reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Prawo jazdy na quad i skuter

Prawo jazdy na quad i skuter

Na niektórych pojazdach mechanicznych można poruszać się po drogach publicznych bez prawa jazdy. Jednakże nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami ma na celu zmianę obecnego stanu.

Obecnie bez prawa jazdy można poruszać się za pomocą pojazdów zarejestrowanych jako motorower (jakkolwiek obecnie nazwa może być myląca).

Do poruszania się motorowerem uprawnia karta motorowerowa – (dla osób w wieku 13-18 lat) lub osiągnięcie pełnoletności. Oznacza to, że część użytkowników ruchu drogowego niekoniecznie musi znać odpowiednie przepisy, czy chociażby mieć jakiekolwiek szkolenie w zakresie prowadzenia pojazdów.

Motorower - pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nie przekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Każdym pojazdem spełniającym powyższą charakterystykę może więc poruszać się każda osoba pełnoletnia i każde dziecko posiadające kartę motorowerową.

Najpopularniejszymi pojazdami tego typu są:
• motorowery „klasyczne” („Komar” itp.)
• motorynki,
• skutery,
• quady.

Pojazdy te mieszczą się w powyższej kategorii – o ile spełniają ograniczenia dotyczące pojemności silnika i maksymalnej prędkości. Jeśli osiągi przekraczają podane wyżej wartości mamy do czynienia odpowiednio z motocyklem lub samochodem – które wymagają już odpowiednich uprawnień.

Nowe zasady wyeliminują z obiegu kierowców pojazdów mechanicznych nie posiadających żadnego prawa jazdy. Osoba pełnoletnia nie posiadająca żadnych uprawnień będzie mogła poruszać się jedynie rowerem.

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje zupełnie nowy tym prawa jazdy : AM. Będzie można je uzyskać mając 14 lat po odbyciu szkolenia i egzaminu – w odróżnieniu od karty motorowerowej egzamin będzie przeprowadzany w ośrodku szkolenia kierowców.

Kategoria AM dotyczyć będzie:
• motoroweru (zgodnie ze starą definicją),
• czterokołowcem lekkim;

Za czterokołowiec uważać się będzie pojazd samochodowy (z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla), którego masa własna nie przekracza 350 kg, a którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h... czyli quad. Przy czym quad cięższy, lub szybszy - będzie wymagał prawa jazdy kategorii co najmniej B1 lub A1 (w zależności od rejestracji).

Skutki tego typu regulacji mogą się okazać trudne do oszacowania. Duża liczba osób poruszająca się pojazdami zakwalifikowanymi jako motorowery (zwłaszcza skutery) wybrała je z uwagi na to, że nie ma prawa jazdy. Po wejściu w życie przepisów będą musieli zdać egzamin na prawo jazdy (nie musi być trudny – ale zawsze wiąże się z jakimiś kosztami).
Prawa jazdy wyższych kategorii (wszystkie z grupy A i B) – będą „konsumować” prawo jazdy kat. AM.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama