęć. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

REKLAMA

Zmiany w nauczaniu od 1 września 2024 r. MEN podpisało rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą mieli dostępu do HiT-u. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.

Od 4788 zł do 5915 zł wynosi minimalne wynagrodzenie nauczycieli. W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli a także dodatków do wynagrodzenia i zapłaty za pracę w dniu wolnym. Jak przedstawiają się stawki? 

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 2025 r. KRRiT ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry.

Nowe podstawy programowe i kanon lektur szkolnych już od 1 września 2024 r.

Ostateczna wersja podstaw programowych obowiązujących od nowego roku szkolnego ma być gotowa do końca tygodnia. W najbliższych dniach ma być również podpisane rozporządzenie o likwidacji HiT.

REKLAMA

Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne? W marcu wyniosło 4000 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w marcu 2024 roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tysiąca osób. To świadczenie stanowi odpowiednik emerytur pomostowych. Przeciętna wysokość kompensacji w marcu wyniosła około 4000 złotych.

Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

REKLAMA