REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ograniczenie dostępu do gazowej sieci przesyłowej

Ograniczenie dostępu do gazowej sieci przesyłowej./ fot. Shutterstock
Ograniczenie dostępu do gazowej sieci przesyłowej./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister Energii ogranicza dostęp do sieci przesyłowej gazowej zmieniając przepisy dotyczące wymagań technicznych i uzależniając możliwość przyłączenia do sieci przesyłowej od rodzaju prowadzonej działalności, średnicy sieci i mocy przyłączeniowej.

REKLAMA

8 lutego 2017 r. wejdzie w życie kolejna zmiana rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego (jedn. tekst: Dz. U. z 2014 r. poz. 1059 ze zm.). Zmiana dotyczy wymagań technicznych, zawartych w załączniku do rozporządzenia, odnoszących się do warunków przyłączenia do sieci przesyłowej gazowej.
Po zmianie przepisów rozporządzenia:

REKLAMA

• w zakresie podmiotów należących do grupy przyłączeniowej A (podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci będą bezpośrednio przyłączane do sieci przesyłowej lub sieci dystrybucyjnej wysokiego ciśnienia, z wyłączeniem podmiotów należących do grupy przyłączeniowej C) – do sieci gazowej przesyłowej przyłączone będą mogły być jedynie urządzenia i instalacje:
- o mocy przyłączeniowej 45 000 m3/h lub większej, nieprzyłączone do sieci gazowej dystrybucyjnej;
- służące wyłącznie do zasilania pojazdów gazem ziemnym, niezależnie od ich mocy,
przy czym obie powyższe kategorie urządzeń i instalacji będą mogły być przyłączone jedynie do sieci przesyłowej o średnicy mniejszej niż DN 1300,

• w zakresie podmiotów należących do grupy przyłączeniowej C (podmioty, zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych, ich wytwarzaniem, przetwarzaniem lub wydobywaniem, magazynowaniem paliw gazowych oraz skraplaniem lub regazyfikacją skroplonego gazu ziemnego) zajmujących się przesyłaniem albo dystrybucją – do sieci przesyłowej gazowej o średnicy DN 1300 i większej przyłączone będą mogły być jedynie urządzenia i instalacje, z wykorzystaniem których prowadzona jest działalność w zakresie przesyłania paliw gazowych.

Polecamy: Gazeta Samorządu i Administracji

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującym dotychczas brzmieniem przepisów tego rozporządzenia urządzenia, sieci lub instalacje należące do podmiotów z grupy przyłączeniowej A mogły być przyłączane do sieci gazowej przesyłowej jeśli ich moc przyłączeniowa wynosiła co najmniej 5 000 m3/h (bez warunków w zakresie średnicy sieci), zaś w zakresie przyłączania podmiotów należących do grupy przyłączeniowej C granicznych wymagań technicznych uzależniających możliwość przyłączenia do sieci przesyłowej od średnicy sieci lub mocy przyłączeniowej nie określano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W rozporządzeniu nowelizującym przewidziano również przepis przejściowy wskazujący, iż wnioski o przyłączenie złożone do dnia wejścia w życie nowelizacji stosuje się przepisy dotychczasowe. Trzeba jednak pamiętać, iż zgodnie z obowiązującą Instrukcją Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej datą złożenia wniosku jest data otrzymania przez Operatora Systemu Przesyłowego GAZ-SYSTEM S.A. kompletnego wniosku (pkt. 5.3.10 IRiESP).

Podsumowując, zmiana powyższa ma znaczenie dla podmiotów należących do grupy przyłączeniowej A oraz grupy przyłączeniowej C zajmujących się dystrybucją, które zamierzają przyłączyć się do sieci przesyłowej. Pierwsze z nich, o ile nie prowadzą działalności w zakresie zasilania pojazdów gazem ziemnym, mogą to zrobić jedynie w przypadku osiągania mocy przyłączeniowej nie mniejszej niż 45 000 m3/h i nie zostały przyłączone do sieci dystrybucyjnej pod warunkiem, że chcą się przyłączyć do sieci o średnicy mniejszej niż DN 1300. Drudzy oraz podmioty prowadzące działalność w zakresie zasilania pojazdów gazem ziemnym, mogą przyłączyć się jedynie do sieci przesyłowej o średnicy sieci mniejszej niż DN 1300.

PRAWNICY

Ewa Bieniak-Mańkowska // radca prawny / of counsel

http://www.bswwlegal.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA