REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak napisać skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego ?

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Jak napisać skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego ?/ fot. Fotolia
Jak napisać skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego ?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Skarga wnoszona do wojewódzkiego sądu administracyjnego musi spełniać określone kryteria. Po pierwsze, musi zawierać elementy określone w ustawie Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: p.p.s.a). Po drugie, należy ją wnieść do odpowiedniego organu, w określonym przepisami terminie.

Gdzie i w jakich okolicznościach należy wnieść skargę ?

Do wniesienia skargi uprawniona jest grupa podmiotów określonych w art. 50 § 1. ustawy p.p.s.a. Wnosi się ją w celu zaskarżenia działania bądź zaniechania ze strony organu administracji publicznej. Uprawniony podmiot może z niej skorzystać dopiero gdy zostaną wyczerpane wszystkie środki zaskarżenia. Ponadto musi zostać wniesiona do sądu za pośrednictwem organu, którego działanie lub zaniechanie jest przedmiotem tej skargi.

REKLAMA

W prawie administracyjnym panuje zasada, że zaskarżeniu podlega rozstrzygnięcie organu odwoławczego w całości. Zaskarżenie w części możliwe będzie tylko gdy decyzja zawiera samodzielne rozstrzygnięcia, które mogą być zaskarżone.

Co należy umieścić w skardze?

Ustawa p.p.s.a. w artykułach 45, 46, 45, 215, określa jakie wymogi powinno spełniać pismo procesowe. Z kolei art. 57 stanowi, że skarga musi spełniać wymogi takie jak pisma w postępowaniu sądowym a także zawierać elementy dodatkowe. Należą do nich:

 • wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności;
 • oznaczenie organu, którego działania, bezczynności lub przewlekłego prowadzenia sprawy dotyczy skarga;
 • określenie naruszenia prawa lub interesu
 • w określonych przypadkach, dowód, że skarżący wezwał właściwy organ do usunięcia naruszenia prawa.

Skargę do WSA można wnieść zarówno w formie elektronicznej, jak i pisemnej. 

Kiedy należy wnieść skargę?

Zasadą jest wnoszenie skargi w ciągu trzydziestu dni od doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w jego sprawie. W przypadku uprzedniego wzywania organu do usunięcia naruszenia prawa, termin ten wynosi trzydzieści dni od dnia otrzymania odpowiedzi organu. W przypadku nie otrzymania odpowiedzi na wezwanie, termin ten wynosi sześćdziesiąt dni od dnia wezwania o usunięcie naruszenia prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy skarga może zostać odrzucona?

REKLAMA

Sąd odrzuca skargę w przypadku gdy skarga została złożona po terminie, a także gdy sprawa nie należy do właściwości sądu administracyjnego. Dodatkowymi powodami odrzucenia skargi mogą być braki formalne, brak zdolności procesowej po którejkolwiek stronie, interes prawny lub sytuacja, w której uprawnienia skarżącego nie zostały naruszone stosownie do wymagań, a także gdy z innych przyczyn wniesienie skargi jest niedopuszczalne. Skarga może zostać odrzucona w drodze postanowienia. Może to nastąpić na posiedzeniu niejawnym.

Skarżący może skargę wycofać, co jest wiążące dla sądu. Cofnięcie skargi może zostać jednak uznane za niedopuszczalne, jeżeli zmierza do obejścia prawa lub sprawiłoby, że utrzymane w mocy zostałyby  akty lub czynności uznane przez sąd za nieważne.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi  (Dz.U. 2002 Nr 153 poz.1270 z późn zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA